Zamknij

Jak zajść w ciążę? Najskuteczniejsze metody planowania rodziny

13.12.2020
Aktualizacja: 13.12.2020 19:10

Jak szybko zajść w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele par. Poniżej opisujemy metody i pozycje seksualne, które mogą być pomocne w staraniu się o dziecko. Dowiedz się również, jakie produkty wspomagają płodność.

Jak zajść w ciążę - planowanie ciąży
fot. Shutterstock

Jak szybko zajść w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Na pewno w spłodzeniu potomka pomaga regularne współżycie. Choć wszyscy wiedzą, skąd się biorą dzieci, nie wszyscy znają metody zajścia w ciążę oraz wiedzą, jak można zwiększyć swoje szanse na rodzicielstwo.

Jak skutecznie zajść w ciążę? To pytanie pojawia się na wielu forach kobiet starających się o dziecko. Na pewno potrzebna jest do tego podstawowa wiedza o cyklu menstruacyjnym. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje podczas dni płodnych. Kobieta starająca się dziecko powinna także wiedzieć, z czym wiąże się owulacja.

Owulacja i dni płodne. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?

Za dni płodne uważa się pięć dni przed owulacją oraz trzy dni po niej. Jajeczkowanie następuje zazwyczaj 14 dni przed krwawieniem miesiączkowym. Czym jest owulacja, czyli jajeczkowanie? Pod wpływem hormonów co miesiąc w jajniku dojrzewa pęcherzyk z komórką jajową, który następnie wędruje przez jajowód do macicy. Moment uwolnienia komórki do jajowodu to właśnie owulacja.

Aby kobieta zaszła w ciążę, plemnik powinien zapłodnić komórkę jajową w ciągu 24 godzin od owulacji. Seks przed owulacją i w jej czasie teoretycznie powinien zakończyć się poczęciem dziecka. Potem trzeba się tylko upewnić, kiedy zrobić test ciążowy i czekać na dwie kreski zwiastujące ciążę. Wszystko pięknie wygląda w teorii, jednak w praktyce nie jest to takie oczywiste.

Dzień owulacji pomoże wyliczyć kalkulator dni płodnych.

Jak zajść w ciążę? Jak rozpoznać termin owulacji?

W przypadku nieregularnych cykli moment owulacji może być trudny do ustalenia. Ginekolodzy radzą, żeby współżyć częściej niż tylko w dni płodne. Seks 3 razy w tygodniu sprawi, że nie przegapisz terminu owulacji. Pamiętaj, że plemniki są w stanie przetrwać w macicy od 2 do 5 dni. Dodatkowo, dzięki śluzowi sperma jest chroniona przed nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji.

Metody planowania rodziny

  • Metoda kalendarzykowa

Istnieje szereg metod wspomagających zajście w ciążę. Jedną z nich jest metoda kalendarzykowa (inaczej kalendarzyk małżeński). Zakłada ona, że owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu miesiączkowego. Czy ta metoda pozwoli szybko zajść w ciążę? Jest ona raczej zawodna, ponieważ cykl menstruacyjny może być zakłócony przez takie czynniki, jak stres, podróż czy infekcja, a czas owulacji jest raczej przybliżony.

  • Obserwacja śluzu

Wraz z kolejnymi dniami cyklu menstruacyjnego zmienia się konsystencja śluzu. Obserwuj go, ponieważ wygląda on inaczej w dniach płodnych. Mętny, nieprzezroczysty śluz o lepkiej konsystencji i białym kolorze oznacza dni niepłodne. Im bliżej owulacji, tym śluz robi się bardziej przezroczysty, śliski, rozciągliwy i podobny do białka jaja. On zwiastuje dni płodne. Aby zajść w ciążę, kobieta powinna współżyć właśnie w tym okresie. Pamiętaj, że obserwacja śluzu jest niemożliwa podczas infekcji i tuż po stosunku seksualnym, które zakłócają obraz śluzu.

  • Mierzenie temperatury

Aby określić dni płodne, obserwację śluzu można połączyć z codziennym mierzeniem temperatury. W okolicach owulacji temperatura wzrasta o 0,2-0,4 st. C i pozostaje na tym poziomie już do końca cyklu. Aby ustalić owulację, należy zwrócić uwagę na pierwszą wyższą wartość z trzech kolejnych dni. Temperatura musi być wyższa o co najmniej 0,2 st. C od temperatury w 6 poprzedzających ją dniach. Pamiętaj, żeby temperaturę mierzyć codziennie o tej samej porze (np. rano), w pochwie lub odbycie, najlepiej przeznaczonym do tego termometrem owulacyjnym.

  • Testy owulacyjne

Jednym z najprostszych sposobów wyznaczania momentu dni płodnych są dostępne w aptece testy owulacyjne. Wykorzystują one zjawisko nagłego wzrostu luteiny w moczu kobiety przed owulacją. Jak zajść w ciążę, stosując takie rozwiązanie? Pasek testowy zanurz w moczu i odczytaj wynik. Jeśli jest on pozytywny, owulacja powinna nastąpić w ciągu 24–36 godzin.

Jak skutecznie zajść w ciążę? Pomoże dieta

Dieta par starających się o dziecko powinna być bogata w kwas foliowy, kwasy omega-3, tłusty nabiał, orzechy, witaminę E (oleje roślinne, pestki, nasiona dyni), witaminę A (marchew, pomidory, papryka), witaminę C oraz cynk (zawarty w rybach, owocach morza i roślinach strączkowych). Pamiętajcie, żeby zadbać o zdrowy styl życia - należy się wysypiać się i nie rezygnować z aktywności fizycznej. Odstawcie wszelkie używki (nadmiar kofeiny i nikotyna nie są wskazane) oraz ograniczcie alkohol.

Jak zajść w ciążę? Pozycje seksualne

Okazuje się, że pomóc w zajściu w ciążę mogą także pozycje seksualne. Specjaliści twierdzą, że niektóre z nich mogą sprzyjać zapłodnieniu. Szczególnie zalecane przy planowaniu potomstwa są: pozycja misjonarska (w której partnerka leży na plecach) oraz pozycja kolankowo-łokciowa (skuteczna dla kobiety cierpiącej na tyłozgięcie macicy, ponieważ mężczyzna wchodzi w nią od tyłu). Niezależnie od wyboru pozycji, po stosunku kobieta powinna poleżeć jeszcze 15 minut z nogami uniesionymi do góry. Nogi można oprzeć o ścianę i jednocześnie zaciskać mięsień Kegla. Praca mięśni krocza pozwala na szybszą wędrówkę plemników.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!