Poród naturalny - na czym polega i jakie są jego zalety?
Akcja porodowa rozpoczyna się wtedy, gdy skurcze zaczynają być regularne, a przyszłej mamie odchodzą wody płodowe. Poród naturalny dzieli się na 4 fazy, podczas których kobieta może przyjmować różne pozycje. Jakie są zalety porodu siłami natury i czy można rodzić dziecko naturalnie po przebytym cesarskim cięciu?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Większość ciężarnych, które nie mają wskazań do cesarskiego cięcia, czeka poród naturalny. Pod wpływem skurczów i hormonów produkowanych przez organizm matki dziecko wydostaje się z macicy na zewnątrz. Jak wygląda poród naturalny i jakie są jego zalety? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.
- Zalety naturalnego porodu
- Oznaki porodu
- Fazy porodu
- Znieczulenie do porodu
- Poród naturalny po cesarce
Poród naturalny - zalety
Choć wiele kobiet boi się bólu, lekarze podkreślają zalety porodu naturalnego. U matek rodzących siłami natury wcześniej rozpoczyna się laktacja, kobieta szybciej wraca do pełni sił, nie ma pozostałości po bliźnie i ryzyko powikłań jest mniejsze niż podczas cesarskiego cięcia. Poza tym występuje mniejsza ingerencja w kanał rodny ciężarnej i dziecko samo decyduje o tym, kiedy przychodzi na świat, nie pod wpływem sztucznego stymulowania skurczów macicy.
Poród naturalny (w przeciwieństwie do porodu zabiegowego) może odbywać się w towarzystwie bliskich osób, a świeżo upieczony ojciec może przeciąć pępowinę.
Poród naturalny - oznaki porodu. Kiedy jechać do szpitala?
Poród naturalny zazwyczaj odbywa się około 40. tygodnia ciąży (zazwyczaj między 37. tygodniem ciąży a 42.), kiedy dziecko jest w położeniu główkowym. Kiedy skurcze macicy stają się regularne i występują w odstępach co 10 minut, zaczyna się akcja porodowa. Wcześniej, jeszcze zanim pojawią się skurcze, kobieta może zauważyć niewielką ilość śluzu o różowawym kolorze - właśnie wypadł czop śluzowy zamykający szyjkę macicy, który wcześniej chronił dziecko przed infekcjami i urazami. Kolejne objawy porodu to odejście wód płodowych.
Zauważyłaś takie objawy porodu? Możesz jechać do szpitala. Pamiętaj, by mieć ze sobą dowód osobisty, aktualną książeczkę ubezpieczeniową, kartę ciąży, wyniki badań i oryginał badania grupy krwi.
Po odesłaniu na porodówkę przejdziesz rutynowe badanie ginekologiczne. Lekarz zobaczy, jakiego rodzaju są skurcze i czy odpłynęły ci wody płodowe. Potem zostaniesz podłączona do KTG - lekarz sprawdzi skurcze macicy i czynność serca dziecka.
Poród naturalny - jak wygląda? Fazy porodu i pozycje
- I faza porodu
To etap stopniowego rozwierania się ujścia szyjki macicy aż do przerwania ciągłości błon płodowych. Jeśli matki już rodziły, na ogół ta faza jest krótsza, w innym przypadku może trwać nawet 18 godzin. Kobieta przyjmuje różne pozycje, w których będzie jej wygodnie i które przyniosę jej ulgę (spaceruje, bierze prysznic, kąpie się, siedzi na piłce), choć najwygodniejsza z nich zazwyczaj to leżenie na boku. Podczas skurczów najważniejsze jest odpowiednie oddychanie, dzięki któremu przyszła mama oszczędza siły na dalsze fazy porodu naturalnego.
- II faza porodu
Całkowite rozwarcie ujścia zewnętrznego szyjki macicy rozpoczyna drugi etap porodu. Trwa on zazwyczaj od 15 minut do około dwóch godzin. U pierworódki ten czas jest dłuższy. W tej fazie skurcze porodowe zmieniają się w skurcze parte oraz skurcze mięśni brzucha. Pamiętaj, aby na tym etapie wspomagać parcie oddychaniem. W tej fazie porodu naturalnego najlepiej przyjąć pozycję horyzontalną (pozwala ona na szybką interwencję lekarza w razie komplikacji), ale kobieta może też wybrać inne - stojącą lub kolankowo-łokciową. II faza porodu kończy się urodzeniem dziecka.
- III faza porodu
Tuż po urodzeniu dziecka ma miejsce wydalenie błon płodowych i łożyska. Ta faza trwa zazwyczaj do pół godziny.
- IV faza porodu
Okres poporodowy to czas obejmujący dwie godziny od narodzin. Stan zdrowia dziecka i matki jest dokładnie monitorowany przez położną, która sprawdza tętno, ciśnienie krwi, temperaturę kobiety oraz kontroluje obkurczanie się macicy. Jeśli krocze zostało nacięte, zostaje zszyte.
Poród naturalny - znieczulenie
Poród siłami natury nie oznacza braku znieczulenia. Choć kojarzy się ono głównie z cesarskim cięciem, znieczula się także porody naturalne. Powodem jest nie tylko lęk przed bólem, ale też dbałość o zdrowie kobiety w ciąży.
Najczęstsze metody to znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) i znieczulenie podpajęczynówkowe, w przypadku których ból usuwany jest miejscowo. Polegają one na wkłuciu cienkiej igły pomiędzy kręgi kręgosłupa i podaniu leków znieczulających.
Poród naturalny po wcześniejszej cesarce
Jeśli decyzja o cesarskim cięciu nie była planowana, a poród zabiegowy nastąpił z nagłych powodów, nie znaczy to, że kobieta nie może urodzić kolejnego dziecka naturalnie. Poród naturalny po cesarskim cięciu jest jednak traktowany jako poród szczególnego ryzyka i - zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego - powinien być stale monitorowany za pomocą KTG.
Przyszła mama może rozważać poród naturalny po "cesarce" jeśli:
- ciąża przebiega prawidłowo i nie powtórzyła się sytuacja, która była wskazaniem do "cesarki" w pierwszej ciąży
- zarodek jest zagnieżdżony głęboko w dnie macicy
- kobieta przeszła tylko jedno cesarskie cięcie z poziomą blizną w dole brzucha, która zagoiła się prawidłowo
- od zabiegu minęły co najmniej dwa lata
- nie zaobserwowano blizn ani pęknięć w macicy
- płód waży ok. 4000 g i jest w położeniu główkowym.