Zamknij

Pierwsze dziecko najlepiej urodzić przed...? Odkryto, kiedy jest najlepszy moment

13.11.2020
Aktualizacja: 13.11.2020 09:40

Jaki wiek jest najlepszy na założenie rodziny? Psychologowie postanowili oszacować, kiedy powinniśmy zdecydować się na pierwsze dziecko.

Kiedy zostać rodzicem?
fot. Shutterstock

Gotowość na dziecko u każdego może pojawić się  na innym etapie życie, ale na podstawie badań, możemy dowiedzieć się, kiedy rodzicielstwo naprawdę nas uszczęśliwia i nie traktujemy go tylko jako obowiązku.

Badania nad satysfakcją życiową rodziców przeprowadziła Sonja Lyubomirsky, profesor psychologii na University of California. W "Psychological Science” opublikowała wyniki, do których doszła na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ponad 7 tys. Amerykanów.

Gotowość na dziecko: kiedy się w nas rodzi?

Okazało się, że rodzice w wieku 17–25 lat deklarowali zadowolenie z życia niższe nie tylko od swoich bezdzietnych rówieśników, ale i od rodziców, którzy ukończyli już 26 lat. Rezultaty badania wykazały dodatkowo, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim.

– Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi – przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania.

Podobne tego typu badania przeprowadzili naukowcy z Max Planck Institute w Rostocku. Przeanalizowali dane dotyczące rodzicielstwa w Wielkiej Brytanii i Niemiec. Okazało się, że osoby, które decydują się na potomstwo w wieku powyżej 35 lat, są szczęśliwsze niż młodsi rodzice.

Z badania jednoznacznie też wynika, że najmniej zadowolone z macierzyństwa są kobiety, którym pierwsze dziecko urodziło się przed ukończeniem przez nie 23 lat.

Kiedy Polacy czują się gotowi na pierwsze dziecko?

Badania tego typu przeprowadzone zostały też w Polsce. Dr Anna Baranowska-Rataj z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na podstawie swoich badań doszła do wniosku, że narodziny pierwszego dziecka przynoszą Polkom szczęście – poczucie satysfakcji życiowej młodej matki rośnie u nas średnio o 9,1 punktu procentowego.

Co dzieje się, gdy pojawia się kolejne dziecko – czy to nas uszczęśliwia jeszcze bardziej? Naukowcy z Max Planck Institute w Rostocku stwierdzili, że o ile narodziny pierwszego dziecka podnosi nasze poczucie szczęście, o tyle kolejne dzieci wcale nie sprawiają, że stajemy się bardziej zadowoleni z życia. Wyliczyli, że po narodzeniu drugiego dziecka poziom szczęścia rodziców jeszcze nieznacznie, chociaż tylko tymczasowo wzrasta, a po narodzinach trzeciego – spada.

Takie są wyniki badań, przy czym naukowcy zaznaczają, że wiele zależy od naszej sytuacji finansowej, wsparcia rodziny, ale też pomocy państwa, jaką oferuje rodzicom.

Źródło: Focus