Zamknij

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt u ginekologa? Badania

20.10.2021 10:00

Wizyty u ginekologa dla wielu kobiet w ciąży wiążą się z ogromnym stresem. Wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka, a także nowa sytuacja, w jakiej znajduje się przyszła mama, powodują ogromny niepokój. Dlatego tak ważna w tym czasie jest pomoc specjalisty prowadzącego ciążę. Czy ginekolodzy wspierają ciężarne?

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt u ginekologa? Badania
fot. Shutterstock
  1. Czy kobiety otrzymują dostateczne wsparcie od ginekologów?
  2. Prywatne placówki a opieka w ramach NFZ: różnice w standardzie opieki
  3. Co jest źródłem największego dyskomfortu ciężarnych?
  4. Czego najbardziej brakuje przyszłym mamom?

Stan psychiczny ciężarnych ma wpływ na ich zdrowie oraz prawidłowy rozwój dziecka. W czasie ciąży, oprócz regularnych badań i zdrowego trybu życia bardzo ważne jest wsparcie otoczenia. Dotyczy to także specjalistów, którzy przez 9 miesięcy towarzyszą kobiecie w oczekiwaniu na szczęśliwe rozwiązanie. Oprócz niepokojów związanych z ciążą, dodatkowym wyzwaniem dla kobiet stała się pandemia, która zmieniła standardy opieki okołoporodowej, przez co kobieta w wielu sytuacjach jest zdana na wyłączną pomoc specjalistów.

Jak mówi Anna Majda-Sandomierska, położna, doradca laktacyjny, właścicielka szkoły rodzenia – kobiety w czasie ciąży i młode mamy są bardzo wrażliwe. Zmienia się ich ciało, zachodzą burzliwe zmiany hormonalne. Obecnie dodatkowym wyzwaniem jest pandemia, która przyniosła nowe lęki i nowe trudności. To są powody, dla których specjaliści podczas rozmowy ze swoimi pacjentkami, oczywiście nie tylko tymi ciężarnymi, ale właśnie w szczególności w rozmowie z przyszłymi mamami powinni być pełni empatii, zrozumienia i cierpliwości. Oprócz wiedzy medycznej kobiety oczekują od swoich lekarzy także wsparcia emocjonalnego – podkreśla.

Czy kobiety otrzymują dostateczne wsparcie od ginekologów?

Instytut LB Medical przeprowadził we współpracy z Agencją Badawczą SW Research badanie "Znaczenie komunikacji w ochronie zdrowia dla samopoczucia pacjentek". Wzięły w nim udział nie tylko przyszłe mamy, ale również ich rodziny. Głównym celem badania było sprawdzenie, czy ciężarne czują się komfortowo w kontakcie z ginekologiem i innymi specjalistami, z którymi spotykają się podczas ciąży.

Wyniki badań przeprowadzonych na wybranej grupie ciężarnych i ich bliskich wskazują, że niemal 60 procent kobiet nie odczuwa dyskomfortu związanego z wizytami u lekarza. W badanej grupie ponad ⅓ kobiet czuje się raczej komfortowo, natomiast na dyskomfort związany z komunikacją z lekarzem wskazuje 9 procent badanych.

Prywatne placówki a opieka w ramach NFZ: różnice w standardzie opieki

Kobiety biorące udział w badaniu skorzystały z wizyty u lekarza, ginekologa, endokrynologa, położnej lub pielęgniarki w związku z ciążą. Z badania wynika, że równie chętnie korzystają z tych wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jak i w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.

Wśród kobiet, które skorzystały z wizyty w ramach NFZ, ponad 90 procent czuło się komfortowo. Jeśli chodzi o kobiety, które korzystały z wizyt w ramach prywatnej opieki, badania wypadły podobnie (komfortowo czuło się 92 procent kobiet). Znaczącą różnicą było niezadowolenie, na które wskazywało ponad 3 procent badanych, które korzystały z wizyty w ramach NFZ, co nie miało miejsca w przypadku wizyt prywatnych.

Jak mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik – Wyniki tego badania są zastanawiające. Największą uwagę zwracam na różnicę  – odsetek 3,2 procent kobiet podczas wizyt u lekarzy i specjalistów w ramach NFZ zgłasza, że zdecydowanie nie czuje się komfortowo, zaś żadna z pacjentek prywatnej opieki zdrowotnej tak źle nie oceniła swego samopoczucia podczas wizyt.

Odsetek ten nie jest duży, ale w połączeniu z "raczej niekomfortowym" odczuciem widzimy obraz niemalże 10 procent pacjentek w ramach NFZ i 8 procent w ramach prywatnej opieki. Tutaj jest pole do działania i miejsce na zmiany. Cieszy fakt, że bardzo podobny i wysoki jest odsetek kobiet, które czują się komfortowo podczas wizyt u specjalistów w ramach środków z Narodowego Funduszu Zdrowia i w ramach opieki prywatnej – podkreśla ginekolog.

Co jest źródłem największego dyskomfortu ciężarnych?

W czasie wizyt u specjalistów z zakresu ginekologii dla kobiet w ciąży najważniejsze jest uzyskanie informacji. Przekazanie wiedzy na temat zdrowia przyszłej mamy i dziecka to ważna część wizyty specjalistycznej. Oprócz tego dla kobiety w ciąży ważne są także porady i wskazówki, przygotowanie i następne kroki, które skierują do szczęśliwego rozwiązania.

Badanie wykazało, że najwięcej, bo 36,4 procent respondentek nie czuło się komfortowo, ponieważ nie otrzymały informacji, po które przyszły.  Kobiety pytane o inne źródła dyskomfortu wskazują również na brak wystarczającego wsparcia emocjonalnego i brak prywatności.

Niestety, niemal 1/3 kobiet, których ciąża przebiega nieprawidłowo, czuje się niekomfortowo, ponieważ podczas wizyty zostały obarczone za to winą, natomiast 9,1 proc. kobiet, które przestrzegają wytycznych lekarzy i ciąża przebiega prawidłowo, zostały negatywnie ocenione przez personel medyczny. Prawie co piąta kobieta (18,2 proc.) czuła dyskryminację ze względu na otyłość, która pojawiła się w ciąży.

Czego najbardziej brakuje przyszłym mamom?

Według badań, które przeprowadził Instytut LB Medical we współpracy z Agencją Badawczą SW Research, co piątej kobiecie podczas wizyt u specjalistów najbardziej brakuje porad. Kobiety wskazują na brak zrozumienia (18 procent) i brak wsparcia psychicznego. Przyszłym mamom brakuje również spokoju i dobrej organizacji.
Dorota Bieniek-Kaska, prezes Instytutu LB Medical komentuje – w tym badaniu uwypuklone zostały potrzeby ciężarnych kobiet. Przyszłe mamy potrzebują spokoju, zrozumienia, intymności i wsparcia psychicznego. To nie są utopijne potrzeby, z "innego świata", a zwykła ludzka empatia, której zaczyna brakować nawet w placówkach ochrony zdrowia. Trzeba zrozumieć, jak ważna jest komunikacja w systemie opieki medycznej. Dzięki nawiązaniu nici porozumienia pomiędzy specjalistą a pacjentką buduje się zaufanie.

Często właśnie od tego zaufania i zrozumienia będzie zależeć, czy kobieta ciężarna dobrze oceni kompetencje lekarza i posłucha jego zaleceń, czy będzie szukała innego lekarza, z którym „złapie lepszy kontakt”, mimo że niekoniecznie będzie on bardziej kompetentny od poprzednika. Ta lepsza komunikacja pozwoli lepiej wpłynąć na społeczeństwo i zaprocentuje w zdrowiu – podkreśla.

Źródło: Instytut LB Medical we współpracy z Agencją Badawczą SW Research, badanie Znaczenie komunikacji w ochronie zdrowia dla samopoczucia pacjentek