Oceń
Poród naturalny dzieli się na trzy okresy: pierwszy, podczas którego następuje zgładzenie i rozwieranie szyjki macicy; drugi, gdy skurcze zaczynają mieć charakter party i trzeci - w trakcie którego następuje wydalenie łożyska. Dotychczas kobiety w Polsce mogły "rodzić w wodzie", czyli korzystać z wanny, ale wyłącznie podczas pierwszego okresu porodu. Teraz ma się to zmienić.
Poród w wodzie - jak przebiega?
Przy Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, przy ul. Madalińskiego w Warszawie, powstało pierwsze Centrum Porodów Naturalnych. Ciekawostką jest, że każda sala wyposażona jest w basen porodowy, w którym można urodzić dziecko do wody. I to bezpłatnie, w ramach świadczeń NFZ.
Podczas porodu woda zakrywa brzuch tuż poniżej poziomu piersi. Wymieniana jest ona na bieżąco, z dbałością o stałą temperaturę 36-37 stopni Celsjusza (przy temperaturze powietrza 26-27 stopni Celsjusza) oraz czystość. - Kobieta do wody w porodzie wchodzi i korzysta z imersji wodnej wtedy, kiedy ma ochotę. Ubrana jest lub nie, w zależności od swych upodobań. Ktg, czyli słuchanie serca dziecka, odbywa się za pomocą telemetrii z głowicami dostosowanymi do słuchania pod wodą - mówi Katarzyna Grzybowska, Koordynatorka Centrum Porodów Naturalnych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie.
Ale czy to bezpieczne?
Poród w wodzie - zalety
Jak podkreślają eksperci z Centrum Porodów Naturalnych, ciało w wodzie staje się lżejsze, dzięki czemu bez wysiłku można je unosić i zmieniać pozycję, radząc sobie ze skurczami na swój sposób: kołysać, zmieniać pozycję, krążyć biodrami, zamiennie blokować i przechylać miednicę, klęczeć do przodu i do tyłu oraz wykonywać falujące ruchy całym kręgosłupem. Łatwiej jest także wypchnąć dziecko do wody niż w powietrze.
Dziecko doznaje mniejszego szoku podczas przyjścia na świat, bowiem trafia do znanego mu środowiska wodnego. Jest spokojniejsze i mniej płacze. Krótszy czas porodu do wody oznacza także mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu. Łagodzone są także bodźce zewnętrzne, takie jak światło, hałas czy temperatura. Poród w wodzie uznawany jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dziecka, o ile nie ma przeciwwskazań.
- Z imersji wodnej nie mogą korzystać kobiety z odpływaniem zielonego płynu owodniowego, z zaburzeniami w tętnie dziecka lub ciężkimi chorobami mamy, np. wysokim ciśnieniem. Kobiety otyłe mogą korzystać z imersji wodnej jeśli nie towarzyszą im dodatkowe schorzenia np. nadciśnienie czy cholestaza ciężarnych. Kobiety w ciąży bliźniaczej mogą korzystać z imersji wodnej w pierwszym okresie porodu, ale do wody nie rodzą w Polsce, na świecie owszem tak. Wszystko zależy od położenia i ułożenia dzieci - wyjaśnia Katarzyna Grzybowska.
Zalety porodu w wodzie to:
- wejście do basenu z wodą odpręża i umożliwia wyzwolenie naturalnych endorfin i oksytocyny;
- skurcze stają się mniej bolesne i bardziej skuteczne;
- porody do wody są krótsze niż porody tradycyjne;
- woda działa zmiękcza tkanki krocza, zmniejszając ryzyko pęknięcia;
- łatwiejsze wypchnięcie dziecka do wody niż w powietrze;
- mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu;
- mniejszy szok dla dziecka.
Źródło: Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ
Oceń artykuł