Zamknij

Mama PLUS, czyli co rząd obiecał kobietom w ciąży i matkom? MINUSY programu

Monika Piorun
16.04.2018 19:22

Od darmowych leków przez bezpłatną komunikację, ułatwienia dla studiujących mam po przywileje emerytalne dla kobiet, które wydały na świat co najmniej czwórkę dzieci i premie za szybkie urodzenie kolejnego potomka. Na co będą mogły liczyć Polki w ramach programu „Mama Plus”? Podajemy... minusy tego planu.

Mama plus: darmowe leki, bezpłatna komunikacja, ułatwienia dla studiujących mam, przywileje emerytalne dla matek 4 dzieci
fot. Shutterstock

Zmiany zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość podczas ostatniej konwencji 14 kwietnia wydają się przełomowe. Co zapowiedział rząd Mateusza Morawieckiego w programie nazywanym roboczo „Mama plus”?

Mama PLUS: EMERYTURA minimalna dla matek 4 dzieci

Minimalne świadczenie emerytalne (dziś to niecałe 1030 zł brutto należne odprowadzającym składki Polkom po 20 latach, a Polakom po 25 latach) ma być zagwarantowane dla każdej kobiety, która urodziła co najmniej czworo dzieci.

Prawo do świadczenia mają uzyskać nawet kobiety, które nigdy nie pracowały lub pracowały nie dłużej niż 4-5 lat, ale w ich przypadku państwo tylko dopłaci do wysokości najniższego świadczenia, zamiast sfinansować pełną emeryturę. Na razie nie wiadomo ani kiedy nowe prawo wejdzie w życie, ani ile podatnicy będą musieli za to zapłacić.

MINUS: Specjaliści oceniają ten pomysł jako czysty populizm. Głównie ze względu na to, że na razie brak informacji o tym, czy z przywilejów emerytalnych będą mogły korzystać bardzo zamożne rodziny, które stać na to, by jedna z osób dorosłych nie pracowała. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, że ludzie są tak bogaci i osiągają takie dochody, że po prostu mogą sobie pozwolić na to, by nie podejmować pracy zarobkowej. Czy społeczeństwo ma finansować dla nich emerytury?

Eksperci podkreślają, że mniej absurdalnym pomysłem byłoby wprowadzenie specjalnych ułatwień podatkowych niż zmuszanie wszystkich podatników do opłacania minimalnych wynagrodzeń dla najbogatszych Polaków tylko z tego powodu, że posiadają dużo dzieci (na które najprawdopodobniej mogą sobie pozwolić także ze względów finansowych).

Na dodatek Unia Europejska zdaje się odbiegać od możliwości urlopów po urodzeniu dziecka wyłącznie dla matek i planuje dalsze rozwiązania nakazujące korzystanie z tego przywileju także ojcom tak, by oboje rodzice mieli równe szanse zajmowania się potomstwem i poświęcania w ramach tego własnych obowiązków zawodowych.

Zobacz także

Mama PLUS: Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Bezpłatny dostęp do preparatów niezbędnych podczas ciąży przyszłe matki mają mieć zagwarantowany najprawdopodobniej już od 2019 roku. Na razie nie podano dalszych szczegółów projektu. Pomysł spotkał się jednak z ostrą reakcją m.in. rodziców dzieci po przeszczepach, którzy nie mogą liczyć na podobne przywileje, choć leki zapobiegające odrzutom transplantacji po rządowych podwyżkach kosztują nawet tysiąc złotych. 

MINUS: Jak podkreślają członkowie ruchu na rzecz pacjentów „MY PRZED/PO TRANSPLANTACJI” władze nie mają pieniędzy na zagwarantowanie bezpłatnego dostępu do leków ratujących życie maluchów po przeszczepach, szastają zaś przywilejami m.in. dla kobiet w ciąży. Ich zdaniem „Miarka się już przebrała”, dlatego zapowiadają, że wyjdą na ulice i będą protestować pod Sejmem.

Zobacz także

Mama PLUS: Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Jak wyjaśnia Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, na premię (na razie nie wiadomo, w jakiej wysokości) będą mogły liczyć kobiety, które w ciągu maksymalnie dwóch lat od narodzin pierwszego dziecka zdecydują się na urodzenie kolejnego. Dodatkowe środki dla nich mają oznaczać wydłużony urlop macierzyński, a także dodatkowe „bonusy” w postaci zagwarantowania miejsca w żłobkach i przedszkolach dla ich potomstwa itp.

MINUS: Co rok, to prorok — głosi stare przysłowie. Minęły już jednak czasy, kiedy przez brak dostępu do antykoncepcji kobiety były zmuszone do tego, by przez większą część życia rodzić dzieci. Badania naukowe potwierdzają, że tylko wyszło to na ich korzyść. Dlaczego? Okazuje się, że dzięki mniejszej liczbie potomstwa panie nie tylko rzadziej narażone były na trudy związane z ciężkimi porodami (podczas których nierzadko umierały), ale także znacznie wydłużyła się ich statystyczna długość życia. Dziś to właśnie kobiety, a nie mężczyźni żyją dłużej. Dopóki rodziły po kilka, a nawet kilkanaścioro dzieci, żyły krócej niż panowie. Mniejsza liczba potomstwa paradoksalnie... wydłuża kobiecy żywot. Większa liczba ciąż nie zawsze wychodzi paniom na zdrowie.

Zobacz także

Mama PLUS: ułatwienia dla studiujących matek

Indywidualny tok nauczania, możliwość korzystania ze specjalnych urlopów dziekańskich, a nawet większe przywileje w... bibliotekach (pozwolenie na korzystanie z książek dostępnych tylko na miejscu także w domach) to tylko niektóre z zapowiedzianych przez rząd ułatwień dla młodych matek, które chcą uzyskać wyższe wykształcenie. Warunek? Szybki ślub. Więcej korzyści zapowiadanych jest dla par, a nie dla osób samotnych, które zdecydują się na dziecko. Nagroda? Lepsze miejsce w akademiku, specjalne kwatery dla młodych małżeństw z dziećmi itp.

MINUS: Czy możliwość wypożyczania książek z biblioteki do domu, urlop dziekański ze względu na ciążę lub lepsze miejsce w akademiku pod warunkiem wejścia w związek małżeński z ojcem dziecka spowoduje, że młodzi ludzie będą się masowo decydować na potomstwo? Wielu przyszłych i obecnych studentów ma w tej kwestii inne zdanie niż obecne władze.

Mama PLUS: Bezpłatna komunikacja dla rodzin z dziećmi

Jak zapowiedział PiS podczas niedzielnej wizyty w Trzciance, na przywileje związane z możliwością darmowych przejazdów komunikacją miejską będą mogły liczyć „matki z wózkiem z dzieckiem”. Na razie nie wiadomo nic więcej na temat szczegółów tego projektu ani kto dokładnie będzie mógł z nich korzystać (którzy członkowie rodziny i jakimi środkami komunikacji).

MINUS: Czy tylko „matki z wózkiem z dzieckiem” będą mogły liczyć na bezpłatne przejazdy? A co z ojcami, babciami i dziadkami, ciociami i wujkami, którzy przecież też mogą pomagać zajmować się potomstwem. Zwłaszcza że władza chce, by było liczne. 

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π