Obserwuj w Google News

Jak sobie radzić z bólem podczas porodu? Poznaj 10 skutecznych sposobów

6 min. czytania
Aktualizacja 19.02.2021
19.02.2021 17:06
Zareaguj Reakcja

Ból porodowy spędza sen z powiek wielu kobietom w ciąży, ale poród wcale nie musi boleć. Dowiedz się, jak sobie radzić z bólem podczas porodu. Podajemy 10 skutecznych sposobów na ból porodowy.

Jak sobie radzić z bólem podczas porodu? Poznaj 10 skutecznych sposobów
fot. Shutterstock

Ból jest nieodłączną częścią porodu. Wprawdzie jedne kobiety odczuwają go bardziej, inne – mniej, jednak właściwie każda przyszła mama w jakimś stopniu będzie musiała się z nim zmierzyć. Strach przed bólem porodowym niekiedy sprawia, że kobieta zupełnie przestaje cieszyć się z nadchodzących narodzin swojego dziecka. Zamiast w ostatnich tygodniach ciąży skupić się na sobie, odpocząć, wsłuchać w swoje ciało i mentalnie przygotować do porodu, zamartwia się tym, czy da radę. Brzmi znajomo? Jeśli Ty również obawiasz się bólu w czasie porodu, poznaj sposoby radzenia sobie z nim.

Ból porodowy – na skróty:

Skąd się bierze ból porodowy?

Przyczyną bólu podczas porodu jest skracanie się i rozwieranie szyjki macicy, które ma miejsce w odpowiedzi na czynność skurczową. Zresztą same skurcze też mogą być odczuwalne jako bolesne, ponieważ ból jest zjawiskiem uwarunkowanym osobniczo.

Skurcze porodowe najczęściej przypominają silny ból menstruacyjny, który wiąże się z uczuciem rozpierania podbrzusza. Ich natężenie zależy od fazy porodu. Na początku mogą pojawiać się, co 10 minut i trwają wtedy zwykle około 30 sekund. Im bliżej przyjścia maluszka na świat, tym występują częściej i trwają dłużej. Kiedy skurcze pojawiają się regularnie, co 5 minut, to znak, że pora jechać do szpitala – tłumaczy Jeannette Kalyta, położna ze Szpitala Medicover. I dodaje: – Jeżeli poród dopiero się zaczyna, a ty czujesz niepokój, lub irracjonalny lęk, zaufaj swojej intuicji i jedź do szpitala. Być może po konsultacji będziesz mogła jeszcze na parę godzin wrócić do domu.

Od momentu wejścia do sali porodowej do chwili, kiedy po raz pierwszy będziesz mogła przytulić swoje maleństwo, może minąć kilka, a nawet kilkanaście godzin, dlatego powinnaś uzbroić się w cierpliwość oraz wiedzę na temat tego, jak w tym czasie możesz radzić sobie  z bólem porodowym. Metody pomagające złagodzić ból porodowy, możemy podzielić na dwie kategorie – farmakologiczne i niefarmakologiczne, czyli naturalne. By dokonać najlepszego dla siebie wyboru, warto wcześniej bliżej je poznać.

Niefarmakologiczne (naturalne) sposoby łagodzenia bólu porodowego

Zanim sięgniesz po znieczulenie, warto spróbować naturalnych sposobów na poradzenie sobie z bólem podczas porodu. Wielu kobietom pomagają one zmniejszyć napięcie i przetrwać bolesne skurcze.

  1. Oddychanie. Wbrew pozorom właściwa  technika oddychania podczas porodu może nie tylko ułatwić parcie i przyspieszyć narodziny dziecka, lecz także złagodzić bóle porodowe. Koncentracja na prawidłowym oddechu pomaga także skupić się na czymś innym niż odczuwany dyskomfort i podejść do porodu bardziej „zadaniowo”. „Są kobiety, które dzięki prawidłowemu i spokojnemu oddechowi czują ulgę, ponieważ skupiają się wtedy na wykonywaniu tej czynności, a nie na bólu. Warto, by odpowiednie techniki poznała nie tylko ciężarna, ale i jej partner. Czasami w sytuacji kryzysowej przyszła mama zapomina o tym, czego się na ten temat dowiedziała i wtedy osoba towarzysząca jej podczas porodu może służyć pomocą” – dodaje Jeannette Kalyta ze Szpitala Medicover. Między innymi, dlatego właśnie warto zapisać się do szkoły rodzenia – tam  dowiesz się, jak wyglądają poszczególne fazy porodu i jak należy oddychać, żeby sobie pomóc. Jeśli jednak nie chodziłaś do szkoły rodzenia, przed rozwiązaniem koniecznie porozmawiaj z położną, która z pewnością opowie ci jak ważny dla rodzącego się dziecka, jest właściwy oddech matki.
  2. Masaż. To doskonały sposób na łagodzenie napięcia mięśni i radzenia sobie z bolesnymi skurczami. Przyszłe mamy, które chodziły do szkoły rodzenia, poznają techniki masażu okolicy lędźwiowo-krzyżowej podczas zajęć. Jeśli jednak nie chodziłaś do szkoły rodzenia, możesz po prostu zdać się na swoją intuicję lub poprosić o poradę położną, która wykona masaż lub poinstruuje Twojego partnera, jak to zrobić.
  3. Woda. Kąpiel w ciepłej (zbliżonej do temperatury ciała) wodzie lub delikatny prysznic pomagają się znacząco zrelaksować i zmniejszyć ból, napięcie mięśniowe, a także zredukować lęk. „Kąpiel nie powinna też trwać zbyt długo – jednorazowo do około godziny, za jakiś czas ponownie możesz wejść do wanny. Zamiast niej można również spróbować ciepłych okładów (woreczki z pestkami wiśni, podgrzane w mikrofali), które należy przykładać do bolesnych miejsc” – mówi położna ze Szpitala Medicover. 
  4. Ruch. Czasy, w których rodząca musiała bez ruchu leżeć na sali porodowej i czekać na przyjście na świat dziecka, dawno minęły. Ruch i częste zmiany pozycji ciała pomagają radzić sobie z bólem, zwłaszcza w I fazie porodu, a także mogą skrócić czas trwania porodu. W wielu szpitalach w salach porodowych przyszłe mamy mają do dyspozycji specjalne drabinki, liny, worki sako czy dmuchane piłki, które pomagają rodzącej przybrać najbardziej komfortową dla niej pozycję. Jeśli nie wiesz, jak z nich skorzystać, zapytaj o to położną, która z pewnością pokaże Ci, do czego służą poszczególne sprzęty, i zaproponuje kilka pozycji przynoszących ulgę w bólu. 
  5. Ulubiona muzyka. Stres może potęgować odczuwanie bólu, dlatego podczas porodu warto się zrelaksować. Dobrym sposobem na złagodzenie napięcia psychicznego, a tym samym również bólu fizycznego, jest ulubiona muzyka. Zabierz ze sobą do szpitala płytę z muzyką, która zawsze Cię odpręża i wprawia w pozytywny nastrój. Zawczasu dowiedz się też, czy w szpitalu, w którym będziesz rodzić, istnieje możliwość odtworzenia Twojej playlisty czy też powinnaś zabrać ze sobą własny sprzęt ze słuchawkami. 
  6. Krzyk. To najbardziej pierwotna i chyba wciąż jedna z najbardziej skutecznych metod pozbywania się negatywnych emocji i lęku, dlatego nie krępuj się skorzystać z niej podczas porodu. Ponadto krzyk powoduje rozluźnienie mięśni krocza i pochwy, które napinają się, gdy zaciskamy usta ­– dodaje położna. Jeśli inne naturalne metody łagodzenia bólu porodowego nie przyniosły rezultatu, a Ty odczuwasz narastającą złość, frustrację i bezsilność – wyrzuć to z siebie, krzycząc. Martwisz się, co pomyśli o Tobie personel szpitala? Niepotrzebnie. Możesz być pewna, że położne i lekarze podczas swojej wieloletniej pracy zawodowej widzieli już nie jedno, i Twój krzyk nie wywoła u nich zdziwienia ani oburzenia.

Farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego

Jeśli naturalne metody radzenia sobie z bolesnymi skurczami zawiodły, a Ty czujesz, że już dłużej nie wytrzymasz, nie krępuj się poprosić o znieczulenie. „O ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podania środków farmakologicznych, to kobieta sama może zdecydować, jakim sposobem chce łagodzić ból. Jeżeli jest to pierwszy poród, przyszła mama może jeszcze nie wiedzieć, jak wysoka jest jej odporność na skurcze. Dlatego warto przemyśleć różne metody” – doradza położna ze Szpitala Medicover. Jakie rodzaje farmakologicznego łagodzenia bólu porodowego masz do wyboru?

  • Znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo). W tym wypadku środek znieczulający jest podawany poprzez cienki cewnik założony do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa. Jest to metoda bezpieczna, czasami jednak zmniejsza odczuwanie parcia oraz może na jakiś czas ograniczyć możliwości chodzenia rodzącej. Warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego. Nie mniej jednak olbrzymia większość kobiet wybierających tę metodę znieczulenia jest bardzo zadowolona i doskonale współpracuje z położną podczas parcia.
  • Gaz rozweselający. To mieszanina tlenu i podtlenku azotu w proporcjach 50:50, którą podaje się rodzącej przez specjalną maseczkę. Gaz rozweselający skutecznie pomaga łagodzić ból porodowy, a do tego nie powoduje wielu skutków ubocznych, nie wymaga obecności anestezjologa i jest bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Poród bez bólu? Pomyśl o tym już teraz!

Przygotowując plan porodu, koniecznie przedyskutuj z położną czy lekarzem prowadzącym tę kwestię, lecz pamiętaj, że porodu, który jest procesem niezwykle dynamicznym, nie da się zaplanować w stu procentach.  Zanim wybierzesz szpital, w którym chcesz rodzić, sprawdź też, jak wyposażona jest sala porodowa (czy będziesz mogła skorzystać z drabinek, dmuchanych piłek i innych akcesoriów lub wanny czy prysznica) oraz jakie farmakologiczne sposoby łagodzeni bólu porodowego oferuje dana placówka.

Ważne

Pamiętaj, że w trakcie porodu położna będzie twoim wsparciem merytorycznym i emocjonalnym. Pytaj ją o wszystko - to twoja przewodniczka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Materiał powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover