Obserwuj w Google News

Test z krwi beta hCG potwierdzi lub wykluczy ciążę. Kiedy wykonać test?

3 min. czytania
17.05.2018 13:22
Zareaguj Reakcja

Lekarz zalecił wykonanie testu beta-hCG i nie wiesz, na czym on polega? To test polegający na pobraniu krwi kobiety i oznaczeniu hormonu b-hcg, który produkowany jest głównie w ciąży. Jeśli test wskaże odpowiedni poziom hormonu, może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Dowiedz się, jak interpretować wyniki testu beta-hCG i jak ocenić, czy przyrost hormonów jest prawidłowy?

Test z krwi beta hCG potwierdzi lub wykluczy ciążę. Kiedy wykonać test?
fot. Shutterstock

hCG (gonadotropina kosmówkowa) to hormon produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową, a następnie przez komórki łożyska. Składa się z dwóch podjednostek: alfy i bety przy czym beta jest unikalna dla tego hormonu, dlatego w testach stosuje się oznaczanie beta hCG. Hormon i jego podjednostkę beta można wykryć we krwi kobiety już w drugim tygodniu ciąży. Test z krwi polegający na oznaczeniu beta hCG jest najbardziej wiarygodną metodą potwierdzającą lub wykluczającą ciążę.

W pierwszych dniach po zapłodnieniu stężenie hCG szybko wzrasta, osiągając maksymalny poziom pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży. W surowicy kobiet ciężarnych znajdują się wówczas wolne podjednostki beta hCG, można je wykryć we wczesnej ciąży i trzecim trymestrze w niewielkich stężeniach. Test ma zatem na celu wykazanie, jakie jest stężenie tego hormonu we krwi kobiety. Na tej podstawie można określić, czy kobieta jest w ciąży i w którym tygodniu.

Około 10. tygodnia ciąży stężenie beta hCG zaczyna spadać, by w 16. tygodniu osiągnąć względnie stały poziom.

hCG jest podstawowym hormonem wczesnej ciąży odpowiedzialnym za rozwój zapłodnionego jajeczka do czasu uzyskania pełnej wydolności łożyska i utrzymanie wczesnej ciąży.

Kiedy zrobić test beta-hCG?

Test z krwi beta hCG wykonuje się przy podejrzeniu ciąży na jej wczesnym etapie. Ciążę w badaniu USG można uwidocznić zazwyczaj dopiero od ok. 6. tygodnia ciąży. Wcześniej zaleca się wykonanie testu z krwi, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Test beta hCG wykonuje się po terminie spodziewanej miesiączki, gdy menstruacja się nie pojawiła. Nie ma sensu wykonywać testu przed spodziewaną miesiączką lub tuż po stosunku, ponieważ wynik nie będzie wiarygodny. Test jest bardzo czuły i wykryje ciążę już po 7. dniach od zapłodnienia. Badanie poziomu hCG wykonuje się również po to, by ocenić, czy ciąża odpowiednio się rozwija.

Badanie stężenia beta hCG zlecane jest również w celu diagnozowania chorób trofoblastu (zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny, rak kosmówki, nabłoniak kosmówkowy złośliwy), różnicowaniu łagodnych i złośliwych nowotworów trofoblastu.

Zobacz także

Jak odczytać wynik testu beta-hCG?

U kobiet nie będących w ciąży stężenie beta hCG powinno być mniejsze niż 5 mIU/ml.

Zbyt wysoki poziom beta hCG w ciąży może świadczyć o występowaniu u dziecka trisomii chromosomu 21 (zespół Downa), może także oznaczać zaśniad groniasty oraz rozrosty i nowotwory trofoblastu.

Natomiast zbyt niski poziom beta hCG u kobiet w ciąży może wskazywać na poronienie lub ciążę pozamaciczną. Może także świadczyć o niepowodzeniu procedury in vitro. Obniżony, nieprawidłowy poziom tego hormonu w drugim trymestrze może być również związany również z trisomią 18 chromosomu (zespół Edwardsa).

Normy dla ciężarnych (w zależności od wieku ciążowego liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki):

  • 3. tydzień - 5 - 50 mIU/ml
  • 4. tydzień - 5 - 426 mIU/ml
  • 5. tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml
  • 6. tydzień - 1,080 - 56,500 mIU/ml
  • 7. - 8. tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml
  • 9. - 12. tydzień  - 25,700 - 288,000 mIU/ml
  • 13. - 16. tydzień - 13,300 - 254,000 mIU/ml
  • 17. - 24. tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml
  • 25. - 40. tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml

Ważne!

!

hCG jest również markerem nowotworowym. U kobiet i mężczyzn niebędących w ciąży wysokie stężenie hCG może wskazywać na guzy wywodzące się z komórek rozrodczych.

Zobacz także

Źródło: diagnostykalaboratoryjna.eu; sla.pl/beta-hcg-badanie-potwierdzajace-ciaze

________

zdrowie.radiozet.pl/nk