Zamknij

Poród do wody to nie to samo co poród w wodzie. Nowość dla rodzących w Polsce

22.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:53

Przy Szpitalu na Madalińskiego w Warszawie powstało pierwsze Centrum Porodów Naturalnych. Nowością jest możliwość rodzenia do wody, a nie tylko zażywania kąpieli w trakcie pierwszej fazy porodu.

Poród w wodzie to korzyść dla matki i dziecka
fot. Centrum Porodów Naturalnych

Poród naturalny dzieli się na trzy okresy: pierwszy, podczas którego następuje zgładzenie i rozwieranie szyjki macicy; drugi, gdy skurcze zaczynają mieć charakter party i trzeci - w trakcie którego następuje wydalenie łożyska. Dotychczas kobiety w Polsce mogły "rodzić w wodzie", czyli korzystać z wanny, ale wyłącznie podczas pierwszego okresu porodu. Teraz ma się to zmienić.

Poród w wodzie - jak przebiega?

Przy Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, przy ul. Madalińskiego w Warszawie, powstało pierwsze Centrum Porodów Naturalnych. Ciekawostką jest, że każda sala wyposażona jest w basen porodowy, w którym można urodzić dziecko do wody. I to bezpłatnie, w ramach świadczeń NFZ.

Podczas porodu woda zakrywa brzuch tuż poniżej poziomu piersi. Wymieniana jest ona na bieżąco, z dbałością o stałą temperaturę 36-37 stopni Celsjusza (przy temperaturze powietrza 26-27 stopni Celsjusza) oraz czystość. - Kobieta do wody w porodzie wchodzi i korzysta z imersji wodnej wtedy, kiedy ma ochotę. Ubrana jest lub nie, w zależności od swych upodobań. Ktg, czyli słuchanie serca dziecka, odbywa się za pomocą telemetrii z głowicami dostosowanymi do słuchania pod wodą - mówi Katarzyna Grzybowska, Koordynatorka Centrum Porodów Naturalnych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie.

Ale czy to bezpieczne?

Poród w wodzie - zalety

Jak podkreślają eksperci z Centrum Porodów Naturalnych, ciało w wodzie staje się lżejsze, dzięki czemu bez wysiłku można je unosić i zmieniać pozycję, radząc sobie ze skurczami na swój sposób: kołysać, zmieniać pozycję, krążyć biodrami, zamiennie blokować i przechylać miednicę, klęczeć do przodu i do tyłu oraz wykonywać falujące ruchy całym kręgosłupem. Łatwiej jest także wypchnąć dziecko do wody niż w powietrze.

Dziecko doznaje mniejszego szoku podczas przyjścia na świat, bowiem trafia do znanego mu środowiska wodnego. Jest spokojniejsze i mniej płacze. Krótszy czas porodu do wody oznacza także mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu. Łagodzone są także bodźce zewnętrzne, takie jak światło, hałas czy temperatura. Poród w wodzie uznawany jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dziecka, o ile nie ma przeciwwskazań.

- Z imersji wodnej nie mogą korzystać kobiety z odpływaniem zielonego płynu owodniowego, z zaburzeniami w tętnie dziecka lub ciężkimi chorobami mamy, np. wysokim ciśnieniem. Kobiety otyłe mogą korzystać z imersji wodnej jeśli nie towarzyszą im dodatkowe schorzenia np. nadciśnienie czy cholestaza ciężarnych. Kobiety w ciąży bliźniaczej mogą korzystać z imersji wodnej w pierwszym okresie porodu, ale do wody nie rodzą w Polsce, na świecie owszem tak. Wszystko zależy od położenia i ułożenia dzieci - wyjaśnia Katarzyna Grzybowska.

Zalety porodu w wodzie to:

  • wejście do basenu z wodą odpręża i umożliwia wyzwolenie naturalnych endorfin i oksytocyny;
  • skurcze stają się mniej bolesne i bardziej skuteczne;
  • porody do wody są krótsze niż porody tradycyjne;
  • woda działa zmiękcza tkanki krocza, zmniejszając ryzyko pęknięcia;
  • łatwiejsze wypchnięcie dziecka do wody niż w powietrze;
  • mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu;
  • mniejszy szok dla dziecka.

Źródło: Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ