Obserwuj w Google News

Poród naturalny czy cięcie cesarskie? Zalety i wady

Aleksandra Supryn
4 min. czytania
16.10.2015 09:46
Zareaguj Reakcja

Tradycyjny, naturalny poród uznaje się za najwłaściwszy sposób rozwiązania, mimo to coraz więcej dzieci przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. Obydwie metody mają swoich przeciwników i zwolenników. Niestety same matki często nie są świadome skutków wyboru jednej z nich. Dowiedz się, jakie są wady i zalety obu porodów. 

Poród naturalny czy cięcie cesarskie. Co powinnaś wybrać? [EKSPERT]
fot. ---

Jak przebiega poród?

Prawidłowa ciąża trwa 38-42 tygodni. Ostateczny termin porodu można określić za pomocą reguły Naegelego dodając 7 dni od daty ostatniej miesiączki i odejmując od wyniku 3 miesiące. Koniec ciąży wiąże się z zakończeniem wewnątrzmacicznego dojrzewania płodu i gotowością narządu rodnego kobiety do akcji porodowej.

Każdy poród fizjologiczny poprzedzony jest skomplikowanymi zmianami hormonalnymi, które wywołują skurcze macicy. To właśnie te skurcze mięśni umożliwiają wyjście dziecka na świat. Niestety porodowi naturalnemu zawsze towarzyszy ból, którego wiele ciężarnych bardzo się obawia. W tej kwestii niezwykle pomocne bywa znieczulenie zewnątrzoponowe, którego podanie jest finansowane przez NFZ.

Zalety porodu naturalnego

Rozwiązanie kończące prawidłowo przebiegającą ciążę zdrowej matki powinno odbywać się naturalnie - takie stanowisko przyjęły wszystkie ważne towarzystwa naukowe i organizacje zdrowotne, w tym WHO. Odsetek śmiertelności noworodków w krajach rozwiniętych jest bardzo niski. Natomiast poród naturalny odbierany przez lekarza w warunkach szpitalnych rzadko kończy się trwałą utratą zdrowia matki czy dziecka.

Udowodniono, że tradycyjny poród jest źródłem wielu korzyści, szczególnie dla dziecka. Noworodek przechodzący przez kanał rodny w naturalny sposób nabywa bakteryjną florę fizjologiczną. Dzięki temu jego układ odpornościowy szybciej zaczyna spełniać swoją obronną funkcję ‒ dziecko rzadziej choruje, jest mniej podatne na alergie i nietolerancje pokarmowe, np. celiakię.

Równie ważna jest możliwość przekazania dziecku mikroflory skóry, właśnie dlatego lekarze zachęcają matkę do przytulenia płaczącego noworodka. Oczywiście nie można zapomnieć, że ten pierwszy dotyk – niepraktykowany podczas cięcia cesarskiego ‒ pomaga również w stworzeniu szczególnej więzi rodzicielskiej i wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka.

Kolejną zaletą naturalnego porodu zakończonego sukcesem jest skrócenie czasu pobytu w szpitalu (1-3 dni). Przebywanie w przepełnionych, głośnych salach szpitalnych bez wątpienia jest niekomfortowe oraz niekorzystne dla zdrowia dziecka. Ponadto matka rodząca naturalnie – pomimo bólu i ogromnego wysiłku fizycznego ‒ szybciej wraca do sprawności i jest w stanie samodzielnie karmić dziecko piersią.

Zobacz także:  Obalamy 7 ciążowych mitów!

Zalety cięcia cesarskiego

Na samym początku należy podkreślić, że cięcie cesarskie jest poważną operacją przeprowadzaną najczęściej w pełnej narkozie i niosącą za sobą ryzyko groźnych powikłań. Wykonuje się ją od ponad stu lat. W niektórych częściach świata niemal 50 proc. dzieci przychodzi na świat tą metodą. Mimo to duża część lekarzy jest zgodna: cięcie cesarskie powinno być zarezerwowane dla kobiet, których ciąża jest zagrożona, a poród nie może odbyć się w zaplanowanym terminie.
Istnieją konkretne wskazania medyczne do przeprowadzenia cięcia cesarskiego, np. nieprawidłowe ułożenie główki czy przedwczesny poród. Jednak stale rosnąca popularność tej metody głównie ma związek w przeświadczeniem, że cięcie cesarskie to bezpieczna, szybsza alternatywa dla porodu naturalnego.

Wśród zalet tego typu porodu wymienia się zmniejszenie ryzyka śmierci okołoporodowej czy niedotlenienia dziecka oraz ograniczenie liczby powikłań typowych dla porodu naturalnego, tj. różnego rodzaju urazów miednicy matki. Ponadto poród przez cesarskie cięcie trwa jedynie około 40 minut i jest całkowicie bezbolesny, dzięki czemu kobieta ma zagwarantowany komfort psychiczny oraz fizyczny.

Cesarka czy poród naturalny ‒ którą metodę wybrać?

Pozornie wydaje się, że cięcie cesarskie to wyjątkowo wygodna i bezpieczna opcja, która pozwala, dzięki znieczuleniu, uniknąć trudnych doświadczeń związanych z porodem naturalnym. Jednak to naturalny poród jest korzystniejszy dla zdrowia dziecka. Jest ono odporniejsze, lepiej wykarmione, ma silniejszą więź ze swoją matką. Oczywiście dla matki jest to znacznie trudniejsze doświadczenie i wiąże się ze stresem, bólem, wyczerpaniem, a także dyskomfortem wywołanym ranami i opuchnięciem okolic krocza.

Cesarskie cięcie przeważnie eliminuje tę kwestię, ponieważ pozostawia po sobie jedynie bliznę. Należy jednak pamiętać, że blizna ta goi się dość długo i czasami bywa źródłem infekcji. Ponadto, cesarka jak każda inna operacja, podwyższa ryzyko zakrzepicy oraz rozległego krwawienia, którego opanowanie może wymagać histerektomii, czyli wycięcia macicy. Okazuje się również, że rezygnacja z porodu naturalnego zwiększa częstotliwość występowania depresji poporodowej (o nawet 50 proc.). Co więcej, naraża na poronienia podczas kolejnych ciąż. Podejrzewa się również, że trwale zmniejsza płodność kobiety.

Jaki poród wybrać? Co jest najlepsze dla dziecka

Z uwagi na dobro dziecka kobiety powinny podejmować próbę porodu drogą pochwową. Zarówno noworodek, jak i matka są fizjologiczne przystosowani do takiego wysiłku. Opieka doświadczonego położnika gwarantuje natychmiastowe udzielenie pomocy w razie wystąpienia potencjalnych komplikacji. Nie powinno się zatem postrzegać cięcia cesarskiego jako ogólnodostępnej, całkowicie bezpiecznej alternatywy "na zawołanie".

Warto pamiętać, że niemal każda kobieta boi się porodu i bólu z nim związanego, jednak usłyszenie pierwszego płaczu swojego nowonarodzonego dziecka natychmiast pomaga zapomnieć o tych ciężkich chwilach na porodówce.

Warto wiedzieć:  Jakie zmiany szykują się na porodówkach? Radykalne cięcia kosztów opieki

___

Katarzyna Plewka/ mk

Źródło: materiały własne, „Mikrobiologia i choroby zakaźne” G. Virella, „Położnictwo i ginekologia” G. Bręborowicz