Zamknij

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

30.01.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 15:12

Kiedy zrobić test ciążowy? To jedno z częściej zadawanych pytań na forach internetowych i w gabinetach ginekologicznych. Każda kobieta po niezabezpieczonym stosunku chce jak najszybciej poznać jego konsekwencje, ale na to trzeba niestety chwilę poczekać. Test ciążowy nie pokaże wiarygodnego wyniku tuż po zbliżeniu. Sprawdź, ile trzeba odczekać, by zrobić test ciążowy i dowiedz się jak to właściwie zrobić.

Test ciążowy
fot. East News

Test ciążowy ma za zadanie wykrycie rozwijającej się u kobiety ciąży. Można mieć do czynienia z testem z krwi lub moczu i każdy z nich wymaga pobrania próbki płynu. Test ciążowy to metoda wykrywania ciąży na wczesnym jej etapie, ale nie po kilku godzinach od stosunku. Wiele kobiet w akcie paniki wykonuje test bezpośrednio po zbliżeniu lub kilka godzin później. To błędne postępowanie, które prowadzi do zafałszowania wyniku. Test ciążowy nie wskaże miarodajnego wyniku tak wcześnie, należy odczekać przynajmniej 10 dni, by wykonać test poprawnie.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy nie wykaże ciąży, gdy jej nie ma, a tak jest najczęściej nawet do 6 dni po stosunku. Mniej więcej tyle trwa wędrówka zapłodnionego jaja do macicy i zagnieżdżenie się w endometrium. Dopiero po tym zdarzeniu hormon beta-hCG zaczyna pojawiać się we krwi i moczu. To hormon, który wykrywa test ciążowy i na tej podstawie wskazuje wynik pozytywny.

Zaleca się wykonanie testu minimum po tygodniu od stosunku, a za wiarygodną datę uważa się 10 dni od niezabezpieczonego zbliżenia. Najlepiej wykonać test po owulacji lub w dniu planowanej miesiączki, o ile krwawienie się nie pojawi. Wcześniej test może wskazywać wynik słabo dodatni, czyli pokazywać jedną wyraźną kreską i drugą bladą, co kobiety często odczytują jako brak ciąży. Jeśli test wskaże taki wynik, najlepiej powtórzyć go kilka dni później lub w terminie spodziewanej miesiączki i sprawdzić, czy widoczne są wyraźne dwie kreski.

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

  • Wynik pozytywny (oznacza ciążę): gdy pojawią się dwie linie w okienku wyniku — jedna w obszarze (C), druga w obszarze (T). Jeśli linia w obszarze (T) jest jaśniejsza od linii w obszarze (C), to wynik uznaje się za pozytywny.
  • Wynik negatywny (oznacza brak ciąży): gdy pojawi się jedna linia w obszarze (C) i brak linii w obszarze (T).
  • Błędny wynik: gdy w okienku wyniku nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T), i brak linii w obszarze (C). Wtedy należy wykonać nowy test.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Kobiety mogą wybierać z dużej oferty testów ciążowych dostępnych w aptekach i wszystkich większych sklepach. Mimo że wszystkie mają to samo zadanie, to każdy wykonuje się nieco inaczej. We wszystkich testach ciążowych do użytku domowego wykorzystuje się mocz. Test z krwi przeprowadza się wyłącznie w laboratorium i można go zrobić w każdej przychodni. Testy ciążowe wykonane po minimum 10 dniach od stosunku mają ok. 99 proc. skuteczność. Zanim przystąpisz do wykonania testu, dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Informacje przekazane przez producenta pozwolą uniknąć niepotrzebnego stresu i wątpliwości. Sprawdź także datę przydatności testu, przeterminowany nie nadaje się do użytku.

Test ciążowy wykonuj z porannego moczu, w którym znajduje się największe stężenie hCG.

TEST CIĄŻOWY PŁYTKOWY

Pobierz próbkę moczu do załączonego plastikowego pojemniczka, a następnie wyjmij płytkę (test) z opakowania i połóż na czystej i suchej powierzchni. Za pomocą małej pipety nanieś próbkę moczu na płytkę (ok. 4 krople) i poczekaj, aż zacznie pojawiać się wynik. Pierwsza kreska może pojawić się już po 40-50 sekundach, a miarodajny wynik powinien być znany przed upływem 5 minut. Po tym okresie nie należy odczytywać zmian na płytce.

TEST CIĄŻOWY STRUMIENIOWY

Bezpośrednio przed wykonaniem wyjmij test z opakowania i zdejmij ochronną nasadkę. Trzymając test za uchwyt, skieruj jego końcówkę (tę, która była ukryta pod nasadką) w dół i umieść bezpośrednio pod strumieniem moczu na co najmniej 10 sekund, aż do całkowitego zamoczenia. Następnie nałóż ochronną nasadkę i połóż test na suchej powierzchni i zacznij mierzyć czas. W zależności od stężenia hCG w moczu wynik może pojawić się już po kilkudziesięciu sekundach, ale dla pewności warto poczekać ok. 5 minut. Po odczytaniu wyniku wyrzuć test.

TEST CIĄŻOWY PASKOWY

Zbierz próbkę moczu do załączonego pojemniczka, a następnie odpakuj pasek testowy i zanurz go w moczu strzałkami skierowanymi do próbki. Zanurz pasek na głębokość określoną specjalną miarką. Trzymaj pasek w moczu, aż czerwone zabarwienie pojawi się na dolnej krawędzi membrany testowej — nie dłużej niż 10-15 sekund. Następnie wyjmij pasek i połóż w suchym miejscu. Wiarygodny wynik odczytasz pomiędzy 3. a 10. minutą od zrobienia testu.

Test ciążowy z krwi wykonany w laboratorium wykrywa ciążę z niemal 100 proc. pewnością. Można go zrobić po ok. tygodniu od zbliżenia.

Sprawdź, czy możesz być w ciąży:

loader
Test ciążowy
Rozwiąż quiz

Test ciążowy ONLINE

Test ciążowy

Czuję się inaczej niż zwykle i mam nietypowe zachcianki

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa beta-hCG, który pojawia się w krwi i moczu już kilka dni po zapłodnieniu. Z tego względu wykrycie tego hormonu bezpośrednio po zbliżeniu nie jest możliwe. Z każdym kolejnym dniem stężenie hCH rośnie, a szanse na potwierdzenie ciąży są większe.

Monitorując poziom beta-hCG, można określić wiek ciąży i jej przebieg. W laboratoriach dostępne są normy, według których określa się stężenie hormonu i odpowiadający mu tydzień ciąży. Poziom hormonu rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, to jeden z sygnałów, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeśli poziom beta-hCG zacznie nagle spadać, może to świadczyć o zagrażającym poronieniu. Maksymalną wartość beta-hCG obserwuje się między 40. a 90. dniem ciąży.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.