Obserwuj w Google News

Późne macierzyństwo: jakie są wady i zalety ciąży 40+?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
15.10.2019 15:01
Zareaguj Reakcja

Choć lekarz geriatra przyjmuje pacjentów po 65. roku życia, mianem „ciąży geriatrycznej” określana jest ciąża kobiety w wieku 35+. Czy późne macierzyństwo jest bezpieczne dla zdrowia kobiety i dziecka?

późna ciąża
fot. Shutterstock

„Biologicznie rzecz biorąc, zdrowiej i bezpieczniej jest, aby kobieta zachodziła w ciążę w trzeciej dekadzie życia (czyli pomiędzy 20. a 30. rokiem życia) – jednak nie tylko biologia nami ludźmi obecnie kieruje. Decyzję o założeniu rodziny zazwyczaj podejmujemy nie tylko podyktowani biologią, instynktem macierzyńskim czy aspektem zdrowotnym” – pisze dr Nicole Sochacki-Wójcicka na blogu Mama Ginekolog.

Późne macierzyństwo – ryzyko

Kiedyś mianem „późnej ciąży” określano przekładanie macierzyństwa z drugiej na trzecią dekadę życia. Dziś w tym kontekście mówi się raczej o przekładaniu macierzyństwa z trzeciej na czwartą dekadę życia, czyli ciąży 40+.

Granicę okresu „późnego macierzyństwa” wyznaczono na 35. rok życia. To właśnie wtedy kobiety mogą wykonać poszerzoną diagnostykę prenatalną na NFZ. Wraz z wiekiem kobiety rośnie bowiem ryzyko powikłań ciąży, m.in.: 

 • ryzyko poronienia,
 • ryzyko porodu przedwczesnego,
 • ryzyko cukrzycy ciążowej,
 • ryzyko chorób ze spektrum nadciśnienia tętniczego w ciąży, w tym stanu przedrzucawkowego,
 • ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną,
 • ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną,
 • ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.

Jak podkreśla dr Nicole Sochacki-Wójcicka, ryzyko powikłań ciąży, podobnie jak ryzyko niepłodności, dotyczy każdej kobiety, tylko z wiekiem rośnie. „Jeśli tylko nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych do ciąży, to wiek nie jest przeciwwskazaniem” – czytamy na blogu mamaginekolog.pl.

Późne macierzyństwo – badania prenatalne

Dr Nicole Sochacki-Wójcicka zwraca uwagę na fakt, że za zmianami społecznych trendów rozrodczości, czyli przesuwaniem się wieku poczęcia dziecka, podąża medycyna prenatalna.

W przypadku kobiet, u których przyczyną późnej ciąży jest niepłodność, z pomocą przychodzi diagnostyka preimplantacyjna przed transplantacją zarodka w trakcie procedury in vitro.

Istnieje także pogłębiona diagnostyka płodu na bardzo wczesnym etapie ciąży – NIPT (NIFTY pro), czyli nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA z krwi matki.

Grupą kobiet, które w szczególności powinny rozważyć wykonanie testu NIPT, są:

 • kobiety po 35. roku życia;
 • kobiety, które poddały się zabiegowi zapłodnienia in vitro;
 • kobiety, których wyniki badań w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują zwiększone ryzyko aneuploidii chromosomowych;
 • kobiety, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, takie jak np. łożysko przodujące;
 • kobiety zagrożone wysokim ryzykiem poronienia.

Warto jednak podkreślić, że badanie NIPT nie jest refundowane na NFZ, a jego koszt wynosi ok. 2,5 tys. zł. Badaniem prenatalnym dostępnym dla kobiet po 35. roku życiu na NFZ jest amniopunkcja.

Dowiedz się więcej: Test NIFTY: nieinwazyjne badanie prenatalne. Na czym polega?

Zalety późnego macierzyństwa

Wśród zalet późnego macierzyństwa, kobiety wymieniają wysoki (a przynajmniej wyższy niż w trzeciej dekadzie życia) status ekonomiczny, spełnienie zawodowe i osobiste, przepracowane traumy z dzieciństwa, wypracowaną relację z partnerem.

Zdaniem naukowców z Teksasu, kobieta, która rodziły po 33. roku życia, mają dwa razy większe szanse dożycia 95 lat od kobiet, które po raz ostatni rodziły przed trzydziestką. Z innych badań, tym razem kalifornijskich naukowców, wynika, że poród po 35. roku życia przekłada się na lepsze funkcjonowanie mózgu po menopauzie i ogranicza rozwój demencji.

Co więcej, badania przeprowadzone przez Mikko Myrskylę, dyrektora Instytutu Badań Demograficznych Maksa Plancka, we współpracy z Kieronem Barclay'em z Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej, wykazały, że późne macierzyństwo może być również korzystne dla dziecka. Analiza wykazała, że dzieci starszych matek są zdrowsze, wyższe i lepiej wykształcone od dzieci urodzonych przez bardzo młode kobiety.

O ciąży 40+ poinformowała ostatnio 47-letnia Weronika Marczuk.

Źródło: mamaginekolog.pl, imid.med.pl, niebieskiepudelko.pl