Zamknij

Krótki związek przed ciążą to większe ryzyko schizofrenii u dziecka

26.04.2019 15:07

Czekanie z rozpoczęciem współżycia seksualnego do ślubu może być nienajlepszym pomysłem, zwłaszcza, jeśli w niedługim czasie po ślubie planujemy ciążę. Krótki okres kontaktów seksualnych przed ciążą zwiększa ryzyko rozwoju schizofrenii u potomstwa.

Ryzyko rozwoju schizofrenii
fot. Shutterstock

Z badań wynika, że stan przedrzucawkowy, najczęstsze powikłanie ciążowe, skutkuje 2-4-krotnym wzrostem ryzyka rozwoju schizofrenii u potomstwa. Inne badania wykazały, że długi okres ekspozycji na nasienie może przezwyciężyć nietolerancję matczyną na antygeny ojcowskie, która jest czynnikiem ryzyka dla stanu przedrzucawkowego. Naukowcy z Nowego Jorku dodali dwa do dwóch i opublikowali zaskakujące wnioski.

Ryzyko rozwoju schizofrenii

Naukowcy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku zaryzykowali następującą hipotezę: jeśli stan przedrzucawkowy przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju schizofrenii u potomstwa, a długi okres pożycia przed ciążą zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego, to długi okres pożycia zmniejsza też ryzyko rozwoju schizofrenii.

Uczeni przeanalizowali historię medyczną 90 tys. mieszkańców Jerozolimy, urodzonych w latach 1964–1976, z uwzględnieniem takich parametrów jak wiek ojca, obciążenie wywiadu rodzinnego i czas trwania małżeństwa. Wnioski opublikowano w Schizophrenia Research. 

Schizofrenia paranoidalna

Schizofrenia paranoidalna, zwana urojeniową, to najczęściej występujący typ schizofrenii, w którym dominują tzw. objawy pozytywne, czyli urojenia i halucynacje. Schizofrenię paranoidalną diagnozuje się u ponad połowy wszystkich chorych na schizofrenię w Polsce.

Staż pożycia

Okazało się, że potomstwo rodziców pozostających w związku małżeńskim krócej niż dwa lata (co odpowiada około rocznemu okresowi współżycia przed ciążą) miało 50-procentowy wzrost ryzyka schizofrenii, a u małżeństw trwających od dwóch do czterech lat ryzyko zwiększało się o 30 procent. Badania wykazały też odwrotną tendencję: każde pięć lat trwania małżeństwa przyczyniało się do zmniejszenia ryzyka rozwoju schizofrenii o 14 procent. Warto pamiętać o tym, że ryzyko wyjściowe obliczane jest indywidualnie dla każdego człowieka.

"Z naszych badań wynika, że potomstwo pary małżeńskiej trwającej krócej niż trzy lata, we wszystkich grupach wiekowych ojców, przekłada się na niewielkie zwiększenie ryzyka rozwoju schizofrenii. Przewidujemy, że nasza praca zainspiruje wielu badaczy do rozwinięcia badań w kierunku ustalenia tego szlaku chorobowego" - skomentowała prof. Dolores Malaspina z Icahn School of Medicine at Mount Sinai.

Zdaniem naukowców, prenatalna aktywacja układu immunologicznego wywołana stanem przedrzucawkowym może zwiększać podatność na zaburzenia rozwoju. Zespół dr Malaspiny już prowadzi kolejne badania nad czasem trwania związku w kontekście czynnika ryzyka rozwoju innych zaburzeń psychicznych i zaburzeń metabolicznych.

Źródło: medicalxpress.com