Obserwuj w Google News

Ciąża tuż po poronieniu ryzykowna? Są nowe badania, ile trzeba odczekać

2 min. czytania
Aktualizacja 28.11.2022
28.11.2022 13:40
Zareaguj Reakcja

Co najmniej 6 miesięcy – tak brzmią dotychczasowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczące odstępu pomiędzy poronieniem a kolejną ciążą. Być może trzeba będzie je zmienić, nad czym już zastanawia się WHO. Norweskie badania dowiodły, że mniejszy odstęp między ciążami wcale nie jest ryzykowny.

Ciąża po poronieniu - jaki powinien być odstęp?
fot. Shutterstock

Choć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca co najmniej sześciomiesięczną przerwę, zajście w ciążę w ciągu kilku miesięcy po poronieniu lub aborcji nie wydaje się być dodatkowym ryzykiem dla matki ani dla dziecka – informują naukowcy na łamach pisma „PLoS Medicine”. Zgodnie z dotychczasowymi opiniami ekspertów, po poronieniu (naturalnym bądź sztucznym) kobieta potrzebuje co najmniej kilku miesięcy na powrót do zdrowia. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników o kolejną ciążę można zacząć się starać po upływie 3 miesięcy od poronienia (jest to okres, w którym organizm może zregenerować się i przygotować na następną ciążę).

SPEŁNIAMY MARZENIA W RADIU ZET. WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

Pół roku między ciążami? Niekoniecznie

Jak sugeruje norweskie badanie, które objęło 72 tys. poczęć w latach 2008-2016, pary mogą bezpiecznie starać się o dziecko wcześniej niż po pół roku od poronienia. Nie wykazano większych różnic w wynikach, gdy nowa ciąża miała miejsce wcześniej niż po sześciu miesiącach od utraty poprzedniej. To wyniki różniące się od wcześniejszych prac z Ameryki Łacińskiej, które – wraz z innymi badaniami – stanowiły podstawę zaleceń WHO dotyczących odstępów między ciążami.

Zdaniem norweskich autorów, zalecanie rodzicom, by czekali aż sześć miesięcy po poronieniu lub aborcji na kolejne zajście w ciążę, może być dla niektórych niedopuszczalnie długie, zwłaszcza gdy pojawiające się dowody medyczne nie wydają się tego potwierdzać. Oczywiście emocjonalna gotowość na szybkie ponowne starania o dziecko to już kwestia indywidualna.

Będzie zmiana w zaleceniach dotyczących ciąży po poronieniu?

Jak poinformowało WHO, trwają już dalsze badania dotyczące odstępów między ciążami i w przyszłości można się spodziewać aktualizacji dotychczasowych zaleceń.

Eksperci są zgodni, że dobry stan zdrowia zwiększa szanse na poczęcie. Kobietom zaleca się codzienne przyjmowanie tabletek kwasu foliowego podczas prób zajścia w ciążę i do 12, jej tygodnia. Zmniejsza to ryzyko urodzenia dziecka z wadami mózgu, kręgosłupa lub rdzenia kręgowego, takimi jak rozszczep kręgosłupa.

Wczesne poronienie zdarza się u około 1 na 5 kobiet w ciągu ich życia. Często nie udaje się znaleźć przyczyny. Jeśli kobieta miała jedno poronienie (a we wczesnych ciążach jest to dość częste zjawisko), zwykle jest duża szansa, że następna ciąża zakończy się sukcesem. Nawracające poronienia nie są częste.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: G. A. Tessema, S. E. Håberg, G. Pereira, A. K. Regan, J. Dunne, M. C. Magnus, Interpregnancy interval and adverse pregnancy outcomes among pregnancies following miscarriages or induced abortions in Norway (2008–2016): A cohort study, PLoS Medicine, 2022 / zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników / PAP/Paweł Wernicki