Zamknij

Wyprawka dla noworodka – lista niepotrzebnych gadżetów

Alicja Bartosiak
17.08.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 08:25

Przygotowania do narodzin dziecka to bardzo ważny czas dla każdej przyszłej mamy. Chcąc wszystko jak najlepiej zorganizować, często decydujemy się na kupno całkowicie zbędnych rzeczy – zwłaszcza że na rynku jest tyle produktów dla najmłodszych… a reklamy przekonują nas, że potrzebujemy każdego z nich. Z których gadżetów lepiej zrezygnować?

Wyprawka dla noworodka – lista niepotrzebnych gadżetów
fot. Shutterstock

Kompletowanie wyprawki dla pierwszego dziecka to trudne zadanie. Nie do końca wiemy, co tak naprawdę się przyda, a zewsząd słyszymy różne rady i często im ulegamy. Wolimy „na wszelki wypadek” kupić więcej rzeczy, mimo że później okazuje się, że część z nich jedynie zajmuje miejsce w pokoju malucha. Z których gadżetów możemy spokojnie zrezygnować?

Lista zbędnych produktów w wyprawce noworodka:

Buty

Dziecko będzie potrzebowało pierwszych butów dopiero za kilka miesięcy, kiedy rozpocznie naukę chodzenia. Buciki dla noworodka to zbędny produkt, który dodatkowo może źle wpływać na rozwój stopy maluszka.

Zbędne ubranka

Niektóre ubranka po prostu nie nadają się dla noworodka. Oczywiście każda mama lubi czasem wystroić maluszka, ale pamiętajmy, że najlepsze dla maluszka są śpioszki i body. Noworodek przez większość czasu śpi i nie ma zbyt wielu okazji do prezentowania pięknych sukienek czy rajstopek. Znając przybliżoną wagę dziecka, możemy również zrezygnować z ubranek w rozmiarze 56 - zazwyczaj pasują one na dziecko jedynie przez kilka dni.

Pościel niemowlęca

W pierwszych tygodniach życia dziecko nie powinno spać pod kołdrą. Unikajmy również poduszek, zabawek i ozdób, które nie są do niczego potrzebne, a mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Najbezpieczniejszym okryciem do snu jest śpiworek lub rożek. Pościel przyda nam się dopiero gdy dziecko skończy roczek.

Podgrzewacz do chusteczek

To bardzo drogi i zbędny gadżet. Urządzenie ogrzewa chusteczki nawilżane, dzięki czemu codzienna pielęgnacja jest dla malucha trochę przyjemniejsza. Spokojnie damy radę przewijać dziecko bez pomocy tego produktu.

Waga niemowlęca

Nie ma żadnej potrzeby, żeby codziennie ważyć zdrowe dziecko - chyba, że tak zdecyduje lekarz. W przypadku większości dzieci wystarczy jednak kontrola wagi podczas okresowych wizyt u lekarza.

Łapki niedrapki

Inaczej rękawiczki dla noworodka. Ich zakładanie ma chronić dziecko przed nieświadomymi zadrapaniami, jednak coraz częściej odchodzi się od tego typu praktyki. Łapki niedrapki nieco ograniczają możliwości poznawcze malucha, a to w pierwszych dniach jest bardzo cenne. Dodatkowo są niepraktyczne i najczęściej zsuwają się z maleńkich rączek.

Baldachim nad łóżeczko

Mimo że niektórym podoba się taka ozdoba, nie ma ona żadnego praktycznego zastosowania. Utrudnia dziecku widoczność i przeszkadza przy każdym wyjmowaniu malucha z łóżeczka.

Przewijak

Oczywiście jeżeli chcemy przewijać dziecko na przewijaku, możemy go kupić, jednak nie jest to niezbędny produkt w wyprawce. Dziecko można przewinąć wszędzie, dlatego możemy spokojnie zrezygnować z przewijaka - zwłaszcza jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę przestrzeni.