Zamknij

Sztuczna macica zamiast inkubatora? Nowy wynalazek pomoże wcześniakom

Monika Piorun
28.04.2017 12:35

Naukowcy z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Filadelfii zaprezentowali innowacyjny biopojemnik, który umożliwia stworzenie warunków panujących w łonie matki. Stworzono go po to, by zwiększać szansę na przeżycie wcześniaków. Na razie pomógł... 8 jagniętom!

Children’s Hospital of Philade/East News

Nowoczesne inkubatory mogą wkrótce odejść do lamusa. Zastąpią je... sztuczne macice! Choć brzmi to jak absurd rodem z opowieści science-fiction, to jednak wiele wskazuje na to, że wypełniony płynem owodniowym pojemnik (biobag) może dostarczyć maluchom wszystkie składniki odżywcze niezbędne do tego, by rozwijały się prawidłowo. Na dodatek sprawi, że poczują się dosłownie "jak u mamy". 

Zanim nastąpi przełom w leczeniu przedwcześnie urodzonych dzieci, czekają nas jeszcze wieloletnie badania. Na razie udało się osiągnąć pozytywne efekty jedynie u 8 jagniąt, które spędziły w sztucznej macicy okres od 105. do 120. dnia ciąży, co odpowiada przedziałowi od 22. do 24. tygodnia ciąży u człowieka. Po tym czasie jagnięce płody musiały być przeniesione do inkubatorów.

Eksperyment naukowców wykazał, że zwierzęta po okresie spędzonym w sztucznej macicy znajdowały się w takim stanie, jak osobniki, które przychodzą na świat w wyniku cesarskiego cięcia w 120. dniu ciąży. Ich rozwój przebiegał w takim samym tempie, jak w naturalnych warunkach.

To spory przełom, ponieważ wcześniejsze próby dokonania podobnych efektów kończyły się niepowodzeniem - dochodziło np. do uszkodzenia mózgu lub uszkodzeń układu oddechowego. Tym razem było jednak inaczej. Jagnięta mogły swobodnie oddychać, przełykać jedzenie, były aktywne, ich organy funkcjonowały prawidłowo a na dodatek rosło im futro.

Specjalistom z Filadelfii udało się to osiągnąć dzięki podłączeniu naczyń pępowinowych do specjalnego urządzenia, które pomogło zapewnić płodom właściwe ciśnienie krwi oraz odpowiednią wymianę gazów. Nie doszło do żadnych niepożądanych reakcji ani uszkodzeń systemu nerwowego.

Sztuczny płyn owodniowy, w którym przez 28 dni eksperymentu "lewitowały" jagnięce płody, umożliwił im skuteczną ochronę przed infekcjami oraz drobnoustrojami z zewnątrz. Wypełnione były nim nawet ich płuca, co według naukowców przyczyniło się tego, że mogły się rozwijać tak, jak w łonie matki. 

Kierujący zespołem badawczym dr Alan W. Flake wyjaśnia:

Nasze urządzenie jest pomostem rozwieszonym pomiędzy macicą matki a światem zewnętrznym. Zależy nam na tym, by pomóc dzieciom urodzonym pomiędzy 23. a 28. tygodniem ciąży. Jeśli stworzymy im bardziej naturalne warunki rozwoju, niż te, które mają dziś, będzie im łatwiej przekroczyć barierę, po której poradzą już sobie z innymi problemami.

Czy uda się z powodzeniem stosować sztuczne macice u ludzi? Niestety centralny układ nerwowy człowieka jest dużo bardziej złożony niż u owiec. Choć ich rozwój w dużym stopniu jest zbliżony do ludzkiego, to jednak są wyraźne różnice, dlatego naukowcy będą musieli poradzić sobie jeszcze z wieloma wyzwaniami.

Zrzut ekranu 2017-04-28 o 10.36.45 1
fot.
fot. Center for Fetal Research, Department of Surgery, The Children's Hospital of Philadelphia Research Institute

(A) podzespoły obwodów w sztucznej macicy (środowisku zapewniającym ciągłą wymianę płynu owodniowego z pępowinowym interfejsem naczyniowym)

(B) jagnięcy płód w 107. dniu ciąży

(C) ten sam płód po 28 dniach przebywania w sztucznej macicy 

O niezwykłym wynalazku dającym nadzieję na skuteczniejszą pomoc noworodkom opowiadają specjaliści z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Filadelfii 

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Koszty leczenia przedwcześnie urodzonych dzieci w Stanach Zjednoczonych wycenia się na 43 mld USD rocznie. Wcześniactwo uznaje się za główną przyczynę śmiertelności niemowląt w USA. W Polsce problem ten dotyczy co dziesiątego noworodka. Statystycznie rodzi się u nas około 26 tys. wcześniaków rocznie.

źródło: Nature Communications

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π