Obserwuj w Google News

Niewydolność szyjki macicy a ciąża i poród. Jak rozpoznać objawy?

3 min. czytania
Aktualizacja 29.12.2021
29.12.2021 17:26
Zareaguj Reakcja

Z danych WHO wynika, że na świat co roku przychodzi ok. 15 milionów wcześniaków. W mniej więcej 15 proc. przypadków przyczyną przedwczesnego porodu okazuje się niewydolność szyjki macicy. Jakie są przyczyny niewydolności szyjki? Jak leczyć ten stan? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Niewydolność szyjki macicy
fot. Shutterstock
  1. Niewydolność szyjki macicy a ciąża i poród
  2. Niewydolność szyjki macicy: przyczyny
  3. Niewydolność szyjki macicy: objawy 
  4. Niewydolność szyjki macicy: leczenie

Niewydolność szyjki macicy (niewydolność cieśniowo-szyjkowa) to sytuacja, gdy szyjka macicy zaczyna skracać się na początku III trymestru ciąży lub pod koniec II. To stan niebezpieczny, ponieważ skracająca się szyjka mięknie i staje się zbyt słaba, by utrzymać ciężar dziecka. Taka sytuacja grozi  poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Warto wiedzieć

Szyjka macicy pełni ważne funkcje

Szyjka macicy ma kształt rurki o długości 3-5 cm. Jej długość i szerokość zmieniają się w zależności od sytuacji. W dni niepłodne: w czasie miesiączki i po owulacji szyjka macicy leży nisko, jest twarda i otwarta w niewielkim stopniu, by krew menstruacyjna mogła przez nią wypłynąć. Gdy zbliża się termin jajeczkowania, szyjka macicy mięknie, rozszerza się i unosi w stronę pochwy, umożliwiając przedostanie się nasienia do macicy. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, szyjka zamyka się, zalepia śluzem, chroniąc płód przed infekcją i uniemożliwiając wydostanie się jaja płodowego z macicy. Skraca się i otwiera ponownie, gdy zbliża się termin porodu.

Niewydolność szyjki macicy a ciąża i poród

Szyjka macicy jest jednym z kluczowych elementów podtrzymujących ciążę. Odpowiednio długa, twarda i domknięta szyjka macicy stanowi zaporę zapobiegającą wypadnięciu jaja płodowego z jamy macicy oraz zaporę ochronną przed zakażeniami. 

Choć skracanie się i rozwieranie szyjki to naturalny proces zachodzący przed porodem, to wcześniejsze rozpoczęcie tego procesu (przed 37 tygodniem ciąży), prowadzi do porodu przedwczesnego lub utraty ciąży.

Niewydolność szyjki macicy: przyczyny

Niewydolność szyjki macicy to stan nabyty lub wrodzony. Ryzyko niewydolności szyjki zwiększają m.in. przemęczenie i zbyt intensywny tryb życia, zaburzenia hormonalne, przebyte infekcje, wady wrodzone macicy, urazy po porodach, poronieniach, łyżeczkowaniu, niedobór kolagenu i elastyny.

Niewydolność szyjki macicy: objawy 

Skracaniu się szyjki macicy nie muszą towarzyszyć żadne objawy — ból, ani krwawienie z dróg rodnych. Często ciężarna nie odczuwa żadnych objawów niewydolności szyjki macicy, a o tym, że taki stan występuje, dowiaduje się po badaniu.

Jest jednak kilka objawów, które mogą wskazywać na niewydolność szyjki macicy. 

O występowaniu niewydolności szyjki macicy mogą świadczyć:

  • nieprawidłowe krwawienia, plamienia z dróg rodnych,
  • uczucie ucisku w podbrzuszu, w okolicy spojenia łonowego oraz kręgosłupa,
  • zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy.

Niewydolność szyjki macicy: leczenie

Ginekolog, by ocenić stan i długość szyjki macicy przeprowadza u ciężarnej badanie USG. Chociaż część pochwową szyjki lekarz może wyczuć i ocenić poprzez badanie palapacyjnie (ręką), to część nadpochwową uwidocznić można jedynie za pomocą badania ultrasonograficznego.

Gdy w kolejnych badaniach szyjka okazuje się krótsza, to lekarz, w zależności od sytuacji, może wdrożyć jedną z metod leczenia:

  • podawanie progesteronu (hormonu podtrzymującego ciążę),
  • założenie pessara, czyli specjalnego krążka zamykającego szyjkę macicy i zapobiegającego jej skracaniu się,
  • założenie szwa szyjkowego, czyli zszycie szyjki macicy, by pozostała zamknięta do czasu porodu.  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl; centrum.pl