Zamknij

Opalanie w ciąży: dozwolone czy zakazane?

11.06.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 15:32

Opalanie się w czasie ciąży nie jest tak szkodliwe, jak uważa wiele przyszłych mam. Słońce nie wpływa negatywnie na dziecko, może natomiast szkodzić skórze przyszłej mamy. Z tego powodu u kobiet ciężarnych częściej pojawia się ostuda i przebarwienia po opalaniu. To jednak nie znaczy, że samo przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla dziecka lub mamy. Stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, można swobodnie spędzać czas na słońcu. Dowiedz się, jak bezpiecznie opalać się, będąc w ciąży.

Kobiety w ciąży mogą przebywać na słoncu. Opalanie się nie szkodzi dziecku.
fot. Shutterstock

Opalanie się w ciąży budzi ogromne kontrowersje wśród przyszłych mam. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że przebywanie na słońcu w ciąży szkodzi matce i dziecku. Nie jest to jednak prawdą. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że przebywanie na słońcu i odpowiednie korzystanie z jego uroków jest szkodliwe i ma negatywny wpływ na dziecko.

Zakaz opalania się w ciąży jest jednym z ciążowych mitów. Słońce nie szkodzi człowiekowi, nie szkodzi także dziecku będącemu jeszcze w „brzuchu” mamy. Najważniejszy jest jednak umiar. Ciężarną obowiązują bowiem te same zasady, co inne osoby – opalanie szkodzi skórze, a nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do odwodnienia i udaru.

Czy opalanie się w ciąży jest szkodliwe?

Samo przebywanie na słońcu nie jest szkodliwe. Negatywny wpływ na zdrowie ma natomiast długotrwałe opalanie bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa – to jednak dotyczy wszystkich osób, nie tylko ciężarnych. Należy zaznaczyć, że opalanie się jest niezdrowe, nawet w niewielkich ilościach. Leżenie na słońcu tylko po to, by nabawić się opalenizny, szkodzi zarówno kobietom ciężarnym, jak i wszystkim innym.

W czasie ciąży organizm kobiety wytwarza więcej hormonów żeńskich, co powoduje wzrost produkcji melaniny (ciemnego pigmentu). Przyszłe mamy powinny zatem pamiętać, że w czasie ciąży na skórze poddanej działaniu promieni słonecznych może pojawić się ostuda, czyli przebarwienia w formie plam występujące na twarzy.

Na wystąpienie ostudy narażone są najczęściej kobiety we wczesnej ciąży, ale przebarwienia posłoneczne mogą tak naprawdę dotknąć kobietę na każdym etapie ciąży. Ostuda znika zazwyczaj po porodzie, jednak w niektórych przypadkach te nieestetyczne plamy pozostają z kobietą na dłużej.

Przyszłe mamy reagują również inaczej na upał. Proces termoregulacji jest w ciąży zaburzony, kobiety zazwyczaj mocniej się pocą i źle znoszą upały. Gorąco sprawia również, że rozszerzają się naczynia krwionośne i stopy oraz nogi puchną bardziej. Na twarzy mogą się także pojawić nieestetyczne pajączki.

Nie ma natomiast powodów do tego, by zakrywać brzuch przed słońcem bardziej niż inne części ciała. Nie udowodniono, by promienie słoneczne wpływały negatywnie na dziecko. Słońce nie przedostaje się do brzucha i nie gotuje wód płodowych, jak twierdzi wiele kobiet. Dawkowane w odpowiednich ilościach powoduje natomiast, że podnosi się poziom endorfin i wzmaga synteza witaminy D3. Przebywanie na słońcu poprawia humor i odpręża. Jeśli ciężarna czuje się dobrze i dobrze znosi podwyższoną temperaturę, to nie ma przeciwwskazań do przebywania na słońcu.

  • Uwaga! Przegrzanie organizmu jest groźne dla przyszłej mamy i jej dziecka. W wyniku przegrzania może dojść do uszkodzenia mózgu, jeśli ciąża jest na etapie pierwszego trymestru oraz przedwczesnego porodu, jeśli jest na etapie trzeciego trymestru. Aby nie dopuścić do przegrzania, należy ostrożnie dawkować słońce, często się ochładzać, spędzać czas w cieniu, gdy słońce mocno świeci, zabezpieczać głowę i pić dużo płynów.

Zobacz także

Jak bezpiecznie opalać się w czasie ciąży?

Pamiętaj, że opalanie się szkodzi skórze. Słońce emituje szkodliwe promieniowanie UV, które przyczynia się do poparzeń i uszkodzeń skóry, powoduje także nowotwory skóry i przyspiesza jej starzenie.

Dlatego zażywaj kąpieli słonecznych z rozwagą. Zamiast nadmiernie zakrywać brzuch, zadbaj lepiej o odpowiednie nakrycie głowy. Kapelusz lub czapka to podstawa odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej zarówno dla ciężarnej, jak i dla każdej innej osoby.

Absolutną podstawą jest także stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Opalanie się w ciąży jest nieco inne niż wcześniej. Potrzebujesz bardziej dbać o skórę, by uchronić ją przed przebarwieniami. Dlatego nakładaj krem często (nawet raz na 1-2 godziny) i dokładnie pokrywaj nim skórę.

Poradnik bezpiecznego opalania w ciąży:

  1. Chroń skórę przed słońcem, stosując kremy z filtrem i zakrywając miejsca wrażliwe – twarz, uszy, kark oraz znamiona.
  2. Zawsze osłaniaj głowę kapeluszem lub czapką.
  3. Oczy chowaj za przyciemnionymi okularami.
  4. Ochładzaj się, gdy słońce zacznie mocno przygrzewać – schładzaj ciało w basenie lub morzu, chowaj się w cieniu raz na jakiś czas (np. pod plażowym parasolem). Pamiętaj, nie przegrzewaj się!
  5. Schładzaj nogi, bo poprawi to krążenie i przyniesie ulgę.
  6. Wypijaj dużą ilość płynów (nawet 3 litry dziennie), bo mocniej się pocisz i rozgrzewasz – pij wodę mineralną lub ostudzoną herbatę miętową.
  7. Unikaj plażowania w południe, gdy słońce świeci najmocniej.
  8. Smaruj skórę po opalaniu i po kąpieli, by odpowiednio ją nawilżyć.

Źródło: epolozna.pl; zwierciadlo.pl