Obserwuj w Google News

Pessar w ciąży: zalecenia, skutki uboczne. Jak działa pessar?

3 min. czytania
Aktualizacja 29.12.2021
29.12.2021 13:49
Zareaguj Reakcja

Pessar — to słowo budzi niepokój u wielu ciężarnych. Zupełnie niepotrzebnie. Ten niewielki przyrząd stosowany jest tylko w nielicznych przypadkach i ma wiele zalet. Pozwala m.in. uniknąć przedwczesnego porodu. Jak działa pessar? Jak się go zakłada? Jakie są skutki uboczne założenia pessara? WYJAŚNIAMY, co warto wiedzieć.

Ciężarna na wizycie lekarskiej
fot. Shutterstock
  1. Pessar w ciąży — wskazania
  2. Pessar w ciąży — zakładanie
  3. Pessar w ciąży — skutki uboczne
  4. Pessar w ciąży — zalecenia

Pessar to niewielki sylikonowy przyrząd, który stosuje się u ciężarnych w celu odciążenia szyjki macicy, by zapobiec przedwczesnemu porodowi. Pessar zapobiega skracaniu się szyjki i utrzymuje ją na odpowiedniej wysokości. 

Szyjka macicy to wąska, dolna część macicy, która u kobiet niebędących w ciąży jest otwarta w niewielkim stopniu, wyłącznie na tyle, by umożliwić wypływanie krwi menstruacyjnej i dotarcie nasienia do macicy. Natomiast u ciężarnych szyjka macicy jest długa, twarda i zamknięta. Zmienia się to dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Wtedy szyjka staje się bardziej miękka, skraca się i rozszerza, co umożliwia odejście wód płodowych i poród.

Zdarza się jednak, że szyjka zaczyna skracać się i rozszerzać zbyt wcześniej, bo nawet drugim trymestrze ciąży. Gdy jest zbyt krótka i miękka i staje się nadmierne obciążona ciężarem dziecka, może dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Wtedy z pomocą przychodzi pessar. Ten niewielki krążek uniemożliwia dalsze skracanie się szyjki i odciąża ją, co ułatwia donoszenie ciąży.

Pessary dzieli się na dwie grupy: ginekologiczne i położnicze.

Pessar ginekologiczny stosuje się w przypadku zespołu bólowego miednicy mniejszej, zaburzeń statyki narządów rodnych oraz nietrzymania moczu. Natomiast pessar położniczy stosowany jest wyłącznie u ciężarnych, u których stwierdzono skracanie się szyjki i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

Pessar w ciąży — wskazania

Pessar szyjki macicy stosowany jest u ciężarnych, u których zdiagnozowano niewydolność szyjki macicy. To niewielkie urządzenie ma za zadanie odciążyć szyjkę macicy, co z kolei ma zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Pessar, jeśli jest ku temu wskazanie, można zastosować zarówno w przypadku ciąży pojedynczej, jak i mnogiej.

Pessar
fot.

Pessar w ciąży — zakładanie

Przed założeniem pessara, lekarz przeprowadza badania wykluczające infekcje i stany zapalne narządów rodnych. Przeprowadza także badanie USG, by ocenić stan szyjki macicy i zmierzyć jej długość.

Pessar to miękka wkładka, którą lekarz ginekolog ręcznie wprowadza przez pochwę do szyjki macicy. Cała procedura ma miejsce w gabinecie ginekologicznym i trwa zaledwie kilka minut. Zakładanie pessara nie jest bolesne, choć może wywołać dyskomfort.

Pessar położniczy zakłada się na szyjkę macicy zazwyczaj pomiędzy 20 a 28 tygodniem ciąży i zdejmuje dopiero na ok. 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Pessar w ciąży — skutki uboczne

Pessar jest przyrządem bezpiecznym, ale może przyczyniać się do zwiększenia produkcji wydzieliny, której odpływ będzie utrudniony. To z kolei zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. 

Kobiety, które mają założony pessar powinny dbać o higienę intymną i zwracać uwagę na niepokojące objawy. Swędzenie, ból, dyskomfort powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Pessar w ciąży — zalecenia

Ze względów bezpieczeństwa pacjentki z pessarem położniczym nie powinny odbywać stosunków seksualnych. Ciężarna, u której zastosowano pessar powinna także ograniczyć aktywność fizyczną, odpoczywać, unikać stresu.

Ze względu na ryzyko rozwoju infekcji istnieje konieczność częstszych kontroli u ginekologa. Pierwsza z nich wymagana jest zwykle w drugim lub trzecim dniu od momentu założenia, a następna po upływie kolejnego tygodnia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pessar.pl; dlapacjenta.pl