Zamknij

Zagnieżdżanie się zarodka. Jak się objawia ten ważny proces?

04.01.2021
Aktualizacja: 04.01.2021 20:39

Zagnieżdżenie zarodka inaczej implantacja zarodka to proces, który odbywa się niedługo po zapłodnieniu. Bardzo często mylony jest kobiet z krwawieniem miesiączkowym, bo objawia się w podobny sposób. Czy można rozpoznać implantację zarodka? Ile trwa ten proces? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Zagnieżdżanie zarodka w macicy.
fot. Shutterstock

Zagnieżdżenie zarodka (implantacja) to czas, w którym zarodek znajduje sobie bezpieczne miejsce na dziewięć miesięcy, w trakcie których będzie przygotowywał się do życia po drugiej stronie brzuszka. U wielu kobiet zagnieżdżenie zarodka przebiega całkowicie bezobjawowo, jednak u niektórych pojawiają się symptomy świadczące o ciąży.

Zagnieżdżenie zarodka – objawy

Implantacja zarodka bardzo często przebiega całkowicie bezobjawowo. Jednak nie dzieje się tak u wszystkich kobiet. W wieli przypadkach organizm wysyła znaki, które świadczą o tym, że w odbywa się proces zagnieżdżania zarodka w macicy.

Implantacja zarodka objawy:

  • Lekkie skurcze macicy,
  • Plamienie implantacyjne.

Proces zagnieżdżania się zarodka trwa kilka dni – jeśli zauważysz u siebie objawy, które sygnalizowałyby jego rozpoczęcie, koniecznie zrezygnuj na jakiś czas z aktywności seksualnej i uprawiania sportu. Pamiętaj, że po upływie kilku, kilkunastu dni należy zgłosić się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.

Zagnieżdżenie zarodka – kiedy do niego dochodzi?

Kilka dni od zapłodnienia dochodzi do opuszczenia blastocysty z jajowodu, która następnie przesuwa się do powierzchni błony śluzowej. Do zagnieżdżenia zarodka najczęściej dochodzi w górnej, tylnej ścianie macicy.

Proces zagnieżdżenia zarodka odbywa się zazwyczaj między 6. a 12. dniem rozwoju zarodka. Implantacja trwa zazwyczaj kilka dni. W większości przypadków jest to 6-7 dobie od momentu zapłodnienia.

Zarodek w macicy zagnieżdża się na kolejne dziewięć miesięcy. W tym czasie śluzówka produkuje powiązanie ukrwionych naczyń. Dzięki temu płód może rozwijać się bezpiecznie, jest odpowiednio zabezpieczony i dostarczane są mu odpowiednie składniki odżywcze.

Zagnieżdżenie zarodka – ile trwa implantacja?

Na początku należy wspomnieć, że wiele kobiet myli objawy zagnieżdżenia zarodka z krwawieniem miesiączkowym. Jednak implantacja (w porównaniu do miesiączki) trwa o wiele krócej.

W trakcie tego procesu krwawienie jest niewielkie i kobieta nie powinna odczuwać żadnych dolegliwości bólowych. Jeśli ten proces trwa znacznie dłużej, jest obfity lub powoduje ból brzucha, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który ustali co jest przyczyną takiego stanu.

Miesiączka a plamienie implantacyjne  - jak je odróżnić?

Plamienie, które pojawia się przy zagnieżdżaniu się zarodka traktowane jest jako jeden z wczesnych objawów ciąży. Wiele kobiet myli je niestety z krwawieniem miesiączkowych, gdyż zazwyczaj plamienie występuje w tym samym czasie co okres. Jak więc odróżnić plamienie implantacyjne od krwawienia miesiączkowego?

  • Plamienie nie jest tak obfite jak krwawienie miesiączkowe,
  • Plamieniu nie towarzyszą bóle podbrzusza.
  • Krwawieniu miesiączkowemu towarzyszą skrzepy.
  • Plamienie trwa o wiele krócej niż okres (jeden do trzech dni).

Warto jednak wspomnieć, że plamienie implantacyjne nie występuje u wszystkich kobiet. Dzieje się tak, gdy doszło do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego w trakcie implantacji. Dość często zagnieżdżanie się zarodka jest całkowicie nieodczuwalne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.