Obserwuj w Google News

Linea negra u ciężarnych. Kiedy się pojawia? Kiedy znika?

2 min. czytania
Aktualizacja 20.07.2022
20.07.2022 15:50
Zareaguj Reakcja

Pojawienie się ciemnej kreski na brzuchu ciężarnej często powoduje niepokój. Zupełnie niepotrzebnie. Linea negra, czyli kresa ciemna, to naturalny objaw ciąży. Skąd się bierze linea negra? Co oznacza? Jak się jej pozbyć? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym ciekawym zjawisku.

Linea negra
fot. Shutterstock
  1. Jak wygląda linea negra?
  2. Skąd się bierze linea negra?
  3. Kiedy znika linea negra?

Linea negra, czyli kresa czarna pojawia się naturalnie u ciężarnych w drugim trymetrze ciąży. To ciemna linia przebiegająca przez środek brzucha (dzieli go na pół). Choć wygląda niepokojąco, to jest zupełnie niegroźna. U niektórych ciężarnych nie występuje wcale. U innych pojawia się po 14. tygodniu ciąży i znika niedługo po porodzie.

Linea negra, wbrew krążącym mitom nie jest oznaką płci dziecka. Nie świadczy też o tym, że ze zdrowiem ciężarnej dzieje się coś złego. Kresa czarna jest symbolem niemal każdej ciąży.

Jak wygląda linea negra?

Linea negra to ciemne przebarwienie skóry w postaci pionowej kreski przechodzącej przez środek brzucha aż po spojenie łonowe, czasami sięga ponad pępek, aż po żebra. 

Skąd się bierze linea negra?

Linea negra to naturalne zjawisko wynikające ze ściemnienia kresy białej, spowodowanego zwiększonym wydzielaniem melaniny. Kresa biała, która może ulec ściemnieniu to  miejsce, w którym stykają się i łączą mięśnie proste brzucha. Kresę tworzy pasmo tkanki łącznej, które jest swoistym przedłużeniem pochewek brzusznego mięśnia lewego i prawego. Pasmo to biegnie dokładnie pośrodku brzucha od wyrostka mieczykowatego mostka, aż do spojenia łonowego. Kresa uwidacznia się wtedy, gdy dziecko w macicy rośnie, a mięśnie te zaczynają się rozchodzić.

Kiedy znika linea negra?

Linea negra może utrzymywać się na skórze nawet do kilku miesięcy po porodzie. Ustępuje wraz z ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej w organizmie. Zdarza się jednak, że ciemniejsze zabarwienie utrzymuje się długo po narodzinach dziecka. Wtedy można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, w tym laseroterapii, które pomogą ograniczyć widoczność ciemnej linii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.