Zamknij

Nadpłodnienie: czy można zajść w ciążę będąc w ciąży?

21.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:22

Panuje powszechne przekonanie, że kobieta ciężarna nie może zajść w drugą ciążę. Natura jednak rozwiązuje sprawy po swojemu. Z biologicznego punktu widzenia jest to jak najbardziej możliwe. Wyróżnia się dwa takie zjawiska: superfekundację i superfetację, choć u ludzi to superfekundacja, czyli nadpłodnienie zostało potwierdzone. Dowiedz się, na czym polega nadpłodnienie. Jak to możliwe, że bliźnięta mogą mieć dwóch ojców?

Nadpłodnienie
fot. Shutterstock

Czy można zajść w ciążę będąc już w ciąży? Większość osób uważa, że nie, ale tak naprawdę biologia daje taką możliwość. Są na świecie potwierdzone przypadki urodzenia bliźniąt będących dziećmi innych ojców lub pochodzących z dwóch różnych stosunków. Choć są to sytuacje rzadkie, to zdarzają się. Za ,,zajście w ciążę w ciąży'' odpowiadają dwa zjawiska - superfekundacja i superfetacja.

Superfekundacja i superfetacja: gdy natura płata figle

Superfekundacja, czyli nadpłodnienie to zjawisko zapłodnienia różnych komórek jajowych pochodzących z jednego cyklu owulacyjnego przez plemniki pochodzące z odrębnych aktów płciowych odbytych w krótkim czasie. W rzeczywistości wygląda to tak, że w wyniku jednego stosunku seksualnego dochodzi do zapłodnienia jednej komórki jajowej zapłodnionej jednym plemnikiem, a w wyniku kolejnego stosunku odbytego w ciągu od 3 dni do 2 tygodni, zostaje zapłodniona druga komórka (uwolniona w tym samym cyklu) innym plemnikiem. 

Ciążę będącą wynikiem nadpłodnienia nazywa się ciążą dwojaczą. Co ciekawe, szacuje się, że nawet 5 proc. bliźniąt w Polsce może pochodzi z takiej ciąży. 

W wyniku superfekundacji możliwe jest urodzenie dzieci pochodzących od różnych ojców. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy kobieta współżyła z różnymi mężczyznami w jednym cyklu (ok. 5 proc. dzieci z ciąż dwojaczych). Opisano również przypadki, jest ich na świecie ok. 20, gdy dzieci z ciąży dwojaczej mają ojców różnych ras.

Superfetacja natomiast, określana jest jako zapłodnienie dodatkowe, które w świecie zwierząt funkcjonuje często, ale u ludzi nie zostało dotąd naukowo potwierdzone.

Superfetacja to zjawisko zapłodnienia komórek jajowych owulujących w następujących po sobie cyklach, a nie w jednym cyklu, jak ma to miejsce w przypadku superfekundacji. U ssaków superfetacja skutkuje zagnieżdżeniem się kolejnej komórki jajowej w wolnej od zarodków części macicy. Najciekawsze jest to, że przy superfetacji płody mają różny wiek. W przypadku ludzi różnica wynosiłaby co najmniej miesiąc.

Nie ma twardych dowodów na to, że superfetacja ma miejsce u ludzi. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest to możliwe w przypadku ciężarnych kobiet, u których nie zaprzestano kuracji hormonalnej wywołującej jajeczkowanie. Takie zapłodnienie jest teoretycznie możliwe podczas pierwszego lub najwyżej drugiego miesiąca ciąży.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.