,

Złość, żal i smutek podczas karmienia piersią. Na czym polega D-MER?

20.01.2022
Aktualizacja: 20.01.2022 09:55

Karmienie piersią nie zawsze jest związane z dobrymi emocjami. U niektórych kobiet wypływ mleka powoduje dysforię, czyli chwilowe, ale silne obniżenie nastroju. Jak pomóc mamie, dla której karmienie noworodka wiąże się z cierpieniem?

D-MER: przyczyny, objawy, leczenie
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego karmienie piersią powoduje psychiczny ból? Przyczyny D-MER
  2. Rodzaje D-MER
  3. Jak rozpoznać dysforię? Najważniejsze objawy
  4. Co może pomóc kobiecie z D-MER? Metody leczenia

Dla wielu kobiet karmienie piersią jest pięknym doświadczeniem. Opisują go jako wyjątkowy akt pełen bliskości i ciepła. Jednak nie zawsze musi tak być. Zdarza się, że karmienie powoduje frustrację. W niektórych przypadkach może to wynikać z wystąpienia zespołu D-MER (dysphoric milk ejection reflex), czyli dysforii podczas karmienia. D-MER to negatywne uczucia  pojawiające się w chwili wypływu mleka z piersi. Niestety, nie wiadomo, ile dokładnie kobiet cierpi na D-MER. Wynika to m.in. z faktu, że młodym mamom często trudno przyznać się do negatywnych uczuć podczas karmienia. Kobieta z zespołem D-MER podczas karmienia może odczuwać żal, który trudno racjonalnie wytłumaczyć. Zwłaszcza że poza momentami gdy karmi dziecko, czuje się dobrze (zarówno fizycznie, jak i psychicznie). D-MER jest czymś innym niż psychiczna niechęć do aktu karmienia i stanowi krótką, fizyczną odpowiedź organizmu na sam moment wypływu mleka. Zanika samoistnie po zakończeniu karmienia. Skąd bierze się D-MER?

Dlaczego karmienie piersią powoduje psychiczny ból? Przyczyny D-MER

Główną przyczyną D-MER są zaburzenia hormonalne. Zarówno w trackie ciąży, jak i po porodzie w organizmie kobiety toczy się prawdziwa burza hormonalna, która może mieć wpływ na każdy aspekt zdrowia młodej mamy. W czasie laktacji w organizmie spada poziom dopaminy, a wzrasta prolaktyna, która stymuluje wydzielanie mleka. U kobiet z D-MER spadek dopaminy jest na tyle silny, że objawia się gwałtownym spadkiem nastroju. Dysforia podczas karmienia u matki nie zagraża dziecku. Matka nie łączy negatywnych emocji z uczuciami do dziecka, kieruje je do siebie i otoczenia. Jednak smutek podczas karmienia może wywoływać wyrzuty sumienia i spadek nastroju na co dzień.

Rodzaje D-MER

D-MER dzielimy na trzy rodzaje w zależności od nasilenia objawów. Wyróżniamy następujące typy zaburzenia:

  • łagodny – zwykle zanika samoistnie po około 3 miesiącach
  • umiarkowany – trwa do 9 miesięcy
  • ciężki – nie ustępuje w ciągu pierwszego roku karmienia piersią. W tym przypadku poziom dysforii może wynosić od 7 do 10 punktów w 10-punktowej skali. Oznacza to, że objawy są na tyle nasilone, że często przyczyniają się do rezygnacji z karmienia. Nieleczone dolegliwości mogą wywoływać u matki myśli samobójcze.

Jak rozpoznać dysforię? Najważniejsze objawy

Uczucia towarzyszące matkom z D-MER mogą być bardzo zróżnicowane. Wśród głównych objawów dysforii podczas wypływu mleka wymienić można:

  • smutek
  • przygnębienie
  • złość
  • frustracja
  • niecierpliwość
  • wyrzuty sumienia
  • niepokój (w skrajnych przypadkach nawet ataki paniki)
  • obrzydzenie
  • pobudzenie
  • silne wzburzenie
  • natrętne myśli
  • autoagresja
  • lęk
  • gniew

Co może pomóc kobiecie z D-MER? Metody leczenia

Młoda mama, która zmaga się z D-MER, oprócz negatywnych emocji podczas karmienia, doświadcza bardzo trudnych stanów. Dysforia może powodować spadek poczucia własnej wartości, wątpliwości co do jakości opieki nad dzieckiem. Dlatego tak ważna jest świadomość i wiedza o tym, że D-MER to naturalne zjawisko, które może przytrafić się każdej kobiecie po urodzeniu dziecka. Przyczyny D-MER nie są zależne od tego, jakie nastawienie do karmienia ma matka. Niektóre nawyki nasilają dysforię. To między innymi stres, częste sięganie po napoje z kofeiną czy przemęczenie. Przy łagodnej formie dysforii wystarczy wsparcie bliskich, rozmowa, odciążenie kobiety i pomoc przy maluchu. W przypadku cięższych typów D-MER konieczna jest pomoc specjalisty (jeśli kobieta nadal chce karmić) lub odstawienie dziecka od piersi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mataja.pl, znana-polozna.pl, wyleczto.pl

logo Tu się dzieje