Zamknij

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

15.01.2018
Aktualizacja: 24.11.2020 13:34

Wczesna ciąża najczęściej nie daje żadnych objawów, a przynajmniej niewiele kobiet je odczuwa. Pierwsze, najbardziej wyraźne objawy pojawiają się zazwyczaj ok. 4-6 tygodnia ciąży, a najbardziej charakterystycznym sygnałem jest wstrzymanie menstruacji. Istnieje jednak kilka objawów, które mogą sugerować, że kobieta jest już brzemienna. Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży
fot. East News

Zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży? Najlepszym sposobem, by się tego dowiedzieć jest wykonanie testu ciążowego. Zdarza się jednak, że jest zbyt wcześnie, by test wskazał jednoznaczną, wiarygodną odpowiedź. Jak zatem sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia i w łonie matki rozwija się ciąża? Jest kilka symptomów, które mogą świadczyć o wczesnej ciąży. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna, a doświadczenia dotyczące ciąży znacznie się między sobą różnią. Nawet, jeśli koleżanka odczuwała konkretne objawy, u ciebie mogą się one nie pojawić. Objawy wczesnej ciąży naśladują też często symptomy odczuwalne przed i w czasie menstruacji. Dlatego bądź czujna i obserwuj swoje ciało, by poznać, czy coś zaczyna się zmieniać.

Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu od zapłodnienia nie są jeszcze widoczne. Nie da się także odczuć w żaden sposób, że zaraz coś się zacznie zmieniać.

Od 10 do 20 dnia od zapłodnienia można zauważyć pewne zmiany. Niektóre kobiety doświadczają wtedy krwawienia implantacyjnego, czyli fizjologicznego objawu zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jednak nie jest to uznawane za objaw ciąży. Pozostałe objawy są niewielkie i raczej nieodczuwalne. Jest to jednak okres, w którym najlepiej wykonać test ciążowy. Po ok. 10 dniach od stosunku test ciążowy powinien wskazać miarodajny wynik.

Od 4 tygodnia ciąży można zacząć odczuwać konkretne objawy. Ciążę można także potwierdzić ostatecznie w badaniu krwi (beta hCG) lub za pomocą testu ciążowego. W tym czasie staje się również jasne, że doszło do wstrzymania miesiączki, co jest najczęstszym objawem ciąży. Najwięcej objawów zaczyna pojawiać pomiędzy 9 a 12 tygodniem ciąży. Warto wiedzieć, że nie każda kobieta odczuwa objawy ciąży w pierwszych tygodniach. Niektóre panie doczekają się objawów dopiero po pierwszym miesięcu, a kobiety, które cierpią z powodu nieregularnych cyklów, o ciąży mogą dowiedzieć się znacznie później.

Lekarz nie widzi ciąży w pierwszych tygodniach? To nic dziwnego, lekarz rozpozna ciążę dopiero, gdy macica zacznie się powiększać, a więc około 5-6 tygodnia licząc od ostatniej miesiączki.

BRAK MIESIĄCZKI to jeden z wcześniejszych objawów ciąży. Gdy miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, spóźnia się nawet 5-6 dni, to sygnał, że najlepiej wykonać test ciążowy. Zdarza się, że test wskaże wynik negatywny, gdy ciąża jest zbyt wczesna. Wtedy należy odczekać kolejny tydzień i powtórzyć test lub zgłosić się na badanie do lekarza ginekologa. Z rozpoznaniem tego objawu będę miały problem kobiety, które nie miesiączkują regularnie.

MDŁOŚCI I WYMIOTY są wynikiem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu produkowanego w trakcie ciąży przez trofoblast (warstwę komórek zewnętrznej błony płodowej - kosmówki). Na poranne (lub wieczorne) mdłości skarżą się kobiety na wczesnym etapie ciąży. Wbrew powszechnej teorii mdłości nie dręczą wyłącznie pierworódek, mogą dotyczyć ciężarnych w każdym wieku i kobiet wcześniej rodzących.

ZWIĘKSZENIE APETYTU towarzyszy już od pierwszych tygodni ciąży. Zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety wpływają na większe łaknienie. Przyczyniają się także do uczucia wstrętu w stosunku do kiedyś lubianych potraw i zapachów.

Kobieta w ciąży może zauważyć białą, mleczną wydzielinę z pochwy. Jest to związane z pogrubieniem ścian pochwy, które rozpoczyna się niemal natychmiast po poczęciu. Wydzielina może pojawiać się przez cały okres ciąży i jest nieszkodliwa. Należy skonsultować się z lekarzem, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach lub uczucie pieczenia i swędzenia.

BÓL I TKLIWOŚĆ PIERSI a także ich powiększanie się jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Oprócz charakterystycznego bólu na piersiach mogą pojawiać się widoczne żyły. To objaw, który pojawia się bardzo wcześnie. W łagodzeniu dolegliwości pomagają chłodne okłady, zakładanie luźniejszego biustonosza i odzieży.

PARCIE NA PĘCHERZ pojawia się bardzo wcześnie, a wiele kobiet myli objawy z zapaleniem pęcherza. Uczucie ciągłej potrzeby skorzystania z toalety powinno dawać do myślenia.

SENNOŚĆ i zmęczenie wynikają ze zwiększenia poziomu progesteronu. Są też spowodowane częstymi wymiotami lub brakiem apetytu, który może towarzyszyć kobiecie we wczesnym okresie ciąży.

ZAWROTY GŁOWY I OSŁABIENIE są wynikiem zmian w krążeniu krwi, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew płynie do dziecka, ale ciśnienie matki obniża się i mniej krwi dociera do mózgu. Ciężarna może się w związku tym czuć bardzo słabo.

Zobacz także

Pierwsze objawy ciąży - co powinno niepokoić?

Jeśli we wczesnej ciąży pojawia się ból podbrzusza, nieregularne plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. To sygnał, że może dziać się coś niepokojącego. Jeśli objawy występują jednocześnie, może to także świadczyć o ciąży pozamacicznej.

 

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk