Zamknij

Co druga ciężarna Polka jest odwodniona. Jak zmienić te statystyki?

Monika Piorun
24.07.2017 15:51

Kobiety spodziewające się dziecka nie są wystarczające świadome tego, że pijąc zbyt mało wody mogą poważnie zaszkodzić swojemu potomstwu.

CHASSENET/BSIP/East News

Odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży i karmienia jest kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka. Jak wynika z najnowszych badań, wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat nawodnienia jest niepokojąco niska.

Ponad 60% kobiet nie jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym szczególnym okresie. Aż połowa z nich popełnia prosty błąd – wypija za mało wody. Ponieważ świadomość dotycząca nawodnienia wśród kobiet ciężarnych i karmiących jest wciąż niska, potrzebne jest prowadzenie szerokiej edukacji w tym zakresie. 

Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Kropli Beskidu kobiety w ciąży i matki karmiące w małym stopniu zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie.

Jako ważniejsze aspekty, jeśli chodzi o dbanie o siebie i o dziecko wskazują inne czynniki tj.:

  • brak stresu,
  • regularne badania,
  • odpowiednią dietę, 
  • suplementację witamin i składników mineralnych oraz
  • właściwą długość snu.

Zapominają jednak, że równie ważnym elementem w tym szczególnym okresie jest odpowiednie nawodnienie, kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka.

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 16.01.23 1
fot.

50 proc. kobiet spodziewających się dziecka pije tyle samo wody co przed zajściem w ciążę

Prof. Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, wyjaśnia, że:

Kobiety ciężarne i karmiące są świadome zmian, które zachodzą w ich organizmie i większych potrzeb. Jednak zwykle skupiają się na tych czynnikach, które wydają im się najistotniejsze – regularnie chodzą do lekarza, robią badania, przyjmują witaminy, zapominając często o fizjologicznie zwiększającym się zapotrzebowaniu na płyny.Wiedząc o wynikach badań i niskiej świadomości dotyczącej nawodnienia, powinniśmy postawić sobie za cel edukowanie kobiet ciężarnych i karmiących na temat tego, jak ważne dla nich i dla rozwijającego się dziecka jest odpowiednia ilość spożywanych płynów.
Zrzut ekranu 2017-07-24 o 16.16.44
fot.

Poza niskim poziomem wiedzy nt. nawodnienia, również nawyki związane ze spożywaniem płynów u kobiet ciężarnych i karmiących nie są odpowiednie. Mimo większego zapotrzebowania u kobiet ciężarnych i karmiących nie są odpowiednie. 

Mimo większego zapotrzebowania na wodę w trakcie ciąży i laktacji aż 50% kobiet pije tyle samo, co przed ciążą. Ponadto 35% z nich nie ma świadomości, że zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry. Nawet te kobiety, które mają świadomość wzrostu zapotrzebowania na wodę, często nie stosują się do tych zaleceń. Kobiety ciężarne i karmiące wypijają mniej niż powinny – jest to średnio 1,7 litra płynów dziennie!

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 16.21.07 1
fot.

Co niepokojące, aż 30% kobiet ciężarnych i karmiących nie uzyskało żadnych informacji na temat prawidłowego nawodnienia. Zaś dla pozostałych 70% badanych głównym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy z tego obszaru jest personel medyczny, w tym bardzo wysoko cenieni – ginekolog i położna. Kobiety, które szukają informacji na własną rękę, w pierwszej kolejności wybierają Internet, często gubiąc się w gąszczu licznych i sprzecznych informacji.

W odpowiedzi na niską świadomość kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat odpowiedniego nawodnienia, Kropla Beskidu we współpracy z Polskim Towarzystwem Położnych powołała do życia kampanię edukacyjną „Mamo, pić!”. Celem programu jest zwiększenie wiedzy przyszłych i obecnych mam oraz zwrócenie uwagi na potrzeby dziecka rozwijającego się w brzuchu matki.

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 15.40.32
fot.

źródło: materiały prasowe

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π