Zamknij

Higiena intymna w ciąży. Jak dbać o miejsca intymne?

30.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 18:00

Ciąża to okres, w którym kobiety znacznie częściej zastanawiają się, jak prawidłowo dbać o siebie, by nie zaszkodzić dziecku. Miejsca intymne naturalnie są najbliższe rozwijającemu się płodowi. Jak więc prawidłowo dbać o higienę osobistą w ciąży? Wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic.

Higiena intymna w ciąży
fot. Shutterstock

W trakcie ciąży pH pochwy rośnie, co sprzyja jej większej podatności na infekcje grzybicze. Kobieta, dbając o higienę intymną w tym czasie, powinna utrzymywać pH w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, na odpowiednim poziomie. W tym celu należy stosować preparaty do higieny intymnej o niskim pH.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży? Podstawowe zasady

Rejony intymne należy podmywać dwa razy dziennie, nie ma potrzeby więcej. Intensywna irygacja może doprowadzić do wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej, co, zamiast pomóc w walce ze szkodliwymi patogenami, da im większą szansę na działanie.

Warto również stosować dwa razy w tygodniu, na noc, probiotyki dopochwowe, które regulują prawidłową florę bakteryjną i zabezpieczają przed infekcjami grzybiczymi wewnętrzne narządy płciowe. 

Zaleca się, aby kobiety  w ciąży zwracały uwagę na skład kosmetyków do higieny intymnej. Należy unikać tych z parabenami. Także bielizna powinna być jak najbardziej przyjazna dla ciała, najlepiej, jeśli jest bawełniana, przewiewna i nieobciskająca. 

W czasie ciąży zwiększa się ilość przeźroczysto-białawej wydzieliny z pochwy, ponieważ produkowane jest więcej kwasu mlekowego. To normalny stan. Aby czuć się komfortowo i nie dopuszczać do rozwoju bakterii, ciężarna może stosować wkładki higieniczne. Jednak ważne jest, aby nie były one perfumowane i miały bawełnianą powłokę. Należy też pamiętać o ich częstej wymianie.

Warto również rozważyć stosowanie preparatów zawierających kwas hialuronowy, który jednocześnie wzmacnia, nawilża i uelastycznia śluzówkę pochwy, przygotowując ją na rozciągnięcie w trakcie porodu. Odpowiednia higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby utrzymać zdrowie oraz dobry stan narządów rodnych kobiety. Podczas porodu zainfekowana śluzówka pochwy jest bardzo krucha i podatna na pęknięcia, co więcej trudno ją dobrze zszyć. Dlatego dobra profilaktyka oraz zwalczanie infekcji w ciąży pozwala ochronić kobietę przed przykrymi powikłaniami poporodowymi. 

Warto wiedzieć

Dieta ma znaczenie

Warto pamiętać, że dieta ma wpływ na zdrowie miejsc intymnych. Grzybica odżywia się cukrami, dlatego w ciąży również z tego powodu warto je ograniczyć. Za to produkty takie jak kefir czy jogurt, które zakwaszają organizm, wspomagają ochronę przed infekcjami tego typu.