Oceń
Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje dróg oddechowych i po zakażeniu mogą poważnie zachorować, co z kolei może mieć konsekwencje zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Jak zatem wygląda sytuacja ciężarnych w przypadku ryzyka zakażenia koronawirusem z Wuhan?
Niestety, informacje, które udało się zgromadzić do tej pory, są mało precyzyjne, ale wydaje się, że ciężarne nie są bardziej narażone na ciężkie objawy koronawirusa, niż inni ludzie.
Koronawirus a ciąża: zarażenie dziecka w ciąży
Naukowcom udało się przeanalizować sytuację 147 ciężarnych kobiet, z których tylko 8 proc. miało ciężką postać choroby, a 1 proc. z nich był w stanie krytycznym - można przeczytać w raporcie opublikowanym przez WHO.
Jest jednak za wcześnie, by poznać dokładnie długofalową sytuację dzieci, które urodziły się z ciąż dziewięciu badanych kobiet. Wiadomo natomiast, że niemowlęta urodzone przez kobiety z infekcją SARS-Cov-2 wydawały się wolne od wirusa i ogólnie zdrowe. Wszystkie te kobiety urodziły dzieci przez cesarskie cięcie, by zminimalizować ryzyko narażenia noworodków na wirusa. Badania prowadził dr Wei Zhang, epidemiolog z uniwersytetu Northwestern. Wyniki opublikowano w The Lancet.
Po porodach współpracownicy dr Zhanga badali krew pępowinową, wymazy z gardeł niemowląt, mleko matek i płyn owodniowy - nie znaleźli jednak żadnych dowodów na obecność wirusa u dzieci.
Nie ma dowodów na zakażenia pionowe, czyli transmisję wirusa przez łożysko i zakażenie płodu u ciężarnej. Warto jednak wiedzieć, że badania mają ograniczony zasięg. Wciąż nie wiadomo, jak wygląda sytuacja na wczesnych etapach ciąży.
Kobiety w ciąży powinny stosować takie same środki ostrożności jak wszyscy inni. Powinny również powiadomić swoich lekarzy prowadzących o wystąpieniu jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem.
ZOBACZ: Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? 10 przykazań WHO
Koronawirus a poród: zarażenia dziecka po porodzie
Chociaż nie ma dowodów na to, że zakażona koronawirusem ciężarna może zarazić dziecko w czasie ciąży, to po porodzie noworodek może zostać zakażony przez matkę lub inne osoby zainfekowane, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą, poprzez kontakt z jej wydzielinami z nosa i ust - w tym kontakt z kropelkami śliny uwalnianej z ust podczas mówienia, wydychania powietrza, kaszlu i kichania.
Dlatego Centers for Disease Control and Prevention (CDC to agencja rządowa Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) zaleca, by kobiety, u których w ciąży wykryto zakażenie koronawirusem i urodziły dziecko, były oddzielone od noworodków, dopóki nie zostanie potwierdzone, że już nie zarażają.
Takich wytycznych nie ma jednak w Polsce, ponieważ u żadnej ciężarnej i u żadnej kobiety po porodzie nie potwierdzono zakażenia wirusem SARS-Cov-2 ani choroby COVID-19. Wszystkie ciężarne, które mają podejrzenie, że mogą mieć objawy zakażenia koronawirusem, powinny się kontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę lub zadzwonić na bezpłatną infolinię NFZ. Pod numerem 800 190 590 uzyskać można wszystkie informacje na temat koronawirusa w Polsce.
Źródło: nytimes.com; cdc.gov
Oceń artykuł