Niewydolność szyjki macicy a ciąża i poród. Jak rozpoznać objawy?
Z danych WHO wynika, że na świat co roku przychodzi ok. 15 milionów wcześniaków. W mniej więcej 15 proc. przypadków przyczyną przedwczesnego porodu okazuje się niewydolność szyjki macicy. Jakie są przyczyny niewydolności szyjki? Jak leczyć ten stan? Sprawdź, co warto wiedzieć.

- Niewydolność szyjki macicy a ciąża i poród
- Niewydolność szyjki macicy: przyczyny
- Niewydolność szyjki macicy: objawy
- Niewydolność szyjki macicy: leczenie
Niewydolność szyjki macicy (niewydolność cieśniowo-szyjkowa) to sytuacja, gdy szyjka macicy zaczyna skracać się na początku III trymestru ciąży lub pod koniec II. To stan niebezpieczny, ponieważ skracająca się szyjka mięknie i staje się zbyt słaba, by utrzymać ciężar dziecka. Taka sytuacja grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Niewydolność szyjki macicy a ciąża i poród
Szyjka macicy jest jednym z kluczowych elementów podtrzymujących ciążę. Odpowiednio długa, twarda i domknięta szyjka macicy stanowi zaporę zapobiegającą wypadnięciu jaja płodowego z jamy macicy oraz zaporę ochronną przed zakażeniami.
Choć skracanie się i rozwieranie szyjki to naturalny proces zachodzący przed porodem, to wcześniejsze rozpoczęcie tego procesu (przed 37 tygodniem ciąży), prowadzi do porodu przedwczesnego lub utraty ciąży.
Niewydolność szyjki macicy: przyczyny
Niewydolność szyjki macicy to stan nabyty lub wrodzony. Ryzyko niewydolności szyjki zwiększają m.in. przemęczenie i zbyt intensywny tryb życia, zaburzenia hormonalne, przebyte infekcje, wady wrodzone macicy, urazy po porodach, poronieniach, łyżeczkowaniu, niedobór kolagenu i elastyny.
Niewydolność szyjki macicy: objawy
Skracaniu się szyjki macicy nie muszą towarzyszyć żadne objawy — ból, ani krwawienie z dróg rodnych. Często ciężarna nie odczuwa żadnych objawów niewydolności szyjki macicy, a o tym, że taki stan występuje, dowiaduje się po badaniu.
Jest jednak kilka objawów, które mogą wskazywać na niewydolność szyjki macicy.
O występowaniu niewydolności szyjki macicy mogą świadczyć:
- nieprawidłowe krwawienia, plamienia z dróg rodnych,
- uczucie ucisku w podbrzuszu, w okolicy spojenia łonowego oraz kręgosłupa,
- zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy.
Niewydolność szyjki macicy: leczenie
Ginekolog, by ocenić stan i długość szyjki macicy przeprowadza u ciężarnej badanie USG. Chociaż część pochwową szyjki lekarz może wyczuć i ocenić poprzez badanie palapacyjnie (ręką), to część nadpochwową uwidocznić można jedynie za pomocą badania ultrasonograficznego.
Gdy w kolejnych badaniach szyjka okazuje się krótsza, to lekarz, w zależności od sytuacji, może wdrożyć jedną z metod leczenia:
- podawanie progesteronu (hormonu podtrzymującego ciążę),
- założenie pessara, czyli specjalnego krążka zamykającego szyjkę macicy i zapobiegającego jej skracaniu się,
- założenie szwa szyjkowego, czyli zszycie szyjki macicy, by pozostała zamknięta do czasu porodu.
Źródło: podyplomie.pl; centrum.pl