Obserwuj w Google News

Zdrętwiały brzuch po cesarce. Co powinno Cię zaniepokoić?

2 min. czytania
Aktualizacja 01.08.2022
01.08.2022 11:30
Zareaguj Reakcja

Połóg po cesarskim cięciu trwa dużo dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Kobieta może odczuwać wiele nieprzyjemnych objawów jeszcze przez wiele tygodni po cesarce. Jednym z nich jest drętwienie brzucha, które niepokoi wiele młodych matek. Jakie są przyczyny zaburzeń czucia i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu. Na co zwrócić uwagę?
fot. Shutterstock
  1. Zdrętwiały brzuch po cesarskim cięciu. Jakie są przyczyny?
  2. Cesarskie cięcie: możliwe powikłania

Cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, której skutki kobiety odczuwają nawet przez wiele lat. Z tego względu w publicznych szpitalach cesarskie cięcie przeprowadzane jest wyłącznie w sytuacji, gdy istnieją ścisłe wskazania medyczne. Chociaż dla kobiety najgorsze są pierwsze dni po porodzie, pełna rekonwalescencja może trwać nawet pół roku. W tym czasie powinny ustąpić bóle głowy i brzucha. Aby jak najszybciej wrócić do zdrowia, podczas połogu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, unikać przeciążeń i odpowiednio dbać o bliznę na brzuchu.

Niestety, zdarza się, że nieprzyjemne mrowienie, kłucie, swędzenie lub brak czucia utrzymują się znacznie dłużej, niekiedy latami. Niektóre pacjentki opisują to jako zdrętwiały brzuch. Skąd bierze się taki objaw i czy to normalne?

Zdrętwiały brzuch po cesarskim cięciu. Jakie są przyczyny?

Odczuwalność bólu po cesarce zależy od progu bólowego każdej kobiety. Nieprzyjemny ból w dole brzucha związany jest z obkurczaniem się macicy, zaparciami i nadmiernymi gazami w jelitach. Podczas pierwszych dni połogu (gdy kobieta przebywa w szpitalu), kobieta przyjmuje silne środki przeciwbólowe.

Po pewnym czasie dolegliwości te mogą zmienić się w niekomfortowe mrowienie lub zaburzenia czucia. Taki objaw jest czymś normalnym i niestety może potrwać nawet kilka lat. Podczas cesarskiego cięcia dochodzi bowiem do przecięcia wielu struktur, w tym naczyń krwionośnych i mięśni oraz nerwów odpowiedzialnych za czucie powierzchowne.  Kiedy brak czucia w brzuchu może świadczyć o poważnych powikłaniach?

Cesarskie cięcie: możliwe powikłania

Powrót do sprawności po cesarce to długi proces, na który należy pozwolić organizmowi. Choć blizna, która powstaje podczas zabiegu, to dla wielu kobiet głównie problem estetyczny, jest ona przede wszystkim śladem ingerencji w głębokie warstwy skóry. Zdarza się, że blizna wygląda na zagojoną, a pod nią tworzą się niebezpieczne zrosty. O ile samo uczucie drętwienia brzucha jest czymś normalnym i trwa nawet wiele miesięcy, należy zgłosić się do lekarza, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

  • bardzo bolesne miesiączkowanie
  • krwawienia między miesiączkami
  • zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy nacięcia
  • silne bóle brzucha
  • ból podczas oddawania moczu
  • gorączka (niezwiązana z przeziębieniem czy innymi stanami zapalnymi)
  • wydłużony okres wydalania odchodów połogowych
  • sączenie się wydzieliny z blizny
  • trudności z oddychaniem
  • nasilający się ból miednicy

Po cesarskim cięciu bardzo ważne jest przeprowadzenie badania USG, które pomoże wykryć ewentualne powikłania. By zmniejszyć ryzyko komplikacji, warto również przeprowadzić rehabilitację blizny (po około 3-5 tygodniach od operacji).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, sosrodzice.pl, gemini.pl