Obserwuj w Google News

Objawy porodu - jak rozpoznać wczesne oznaki?

3 min. czytania
Aktualizacja 13.12.2020
13.12.2020 17:43
Zareaguj Reakcja

Objawy porodu to między innymi skurcze macicy, ból pleców oraz biegunka. Niektóre z nich mogą pojawić się już nawet miesiąc przed porodem. Dowiedz się, kiedy trzeba jechać do szpitala.

Kobieta w ciąży trzyma się za swój brzuch,
fot. Shutterstock

Pierwsze objawy porodu zazwyczaj pojawiają się już 3-4 tygodnie przed porodem. Jest to czas, w którym organizm przygotowuje się do wielkiego wydarzenia, jakim jest poczęcie dziecka. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy pojawiają się u każdej ciężarnej.

Objawy porodu

Pierwsze odznaki zbliżającego się porodu to między innymi:

  • Obniżenie brzucha przed porodem

Ostatnie tygodnie ciąży są zazwyczaj bardzo męczące dla kobiety ciężarnej. Duży brzuch nie tylko utrudnia chodzenie, zmianę pozycji w czasie snu, codzienne funkcjonowanie, ale także powoduje problemy oddychaniem. Jednak nadchodzi ten wyczekiwany moment, kiedy dziecko zostaję już w jednym miejscu i łatwiej jest złapać oddech. Jest to znak, że maluszek powoli kieruje się w stronę kanału rodnego i przyjmuje pozycję do wyjścia.

Warto pamiętać, że obniżenie brzucha może wystąpić nawet miesiąc przez planowaną datą porodu – może to powodować większy ucisk na pęcherz moczowy i częste wizyty w toalecie.  

  • Ruchy dziecka

Przez większość ciąży dziecko swobodnie porusza się w brzuchu mamy – bardzo często przybiera dowolne pozycje, które powodują falowanie brzucha. Ten widok bardzo często wprawia rodziców w ekscytację. Jednak tuż przed porodem, ruchy dziecka stają się mniej intensywne, czasami nie są w ogóle wyczuwalne. Jest to jednej z objawów zbliżającego się porodu i znak, że należy udać się do lekarza prowadzącego ciążę na wizytę kontrolną.

  • Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające mogą pojawić się już w 36. tygodniu ciąży i nie należy ich mylić ze skurczami porodowymi. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Pamiętaj, że przy pojawieniu się pierwszych skurczy należy wziąć zegarek i mierzyć ich częstotliwość. Jeśli występują co 10 minut i nie przechodzą, powinnaś jechać do szpitala.

  • Biegunka i inne dolegliwości związane z układem pokarmowym

Przed porodem organizm się oczyszcza, stąd też mogą pojawić się biegunka i wymioty. Pełne kiszki utrudniają maluszkowi schodzenie w dół kanału rodnego. Do tego dochodzi też stres i niepokój związany z porodem, który może powodować dolegliwości trawienne.

  • Ból pleców

Wiele kobiet tuż przed porodem uskarża się także na bóle krzyżowe, które łudzącą przypominają te związane z miesiączką. Nie zawsze jednak ból pleców  jest objawem porodu – czasami jest to wynik powiększającego się brzuszka, czy też napięcia więzadeł podtrzymujących macicę.

  • Czop śluzowy i wody płodowe

Kobiety w ciąży są mocno narażone na infekcje intymne. Dziecko chronione jest przed nimi przez czop śluzowy. Gdy zbliża się poród, organizm pozbywa się go. Nie ma jednak określonego czasu między odejściem czopa a porodem. Może być tak, że jest to kwestia paru godzin albo nawet tygodni.

Inaczej jest w przypadku wód płodowych – odpływają one zazwyczaj tuż przed samym porodem lub parę godzin przed nim. Jest to jeden z objawów porodu, który wymaga jak najszybszego przetransportowania się do szpitala.

Objawy porodu – kiedy do szpitala?

Kobieta ciężarna powinna jechać do szpitala, gdy:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!