Zamknij

Obalamy 7 ciążowych mitów! [PORADNIK]

Monika Karbarczyk
18.08.2015 15:32

Ciąża powinna być czasem radosnego oczekiwania na dziecko, a tymczasem przyszła mama jest atakowana ze wszystkich stron dobrymi radami, od których czasem może rozboleć głowa. Matki i babki chętnie przekazują nam mądrości ludowe, zaś wiadomości znalezione w Internecie mogą pogłębiać zaistniały mętlik. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej słyszanych mitów na temat ciąży.

TOP 7 mitów o ciąży. Sprawdź, jaka jest prawda [PORADNIK]
fot. ---

1. W ciąży można wypić 1 lampkę czerwonego wina dziennie 

Alkohol jest bardzo małą cząsteczką, która swobodnie przechodzi przez łożysko do krwi płodu. Jest to niezwykle toksyczne dla rozwijającego się dziecka, a zwłaszcza dla jego mózgu. U dzieci narażonych na działanie alkoholu podczas życia płodowego może rozwinąć się tzw. płodowy zespół alkoholowy (FAS ang. Fetal Alcohol Syndrome).

FAS to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne, takich jak: niski wzrost, małogłowie, wady układu kostno-mięśniowego, problemy z koordynacją, czy anomalie w budowie organów wewnętrznych. W USA rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa. 

Mimo że niektórzy mówią "zobacz, ja piłam i mam zdrowe dziecko", nie należy brać przykładu z takich osób. Każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu, ponieważ każdy z nas ma indywidualną wrażliwość na jego oddziaływanie.

Dowiedz się więcej: FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy - co to jest?

2. W ciąży powinno się jeść za dwoje

Nic bardziej mylnego! Kaloryczność posiłków powinna się zwiększyć jedynie o 300 kcal w I i II trymestrze oraz o 500 kcal w III trymestrze ciąży. Dieta przyszłej mamy powinna być zdrowa i urozmaicona. Wszystko, co zostanie zjedzone nadprogramowo, zostanie odłożone jako tzw. „wałeczki”, które będą widoczne po porodzie.  

3. Zachcianki ciążowe lub kształt brzucha mogą świadczyć o płci przyszłego dziecka

Niektórzy wierzą, że słone zachcianki na początku ciąży mogą świadczyć o tym, że kobieta spodziewa się chłopca, natomiast słodkie, że dziewczynki. A w późniejszym etapie ciąży o płci dziecka ma decydować kształt brzucha: jeśli jest spiczasty - syn, okrągły - córka.

Kobieta w ciąży ma różne zachcianki z powodu burzy hormonów w jej organizmie, a o kształcie brzucha decydują budowa miednicy przyszłej mamy oraz położenie płodu.

Podobno też szybkie zajście w następną ciążę sprawi, że urodzi się dziecko tej samej płci, co starsze. Prawda jest jednak taka, że o płci przyszłego dziecka decyduje plemnik, który przenosi chromosom płciowy. Jeśli będzie to X - urodzi się dziewczynka, jeśli Y - będzie chłopiec. 

4. W ciąży należy zrezygnować z aktywności fizycznej

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, łagodna forma aktywności fizycznej (np. spacery, taniec lub joga) jest wręcz wskazana. Dzięki temu ciężarna i dziecko są lepiej dotlenieni, a kobieta lepiej znosi poród i szybciej dochodzi po nim do formy. Jednak lepiej unikać sportów wyczynowych lub takich, w których łatwo o kontuzję.

Bardzo dobrą formą aktywności mogą być specjalne zajęcia dla przyszłych mam, prowadzone przez kluby fitness.

5. Po zajściu w ciążę należy pożegnać się ze swoim kotem

Koty są posądzane o przenoszenie na ludzi pierwotniaka - Toxoplasma gondii, który jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych. Wywołuje on chorobę zwaną toksoplazmozą. To prawda, człowiek zaraża się nią poprzez kontakt z kocimi odchodami. Właśnie dlatego o kuwetę pupila powinien dbać partner lub inny domownik.  

Jednak o wiele częściej do infekcji dochodzi poprzez kontakt z surowym mięsem. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub stara się o dziecko, surowe mięso powinna przygotowywać w rękawiczkach jednorazowych.

Pamiętajcie jednak, że przeciwciała przeciw Toxoplasma gondii ma około 80% społeczeństwa (tzn., że osoby te miały kontakt z tym pierwotniakiem), więc narażone są te kobiety z pozostałych 20% populacji, które starają się o dziecko. Na początku ciąży lekarz ginekolog powinien zlecić badanie krwi, podczas którego sprawdzimy, do której części kobiet należymy.  

6. W ciąży kobieta nie powinna nosić korali ani pasków, bo dziecko okręci się pępowiną

Jeżeli przyszła mama ma ochotę nosić takie ozdoby, może sobie śmiało na to pozwolić. Dziecko może zaplątać się w pępowinę podczas fikania koziołków w brzuchu, strój mamy nie ma z tym nic wspólnego.

7. W ciąży koniecznie trzeba brać witaminy

Jeżeli nie ma wskazań lekarskich, a ciężarna prowadzi zdrowy tryb życia i odżywia się prawidłowo, nie ma obowiązku brania dodatkowych witamin.

Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły - kwas foliowy. Każda kobieta na 3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz przez pierwszy trymestr powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Jest to profilaktyka wad cewy nerwowej, mogących prowadzić do przepukliny oponowo-rdzeniowej. Jeżeli kobieta urodziła wcześniej dziecko z taką wadą, dawka kwasu foliowego w jej przypadku wzrasta do 4 mg.