,

Karmienie piersią chroni przed depresją? To naturalne lekarstwo

05.10.2021 14:58

Karmienie piersią zapewnia dziecku optymalne warunki rozwoju. To także najlepszy sposób dbania o zdrowie, co dotyczy zarówno maluszka, jak i jego mamy. Najnowsze badania dowodzą, że karmienie wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychikę kobiety, która zostaje mamą.

Karmienie piersią chroni przed depresją? To naturalne lekarstwo
fot. Shutterstock

Medycyna cały czas odkrywa korzyści płynące z karmienia piersią, dlatego mimo wielu trudności, z jakimi się wiąże, warto próbować. Od dawna wiadomo, że karmienie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi. To także naturalny sposób, który przyśpiesza rekonwalescencję po porodzie. Okazuje się, że karmienie piersią może być także lekarstwem, które hamuje rozwój depresji poporodowej, która dotyka coraz więcej kobiet. Jak informuje pismo „Public Health Nursing”, karmienie piersią może zapobiegać depresji poporodowej, na którą każdego roku zapada około 20 procent kobiet w USA

Karmienie piersią a depresja poporodowa

Naukowcy z Christine E. Lynn College of Nursing na Florida Atlantic University jako pierwsi zbadali związek karmienia piersią z ryzykiem depresji poporodowej przy użyciu dużego, krajowego zbioru danych obejmujących 29 685 kobiet mieszkających w 26 stanach. Pod uwagę badacze wzięli wiek, rasę, stan cywilny i wykształcenie kobiet. Analiza danych wykazała, że depresja poporodowa jest poważnym problemem zdrowotnym, która dotyczy 13 procent badanych kobiet.

Kobiety, które karmiły piersią w momencie zbierania danych miały statystycznie istotnie niższe ryzyko depresji poporodowej niż kobiety, które nie karmiły piersią. Istniała również statystycznie istotna odwrotna zależność między długością karmienia piersią a ryzykiem depresji. Wraz ze wzrostem liczby tygodni karmienia piersią przez kobiety zmniejszały się objawy depresji poporodowej. Naukowców zaskoczyło, że nie istniały istotne różnice w ryzyku depresji poporodowej wśród kobiet o różnym zamiarze karmienia piersią.

Depresja poporodowa zwiększa ryzyko chorób u matki

– Kobiety cierpiące na depresję poporodową, która pojawia się w ciągu czterech tygodni i do 12 miesięcy po porodzie, odczuwają smutek, niepokój i skrajne zmęczenie, które utrudnia im funkcjonowanie – powiedziała dr Christine Toledo, starszy autor oraz adiunkt w Christine E. Lynn College of Nursing w FAU.

– Kobiety z depresją poporodową, które nie są leczone, mogą również  mieć trudności w nawiązywaniu więzi z dziećmi i opiece nad nimi, myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka, a także są bardziej narażone na nadużywanie substancji –  przyznaje.

Badanie wykazało również, że kobiety, które doświadczyły depresji poporodowej, mają o połowę większe ryzyko doświadczenia epizodów depresji poporodowej przy kolejnych porodach.
Ponadto mają o niemal 25 procent większe ryzyko wystąpienia dalszych zaburzeń depresyjnych niezwiązanych z porodem. Dolegliwości te mogą się utrzymywać nawet do 11 lat. Depresja poporodowa zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu i cukrzycy typu 2 u matek.

– Wnioski z tego ważnego badania sugerują, że karmienie piersią jest opłacalnym i zdrowym zachowaniem, które może zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej u kobiety – powiedziała dr Safiya George, dziekan, Christine E. Lynn College of Nursing FAU.
W szczególności pielęgniarki odgrywają ważną rolę w edukacji i promowaniu zarówno korzyści dla zdrowia matki płynących z karmienia piersią, jak i korzyści dla niemowląt, takich jak dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i ochrona przed alergiami, chorobami i infekcjami – przekonuje dr Safiya George.

Źródło: PAP

logo Tu się dzieje