Zamknij

Znieczulenie do porodu a autyzm. Nowe ustalenia naukowców

21.04.2021 10:09

Znieczulenie do porodu a autyzm - to zagadnienie często wyszukiwane przez przyszłe matki oraz matki dzieci ze spektrum autyzmu, które korzystały ze znieczulenia przy porodzie. Czy znieczulenie zewnątrzoponowe może spowodować autyzm u dziecka? Właśnie ukazało się rozstrzygające stanowisko w tej kwestii.

Znieczulenie do porodu
fot. Shutterstock

Zespół uczony z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda i kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoby prześledził losy ponad 120 tys. dzieci, urodzonych w latach 2005-2016. Prawie 40% kobiet z grupy badawczej korzystało ze znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. Czy przełożyło się to na zdrowie ich dzieci? Są nowe ustalenia w tej sprawie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe - powikłania

Znieczulenie zewnątrz oponowe to znieczulenie najczęściej stosowane podczas porodu naturalnego. W Stanach Zjednoczonych decyduje się na nie 3/4 kobiet. W październiku 2020 roku opublikowano wyniki badań naukowców z Kalifornii, którzy przekonywali, że epidural - preparat medyczny używany do znieczulenia zewnątrzoponowego - podwyższa ryzyko rozwoju autyzmu u dzieci.

Badanie zostało skrytykowane przez wiele towarzystw medycznych. Koledzy po fachu zarzucili autorom raportu brak uwzględnienia wielu czynników ryzyka rozwoju autyzm, w tym genetycznych, medycznych i społeczno-ekonomicznych.

Polemiki podjęli się uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Manitoby w Kanadzie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe a autyzm

Spośród 123,175 dzieci biorących udział w badaniu 38,2% przyszło na świat naturalnie, a ich matki korzystały ze znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie. W tej grupie zaburzenia ze spektrum autyzmu rozpoznano później u 2,1% dzieci. W grupie porównawczej - dzieci matek, które nie skorzystały ze znieczulenia - było to 1,7%.

Gdy dodano pozostałe czynniki ryzyka rozwoju autyzmu, takie jak czynniki społeczno-ekonomiczne, wywiad chorobowy matek przed ciążą, stosowanie leków na receptę w trakcie ciąży, medyczne powikłania porodu, a także czynniki genetyczne, zidentyfikowane na podstawie obserwacji rodzeństwa, urodzonego bez znieczulenia, różnica jeszcze się zmniejszyła.

loader

- Nie znaleźliśmy żadnego związku pomiędzy znieczuleniem zewnątrzoponowym a większym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu - zawyrokował starszy autor badania, lekarz medycyny Alexander Butwick, profesor anestezjologii, medycyny okołooperacyjnej i medycyny bólu na Uniwersytecie Stanforda.

Dodał, że badanie powinno pomóc przekonać lekarzy i kobiety w ciąży o bezpieczeństwie stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Wyniki opublikowano w JAMA Pediatrics.

Źródło: medicalxpress.com