Obserwuj w Google News

Wysypka w ciąży: najczęstsze przyczyny, leczenie, co robić

2 min. czytania
Aktualizacja 23.03.2021
23.03.2021 19:11
Zareaguj Reakcja

Wysypka w ciąży przeważnie wynika ze zmian hormonalnych, ale czasem wiąże się z poważnymi chorobami, które mogą zagrozić przebiegowi ciąży.

Wysypka w ciąży
fot. Shutterstock

Wysypka w ciąży przeważnie wynika ze zmian fizjologicznych i nie zagraża płodowi, ale może też być objawem choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie kortykosteroidów, a nawet antybiotyków. Nie należy się przed tym bronić. Skutki nieleczonych infekcji mogą być groźne dla ciężarnej i płodu.

Wysypka w ciąży - najczęstsze przyczyny:

  • alergia na ciepło
  • pokrzywka
  • atopowe zapalenie skóry w ciąży
  • polimorficzne osutki ciężarnych (PUPPP)
  • cholestaza ciężarnych (ICP)
  • liszajec opryszczkowaty
  • pemfigoid ciężarnych

Alergia na ciepło w ciąży

Temperatura ciała w trakcie ciąży przeważnie jest podwyższona. Nierzadko powoduje to zwiększone pocenie się, co w niektórych przypadkach może prowadzić do pojawienia się wysypki w postaci małych, swędzących krostek. Rozwiązaniem problemu jest noszenie przewiewnej odzieży oraz spanie w dobrze wywietrzonym, chłodnym pomieszczeniu, w pościeli z naturalnych materiałów. W przypadku nasilonych dolegliwości pomoże letni prysznic lub chłodne okłady.

Pokrzywka

Pokrzywka to rozlane, czerwone, swędzące plamy, pojawiające się najczęściej w wyniku reakcji alergicznej, ale mogą też być spowodowane zmianami hormonalnymi czy działaniem ciepła. Łagodną pokrzywkę można leczyć w domu chłodnymi okładami, ale w przypadku nasilonych dolegliwości (zwłaszcza problemów z oddychaniem!) należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży

Atopowe zapalenie skóry (egzema) po raz pierwszy może zaatakować kobietę właśnie w trakcie ciąży. Są to suche, swędzące placki. W tej definicji mieści się również świądowe zapalenie mieszków włosowych, które objawia się w postaci grudek przypominających pryszcze lub trądzik. Atopowe zapalenie skóry w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu. Wysypka przeważnie znika samoistnie po porodzie. Lekarz może przepisać emolienty, kremy steroidowe lub leki przeciwhistaminowe, które zmniejszą świąd.

Polimorficzne osutki ciężarnych (PUPPP)

Polimorficzne osutki ciężarnych to stan zapalny skóry, rozwijający się u 1 na 160 kobiet pod koniec drugiego trymestru ciąży. Wynika z rozciągania się skóry i objawia w postaci swędzących grudek na skórze. Wysypka PUPPP dotyka głównie kobiety w ciążach mnogich. Lekarz może przepisać doustne leki przeciwhistaminowe, sterydowe lub środki zmiękczające skórę. Grudki przeważnie znikają po porodzie.

Cholestaza ciężarnych

Cholestaza ciężarnych to groźna choroba wątroby, która może zagrozić życiu ciężarnej i płodu. Objawia się swędzeniem dłoni i podeszwy stóp. Zdradliwe jest to, że może wystąpić z wysypką lub bez wysypki, a świąd może być jedynym objawem choroby. W przypadku silnego swędzenia ciała w ciąży zalecana jest pilna konsultacja lekarska.

Liszajec opryszczkowaty

Liszajec opryszczkowaty to rzadka choroba skóry, objawiająca się wysypką, początkowo w fałdach skórnych. Przeważnie pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży. Może zagrozić życiu płodu. Schorzenie może wywołać dodatkowe objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, biegunka, odwodnienie, przyspieszone bicie serca, a nawet drgawki. Leczenie wiąże się z koniecznością podawania kortykosteroidów i antybiotyków.

Pemfigoid ciężarnych

Pemfigoid ciężarnych to rzadka choroba autoimmunologiczna, która dotyka 1 na 50 tys. kobiet w ciąży. Wysypka zaczyna się wokół pępka i stopniowo rozprzestrzenia na całe ciało w postaci czerwonych plam. W rzadkich przypadkach może powodować zmiany skórne u noworodków, ale wpływ na zdrowie dzieci nie jest jeszcze do końca znany.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com