Zamknij

Masz ochotę zjeść własne dziecko? To normalna reakcja mózgu

15.09.2021
Aktualizacja: 15.09.2021 12:37

Zdarza Ci się, że chcesz „schrupać” swoje dziecko? Takie odczucia ma wielu rodziców.  Okazuje się, że za zjawisko odpowiadają ważne, biologiczne procesy, które pomagają budować relację z maluchem.

Masz ochotę zjeść własne dziecko? To normalna reakcja mózgu
fot. Shutterstock

„Jesteś taki słodki, że zaraz Cię zjem!”. Tak młode mamy często mówią do swoich dzieci… Badania naukowe udowadniają, że stwierdzenie to jest nieprzypadkowe. Za ochotę na zjedzenie własnego dziecka odpowiada reakcja zachodząca w mózgu.

Dlaczego chcesz zjeść własne dziecko? Wszystkiemu winien jest zapach niemowlaka

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Psychology” dowodzą, że zapach dziecka wywołuje w mózgu matki taką samą reakcję, jak podczas zaspokajania głodu… Co ciekawe, zachodzi ona w tym samym obszarze mózgu, który odpowiada za przyjemność podczas jedzenia ulubionych przysmaków, palenia papierosów czy spożywania alkoholu.

Badania potwierdzają: dzieci działają na mamy jak ulubiony smakołyk

W badaniach dotyczących działania mózgu mam wzięło udział 30 kobiet, które podzielono na dwie grupy. W pierwszej z nich znalazło się 15 pań, które urodziły dziecko maksymalnie 6 tygodni wcześniej. Druga grupa składała się z kobiet, które nie mają dzieci. Zadaniem wszystkich pań było wąchanie zapachu dwudniowych noworodków, rozpylonego na dziecięcych ubrankach. Uczestniczki badania nie wiedziały jednak, co to za zapach. Reakcję mózgu kobiet badano za pomocą rezonansu magnetycznego. Kobiety miały określić, czy zapach jest dla nich przyjemny i czy określają go jako intensywny.

Zarówno kobiety z pierwszej, jak i drugiej grupy odpowiadały, że zapach jest dla nich łagodnie przyjemny i niezbyt intensywny.  Jednak obraz uzyskany przez rezonans magnetyczny zdradzał coś innego. W czasie wąchania dziecięcych ubranek w mózgach badanych kobiet zachodziły reakcje związane z odczuwaniem przyjemności. Aktywność mózgu była silniejsza u kobiet, które niedawno urodziły dzieci.

Reakcja mózgu niezbędna do budowania więzi z dzieckiem

Według naukowców, reakcje zachodzące w obszarze mózgu, który odpowiada za przyjemność, wzmacniają relację z dzieckiem. Takie działanie mózgu motywuję matkę do codziennej opieki nad dzieckiem (dotyczy to na przykład karmienia piersią) i w pewien sposób „wynagradza”  trud macierzyństwa. Reakcja na zapach dziecka jest związana z instynktem macierzyńskim i zachodzi nieświadomie.

Źródło: msn.com.pl/dziecisawazne.pl