Obserwuj w Google News

Rozejście spojenia łonowego: przyczyny, objawy, leczenie. Co robić?

2 min. czytania
Aktualizacja 28.10.2020
12.10.2020 16:31
Zareaguj Reakcja

Ból w dole brzucha, ból pleców, problemy z poruszaniem się w przypadku kobiety ciężarnej mogą nasuwać podejrzenie rozejścia spojenia łonowego. To niestety stosunkowo często występująca przypadłość ciężarnych, którą na szczęście można skutecznie leczyć. Dowiedz się, co robić, gdy dojdzie do rozejścia spojenia łonowego.

Rozejście spojenia łonowego
fot. Shutterstock

Rozejście spojenia łonowego może ujawnić się w każdym okresie życia kobiety, ale zwykle występuje u kobiet ciężarnych.

Spis treści:

Spojenie łonowe to część miednicy. Spojenie to inaczej połączenie dwóch kości łonowych. Kości te stykają się za pośrednictwem krążka z chrząstki włóknistej z przodu, na środku miednicy. Spojenie łonowe jest wyczuwalne w dole podbrzusza, w okolicy położonej bezpośrednio nad wzgórkiem łonowym. Niewiele osób wie, że spojenie łonowe występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Rozejście spojenia łonowego polega na rozsunięciu się kości łonowych, które w normalnych warunkach przylegają ściśle z obu stron do łączącego ich krążka.

Rozejście spojenia łonowego: przyczyny

Do rozejścia spojenia łonowego, czyli oddalenia się kości łonowych od łączącego ich krążka, dochodzi z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest uraz uszkadzający miednicę, na przykład upadek z wysokości. Drugą przyczyną jest rozluźnienie więzadeł u kobiet ciężarnych spowodowane zmianami hormonalnymi (zwiększonym stężeniem elastyny).

Do przyczyn okołoporodowych zalicza się: dysproporcje między głową dziecka a kanałem rodnym, energiczne zejście głowy płodu i ciężki poród wymagający użycia instrumentarium operacyjnego, na przykład kleszczy.

Inne możliwe przyczyny to: zmiany zapalne, osteomalację, zespół wrodzonej wiotkości stawowej, zespół Marfana.

Rozejście spojenia łonowego: objawy

Najczęstsze objawy rozejście spojenia łonowego:

  • ból okolicy spojenia,
  • dyskomfort w trakcie chodzenia,
  • chód powolny i na sztywnych nogach,
  • dyskomfort przy wchodzeniu po schodach,
  • promieniowanie bólu do kości krzyżowej i bioder,
  • pobolewania okolic podbrzusza,
  • ograniczenie ruchomości stawów biodrowych,
  • tkliwość okolicy spojenia łonowego.

W bardzo poważnych przypadkach rozejście spojenia łonowego może stanowić przeciwwskazanie do porodu siłami natury.

Rozejście spojenia łonowego: leczenie

Jeśli rozejście spojenia łonowego jest jedyną nieprawidłowością w obrębie miednicy, to zwykle wystarczy leczenie zachowawcze - odpoczynek, chodzenie o kulach, przyjmowanie leków przeciwbólowych, fizjoterapia.

U kobiet ciężarnych zaleca się dodatkowo noszenie specjalnej ortezy w formie pasa obejmującego miednicę po to, by zmniejszyć dolegliwości. 

Po ciężkich urazach, gdy rozejściu spojenia łonowego towarzyszą inne uszkodzenia pierścienia miednicy, konieczne może być leczenie operacyjne polegające na zespoleniu spojenia łonowego za pomocą specjalnych płytek.

Rozejście spojenia łonowego: zalecenia

Gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na rozejście spojenia łonowego, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Należy unikać ćwiczeń, przysiadów, kucania, długotrwałego stania i siedzenia, dźwigania ciężkich rzeczy. Aby złagodzić dolegliwości, można leżeć na boku z poduszką pomiędzy kolanami, chodzić bokiem - zwłaszcza w górę i w dół po schodach, ale najlepiej korzystać z windy, jeśli jest taka możliwość.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: praktycznafizjoterapia.pl, ''Postępowanie fizjoterapeutyczne u kobiet z rozejściem spojenia łonowego podczas ciąży i połogu'' mgr Małgorzata Weremczuk Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna, Wydział Fizjoterapii