Obserwuj w Google News

Kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
27.03.2019 17:18
Zareaguj Reakcja

Wiele kobiet nie wyobraża sobie powrotu do aktywności seksualnej tuż po porodzie, jednak niektóre kobiety w czasie połogu odczuwają popęd seksualny i mają ochotę na współżycie. Kiedy zdecydować się na powrót do aktywności seksualnej, kiedy jest to bezpieczne dla kobiety?

Seks po porodzie
fot. Seks po porodzie

Długość abstynencji seksualnej po porodzie powinna być ustalana z lekarzem prowadzącym ciążę. Bierze on pod uwagę rodzaj porodu (naturalny lub przez cesarskie cięcie) oraz dodatkowe czynniki, takie jak nacięcie lub rozerwanie krocza i wiążący się z tym czas gojenia się rany. Zwykle zaleca się powstrzymanie od współżycia przez okres co najmniej 6 tygodni po porodzie, ale ten czas może się znacznie wydłużyć, jeśli poród był trudny i obarczony komplikacjami.

Zbyt wczesne współżycie może być dla kobiety nie tylko bolesne, ale także wpływać na gojącą się ranę, a także zwiększać ryzyko krwotoku poporodowego lub zakażenia macicy.

Na decyzję kobiety dotyczącą do aktywności seksualnej po porodzie może mieć wpływ kilka czynników, m.in.:

  • odczuwane przez nią dolegliwości bólowe,
  • zmęczenie,
  • popęd płciowy,
  • nawilżenie pochwy (wiele kobiet skarży się na suchość pochwy),
  • depresja poporodowa,
  • strach przed kolejną ciążą.

Zobacz także: Kiedy kolejna ciąża? Jak zaplanować kolejną ciążę po porodzie

Jaki będzie seks po porodzie?

Ze względu na niski poziom estrogenu w okresie po porodowym wiele kobiet odczuwa mniejszy popęd seksualny oraz suchość w pochwie, co może wpływać na ich gotowość do współżycia, a przede wszystkim na ich doznania. Wiele kobiet podczas penetracji odczuwa ból. Podobne dolegliwości mogą odczuwać kobiety, które podczas porodu miały nacinane lub rozerwane krocze.

Seks po porodzie może się również różnić z powodu zmniejszonego napięcia mięśni pochwy i ograniczonej zdolności do rozciągania. Z czasem jednak to mija.

Jeśli kobieta odczuwa ból podczas stosunku, specjaliści doradzają:

  • stosowanie preparatów nawilżających pochwę,
  • kontrolowanie głębokości penetracji przy różnych pozycjach seksualnych,
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych,
  • opróżnianie pęcherza moczowego przez stosunkiem,
  • ciepłą kąpiel.

Wszystkie te metody pomogą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli jednak kobieta wzbrania się przed pełnym stosunkiem ze względu na ból, zaleca się inne formy kontaktu pomiędzy partnerami. Ręczna lub ustna stymulacja miejsc intymnych może być ciekawą alternatywą i urozmaiceniem życia seksualnego pary.
Warto dodać, że zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po porodzie mogą powodować  szereg nietypowych zdarzeń. Na przykład podczas stosunku płciowego, po osiągnięciu orgazmu, z piersi kobiety może wyciekać mleko. Dlatego przed stosunkiem, może spróbować odciągnąć pokarm i przechować je dla dziecka.

Dowiedz się więcej: Okiem eksperta: Bolesne stosunki płciowe – jak sobie z nimi radzić?

Ćwiczenia Kegla mogą pomóc w powrocie do aktywności seksualnej

Ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, mogą pomóc w szybkim powrocie do aktywności seksualnej i zapewnić stabilność dna macicy. Ćwiczenie to można wykonywać niemal wszędzie i o każdej porze.

Pierwszym krokiem jest znalezienie mięśni dna miednicy. Może je zlokalizować, zatrzymując przepływ moczu podczas wypróżniania. Miejsce, w którym odczuwamy napięcie, to właśnie mięśnie dna miednicy.

Aby poprawnie wykonać ćwiczenie mięśni Kegla, należy:

  • rozluźnić mięśnie klatki piersiowej, brzucha, ud i pośladków,
  • ściągnąć mięśnie miednicy i przytrzymać przez 5-10 sekund.

Ćwiczenie należy wykonać w przynajmniej 10 razy, coraz mocniej zaciskając mięśnie na 5-10 sekund. Całość należy powtarzać przynajmniej trzy razy dziennie. Dzięki tym ćwiczeniom, z czasem współżycie będzie mniej bolesne i przyjemniejsze.

Pamiętaj o antykoncepcji po porodzie

Bardzo często kobiety nie chcą wrócić do aktywności seksualnej z powodu strachu przed zajściem w kolejną ciążę. Kobietom po porodzie zaleca się stosowanie prezerwatyw lub środków antykoncepcyjnych, zawierających tylko progestagen. Inne opcje, np. wkładki wewnątrzmaciczne, pierścienie, należy omówić z lekarzem prowadzącym

Warto pamiętać, że ciąża i poród powodują w ciele kobiety wiele zmian psychicznych i fizycznych. Jej ciało musi się zagoić i dojść do siebie. Potrzebuje do tego przynajmniej 6 tygodni. Powrót do aktywności seksualnej jest sprawą indywidualną i naciski mogą odnieść przeciwny od zamierzonego efekt.

Zobacz także: Zespół rozluźnienia pochwy to częsty problem kobiet. Na czym polega zabieg obkurczania pochwy?

Źródło: medicalnewstoday.com