Obserwuj w Google News

Test PAPP-A - dlaczego należy go wykonać?

3 min. czytania
Aktualizacja 03.11.2022
18.04.2019 12:07
Zareaguj Reakcja

Test PAPPA to nieinwazyjne badanie prenatalne. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie ryzyka wystąpienia choroby genetycznej u dziecka. Koniecznie sprawdź, jakie są wskazania do wykonania testu PAPPA i kiedy należy je wykonać.

Kobieta w ciąży jest przed wykonaniem testu PAPP-A.
fot. Shutterstock

Test PAPPA to badanie, na które nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Kobieta ciężarna nie musi zgłaszać się do placówki medycznej na czczo. Zazwyczaj w tym samym dniu wykonywane jest także USG. Niestety test PAPPA nie jest refundowany dla wszystkich kobiet ciężarnych.

Zobacz także:  Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego! 

Test PAPPA  - co to za badanie?

Test PAPPA t to test podwójny wykonywany w celu oceny poziomu białka PAPPA oraz wolnego beta hCG kobiety ciężarnej. To badanie biochemiczne zazwyczaj wykonywane jest razem z USG, które określa przezierność karkową płodu, a także jego budowę anatomiczną.Te złożone badania, czyli USG i test podwójny z krwi bardzo często nazywany jest przez lekarzy i przyszłe mamy testem PAPPA.

Jakie choroby można wykryć dzięki wykonaniu testu PAPP-A?

Test PAPPA wykonywany jest w celu określenia ryzyka zachorowania na dziecka na choroby genetyczne. Jego skuteczność przy wykrywaniu zespołu Downa oraz zespołu Pataua i zespołu Edwardsa wynosi około 90%. Jest to bardzo ważne badanie w ciąży

Test PAPPA  - kiedy należy go wykonać?

Test PAPPA wykonywany jest między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jednak najbardziej optymalny czas to 12- 13. tydzień ciąży.

Należy wspomnieć, że lekarz prowadzący ciążę nie zawsze zleca wykonanie takie badania. Jednak na test PAPPA szczególnie powinny zdecydować się kobiety, w których w rodzinie urodziły się dzieci z wadą genetyczną. Badanie powinno wykonać się nawet wtedy, gdy obraz USG jest prawidłowy.

Test PAPPA – wyniki

W przypadku wystąpienia zespołu Downa u płodu białko PAPPA w krwi matki zazwyczaj jest obniżone, a poziom beta hCH podwyższony. Przy zespole Pataua i Edwardsa obie substancje są poniżej normy.

Należy pamiętać o tym, że wynik testu PAPPA nie zapewnia kobiecie 100% pewności, że z jej dzieckiem wszystko jest w porządku. Warto też dodać, że tylko u około 30% kobiet nieprawidłowy wynik testu PAPPA, potwierdza się w dalszych, bardziej zaawansowanych badaniach. Niestety zdarza się, że wynik jest fałszywie pozytywny, czyli wskazuje na brak wad u kobiet młodych, a fałszywie negatywny, czyli wskazuje

Test PAPPA – czy jest bezpieczny?

Test PAPPA to nieinwazyjne badanie, które nie zagraża zdrowiu dziecka i matki. Jest całkowicie bezpieczne. Należy pamiętać, że test PAPP-A nie jest zaliczany do badań diagnostycznych, gdy dojdzie do wykrycia wady genetycznej u płodu należy to potwierdzić badaniem inwazyjnym.

Test PAPPA – wskazania do wykonania badania

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby test PAPPA wykonała każda kobieta w ciąży. Szczególne wskazania jednak do wykonania tych badań są u kobiet, które:

  • zaszły w ciąże po 35. roku życia,
  • mają wyją wynik badania USG, który budzi wątpliwości,
  • mają w rodzinie przypadek urodzenia dziecka z chorobą genetyczną,
  • urodziły wcześniej dziecko z chorobą genetyczną,
  • mają potwierdzone nieprawidłowości w liczbie chromosomów.

Czy test PAPPA jest refundowany?

Test PAPPA jest bezpłatny w przypadku kobiet, które urodziły już wcześniej dziecko z wadą genetyczną lub ukończyły już 35 lat. W ramach NFZ wykonuje się także test PAPPA, gdy wynik USG jest nieprawidłowy lub w przypadku nosicielstwa aberracji chromosomowej.

Kobiet, u których nie ma wskazań do wykonania testu PAPP-A, a chcą je wykonać, muszą liczyć się z wydatkiem Okło 150-450 złotych.

Zobacz także:  Objawy poronienia mogą mieć różny stopień nasilenia. Wszystko zależy od wieku ciąży