Zamknij

Kofeina spożywana w ciąży może zaburzać rozwój mózgu płodu [badanie]

11.02.2021 14:32

Kawa w ciąży - dozwolona, czy nie? Ciężarne miłośniczki kawy powinny zdaniem naukowców stawiać na bezkofeinową. Nowe badania sugerują, że kofeina spożywana w okresie ciąży może zaburzać rozwój mózgu płodu, czego konsekwencją mogą być problemy z zachowaniem dziecka w przyszłości.

Kofeina w ciąży
fot. Shutterstock

Przeprowadzone na amerykańskim University of Rochester badanie sugeruje, że spożywana przez ciężarną kobietę kofeina zaburza rozwój ważnych ścieżek neuronalnych w mózgu płodu, czego skutkiem mogą być kłopoty z koncentracją, hiperaktywność i inne problemy z zachowaniem dziecka w przyszłości.

Wyniki badania zostały opublikowane w ''ScienceDirect'' i ''Neuropharmacology''.

Kawa w ciąży? Naukowcy sprawdzili, jak wpływa na płód

Badanie objęło ponad 9 tys. dzieci w wieku 9-10 lat. Ponad 4 tys. matek badanych dzieci zgłosiło, że w czasie ciąży spożywały kofeinę.

Naukowcy przeanalizowali skany mózgów badanych dzieci. W ten sposób wykryli zmiany w organizacji istoty białej, która łączy różne rejony mózgu. Na postawie badań postawiono tezę, że wystawienie płodu na działanie kofeiny wywoływało kłopoty z koncentracją, nadaktywność i inne zaburzenia zachowania w przyszłości.

- Są to raczej subtelne efekty i nie doprowadzają do poważnych problemów psychiatrycznych. Powodują minimalne, ale zauważalne zaburzenia zachowania, co powinno nas skłonić do rozważenia długoterminowych skutków spożywania kofeiny w czasie ciąży - powiedział dr John Foxe, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie ''Neuropharmacology''.

Zachary Christensen, jeden z naukowców biorących udział w badaniu stwierdził, że istnieje biologiczny mechanizm, który działa inaczej pod wpływem konsumowanej przez matkę w czasie ciąży kofeiny. Badacze podkreślają też, że płody nie mają enzymu potrzebnego do dezaktywacji kofeiny.

- Wcześniejsze badania pokazywały, że dzieci wypadają inaczej na testach sprawdzających IQ lub mają inne psychopatologie. Mogło to mieć jednak także związek z demografią i trudno było to rozróżnić bez biologicznych markerów. Dysponujemy teraz punktem startu dla dalszych badań, które pozwolą nam dowiedzieć się, kiedy dokładnie zmiany w mózgu się pojawiają - wyjaśnił Christensen.

Wciąż nie wiadomo, w którym okresie ciąży kofeina najbardziej szkodzi, ani czy wykryte zmiany tworzą się już w czasie rozwoju płodowego, czy może później.

- Obecne kliniczne zalecenia już dzisiaj mówią o ograniczeniu spożycia kofeiny w czasie ciąży do nie większej ilości niż dwie filiżanki dziennie. W dłuższej perspektywie mamy nadzieję na opracowanie lepszych zaleceń dla matek. W międzyczasie powinny zasięgnąć porady lekarza na temat możliwych wątpliwości - powiedział Zachary Christensen.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, sciencedirect.com