Obserwuj w Google News

Co się dzieje z główką dziecka podczas porodu?

2 min. czytania
Aktualizacja 17.11.2020
17.05.2019 14:31
Zareaguj Reakcja

Czy zastanawialiście się, co się dzieje z główką dziecka, gdy przeciska się ona przez wąski kanał rodny podczas porodu? Ta ciekawość była przyczynkiem badania, które zostało opublikowane w maju na łamach PLOS One. Przeprowadzili je lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego we Francji.

Poród - co się dzieje w dzieckiem w czasie porodu
fot. Shutterstock

Podczas porodu kanał rodny elastycznie rozszerza się (na 10 cm), robiąc miejsce na główkę dziecka. Gdy dziecko się rodzi, jego głowa tymczasowo zmienia kształt – wydłuża się, kości czaszki nachodzą na siebie, a zmienia się kształt ich mózgów. Chociaż zostało to już niejednokrotnie opisane i udokumentowane, nikt wcześniej nie pokusił się o to, aby obserwować dokładne mechanizmy tego procesu w czasie rzeczywistym, wykorzystując nowoczesną technologię.

Lekarze z Francji zaprosili do badania siedem kobiet w ciąży, które planowały rodzić dzieci naturalnie. Zrobiono im badania rezonansem magnetycznym w 36. i 39. tygodniu ciąży, a także w czasie porodu, gdy szyjki macicy tych kobiet był w pełni rozwarte. Powstałe w ten sposób skany MRI zaskoczyły lekarzy, mimo że byli oni świadomi tego procesu.  

Wszystkie noworodki doświadczyły silnego ściśnięcia czaszki (formowanie głowy płodu), co sugeruje, że siła oddziałująca na ich głowy podczas porodu jest silniejsza, niż wcześniej zakładano. Zaobserwowano, że u wszystkich niemowląt kości, które nie nakładały się na siebie przed porodem, nakładały się na siebie w czasie porodu, zmieniał się kształt ich mózgów. U pięciorga dzieci kształt czaszki wrócił do stanu pierwotnego zaraz po porodzie, u dwojga ten proces był znacznie dłuższy.  

Zobacz, jak wygląda główka dziecka podczas porodu. Te zdjęcia mogą wydawać się przerażające, ale w rzeczywistości są naturalnym procesem. Głowy dzieci mogą zmieniać swój kształt, ponieważ ich kości w czaszkach nie są jeszcze zrośnięte.

plos one porod mozg dziecka 3
fot.

Badanie to zwróciło uwagę naukowców na istotną kwestię – urazów okołoporodowych u dziecka. „U noworodków czasami pojawiają się krwotoki w mózgu i dotąd nie wiedzieliśmy, jakie są ich przyczyny. Teraz jesteśmy bogatsi o tę wiedzę” – powiedział autor badania dr Olivier Ami, w wywiadzie udzielonym NBC News. Lekarz wyjaśnił, że tego typu incydenty mogą prowadzić do problemów rozwojowych (np. porażenia mózgowego). Jego zdaniem, gdyby lekarze mogli przewidzieć, które dzieci mogą mieć problemy podczas formowania głowy podczas porodu, mogliby zlecić cesarskie cięcie i w ten sposób uniknąć ewentualnego niebezpieczeństwa. Jednak na razie nie ma sposobu na to, aby się tego dowiedzieć. Takie badania nie są tak powszechne, jak np. monitorowanie bicia serca noworodka. Lekarze chcą opracować techniki obrazowania, które mogłyby przewidzieć podatność na te komplikacje.

Źródło: journals.plos.org