Obserwuj w Google News

Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

2 min. czytania
Aktualizacja 15.12.2020
02.12.2019 16:15
Zareaguj Reakcja

Hemoroidy są dla kobiet ciężarnych prawdziwą zmorą. Ciąża to okres, w którym mogą pojawiać się hemoroidy, nawet jeśli wcześniej tych guzków nie było. Chociaż nie zawsze są dokuczliwe, to mogą powodować dyskomfort, ból, świąd, a nawet krwawienie, które często wywołuje u przyszłych mam niepokój. Dowiedz się, jak powstają hemoroidy i jak sobie z nimi poradzić.

Hemoroidy w ciąży
fot. Shutterstock

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są częstym zjawiskiem w okresie ciąży. 

Guzki krwawnicze stanowią fizjologiczną strukturę odbytu. Są to naczynia żylne wypełnione krwią. Ich funkcją jest uszczelnianie odbytu, co ułatwia kontrolę nad oddawaniem gazów i stolca. Zatem guzki krwawnicze same w sobie nie stanowią problemu. Problemem jest ich nadmierne przekrwienie prowadzące do ich powiększania się. Takie ,,solidnie'' wypełnione krwią guzki nazywa się hemoroidami.

Wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne, niewidoczne w początkowej fazie choroby i hemoroidy zewnętrzne, widoczne w pobliżu odbytu.

Hemoroidy w ciąży: przyczyny

W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu fizjologicznych zmian związanych ze stopniowym wzrostem objętości macicy w jamy brzusznej. Ucisk rosnącej macicy na niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy, w tym na żyłę główną dolną powoduje wzrost ciśnienia żylnego. 

Wzrost ciśnienia w żyle głównej powoduje natomiast zwolnienie przepływu krwi w jej wnętrzu i zwiększenie ciśnienia w żyłach doprowadzających do niej krew, w tym żyłach okolicy odbytu, co skutkuje powstaniem guzków hemoroidalnych.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania guzków krwawniczych jest u kobiet w ciąży jest zwiększone stężenie progestereonu. Jednym ze skutków wzrostu stężenia tego hormonu jest zwiększenie podatności ściany żył na rozciąganie.

Innym czynnikiem mającym wpływ na rozwój hemoroidów w ciąży są zaparcia. Dlatego istotne jest utrzymywanie prawidłowego rytmu wypróżnień, głównie z pomocą odpowiedniej diety. 

Hemoroidy w ciąży: objawy

Hemoroidy w ciąży mogą być bezobjawowe, ale mogą także przysparzać wielu problemów. 

Hemoroidy mogą krwawić, wywoływać świąd, pieczenie i ból okolicy odbytu.

Hemoroidy w ciąży: zapobieganie

Nie zawsze da się zapobiec hemoroidom, ale można stosować się do kilku zasad i zminimalizować ryzyko powstawania guzków.

  1. Pij dużo wody.
  2. Jedz pokarmy bogate w błonnik - przede wszystkim warzywa i owoce.
  3. Bądź aktywna fizycznie (wystarczą codzienne spacery szybkim krokiem).
  4. W czasie wypróżniania unikaj mocnego parcia. W razie potrzeby zapytaj lekarza o preparaty zmiękczające stolec.

Hemoroidy w ciąży: leczenie

Leczenie guzków krwawniczych w ciąży uzależnione jest od stopnia nasilenia dolegliwości. Lekarz bierze pod uwagę dwa aspekty: ewentualną szkodliwość stosowania niektórych preparatów w okresie ciąży i przemijający charakter hemoroidów - w większości przypadków guzki ustępują lub znacznie zmniejszają się po porodzie. Z tego powodu ciężarnym zwykle proponuje się zachowawcze metody leczenia, takie jak dieta czy okłady z lodu, zamiast leczenia operacyjnego.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych skutków, możliwe jest zastosowanie czopków i maści.

Leczenie zachowawcze hemoroidów w ciąży obejmuje przede wszystkim: regularne wypróżnianie, unikanie pozostawania w pozycji siedzącej, zimne okłady i czopki chłodzące, odpowiednia higiena okolic odbytu. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, mamaginekolog.pl