Zamknij

Kiedy kolejna ciąża? Jak zaplanować kolejną ciążę po porodzie

06.11.2018 13:20

Czy po urodzeniu dziecka można już planować kolejną ciążę? Czy to zdrowe, by zajść w ciążę tuż po odzyskaniu płodności? Choć plany reprodukcyjne są prywatną sprawą każdej kobiety, to lekarze zalecają, by z kolejną ciążą wstrzymać się kilka lub kilkanaście miesięcy. Wszystko po to, by organizm i ciało kobiety mogły się zregenerować i przygotować na kolejną ciążę. 

Jak zaplanować kolejną ciążę
fot. Shutterstock

Urodziłaś dziecko i planujesz szybko ponownie zajść w ciążę? Wstrzymaj się przez kilka miesięcy. Eksperci przekonują, że zbyt wczesne zajście w ciążę po urodzeniu dziecka stwarza ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu czy dodatkowych komplikacji. 

Planowanie powiększenia rodziny powinny uwzględniać dobro matki i dziecka. Dlatego eksperci zalecają, by z kolejną ciążą wstrzymać się kilkanaście miesięcy, a przynajmniej, by kolejny poród odbył się po kilkunastu miesiącach od poprzedniego. To szczególnie istotne w przypadku kobiet, które poprzednie dziecko urodziły poprzez cięcie cesarskie.

Pamiętaj, opisane zalecenia odnoszą się do ogółu kobiet. O swoich planach reprodukcyjnych najlepiej rozmawiać indywidualnie z lekarzem ginekologiem.

Kiedy planować następną ciążę?

Rekomendacje dotyczące planowania kolejnych ciąż są różne, ale istotne jest to, że w kolejną ciążę nie powinno zachodzić się tuż po urodzeniu dziecka. 

Na podstawie dotychczasowych danych zaleca się, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy. Przynajmniej taką rekomendację wydają naukowcy, którzy rezultaty badań dotyczących niemal 150 tys. porodów opublikowali ostatnio na łamach prestiżowego czasopisma „JAMA Internal Medicine”. Ich zdaniem idealny odstęp wynosi 12 do 18 miesięcy.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca natomiast, by od porodu do zajścia w ciążę minęło więcej czasu: od 18 do 24 miesięcy.

Kolejna ciąża po cesarce? Tu eksperci radzą, by po urodzeniu dziecka przez cesarskie cięcie nie spieszyć się z planami powiększenia rodziny. Najlepiej z kolejną ciążą poczekać rok lub dwa, wtedy blizna na macicy zrobi się naprawdę mocna, a ciąża i poród będą bezpieczniejsze.

Tak naprawdę to, ile powinno się odczekać z kolejną ciążą, zależy od kondycji zdrowotnej kobiety i jej samopoczucia. Organizm potrzebuje trochę czasu, by zregenerować się po ciąży i porodzie. U niektórych kobiet regeneracja jest szybka, dlatego równie szybko wracają do formy. Organizm innych Pań potrzebuje więcej czasu, dlatego o planach na kolejne dziecko warto rozmawiać z lekarzem prowadzącym, ginekologiem.

Zobacz także: Waga w ciąży: ile powinna przytyć przyszła mama?

Czym grozi zbyt wczesna ciąża po porodzie?

Zbyt krótki odstęp pomiędzy ciążami może skutkować przedwczesnym porodem (zarówno „spontanicznym”, jak i wymuszonym ze względu na stan płodu lub matki), mniejszą wagą urodzeniową dziecka, a nawet wyższą śmiertelnością zarówno dzieci, jak i matek.

W dodatku ciąża i karmienie piersią zmniejszają ilość żelaza, kwasu foliowego oraz składników odżywczych, które są niezbędne dla matki i dziecka. Kobieta może cierpieć na niedobory witamin i minerałów.

Kolejna ciąża w czasie karmienia piersią jest dla wielu kobiet stresująca. Choć nie ma oficjalnych wytycznych, to niektórzy lekarze zalecają ciężarnym odstawienie starszego dziecka od piersi. Dlaczego? Ponieważ podczas karmienia uwalnia się oksytocyna, a hormon ten pobudza macicę do skurczy. To problem dla kobiet, których ciąża zagrożona jest poronieniem lub porodem przedwczesnym. U kobiet, których ciąża przebiega bez problemów, nie zaleca się rezygnacji z karmienia, choć to zwykle indywidualna decyzja lekarza i ciężarnej.

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) oraz Harvard TH Chan School of Public Health wykazali, że w przypadku kobiet po 35. roku życia, które poczęły dziecko kolejny raz w sześć miesięcy po porodzie, ryzyko zgonu lub innych poważnych następstw dla matki wynosiło 1,2 proc. (12 przypadków na 1000 ciąż). Natomiast odczekanie 18 miesięcy zmniejszało ryzyko do 0,5 proc. (pięć przypadków na 1000 porodów).

Młodsze kobiety, które zaszły w ciążę sześć miesięcy od wcześniejszego porodu, były narażone na przedwczesny poród w 8,5 proc. przypadków (85 przypadków na 1000), ale przy odstępie 18 miesięcy ryzyko to spadało do 3,7 proc. (37 przypadków na 1000).

Zobacz także

Źródło: zdrowie.pap.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk