Zamknij

Czy warto mówić do brzucha? 5 ważnych wspomnień z życia płodowego

Alicja Bartosiak
19.11.2021
Aktualizacja: 19.11.2021 11:00

Małe dziecko nie umie opowiedzieć o swoich wspomnieniach z brzucha mamy, nie znaczy to jednak, że ich nie ma. Czy to, jak odnosimy się do „brzucha” w trakcie ciąży, ma wpływ na rozwój dziecka? Co dokładnie dziecko zapamiętuje z życia płodowego?

Co dziecko pamięta z życia płodowego? 5 wspomnień
fot. Shutterstock
  1. Uczucie kołysania
  2. Dźwięki
  3. Smaki
  4. Stres
  5. Szczęście

Kilka miesięcy ciąży to ważny czas dla przyszłej mamy, która stopniowo przygotowuje się do nowej roli. W trakcie ciąży zmienia się dojrzałość emocjonalna kobiety. Uczucia stają się mocniejsze niż wcześniej, co bywa bardzo trudne. Ciąża może być pięknym przeżyciem, ale dla wielu kobiet wiąże się z ogromnym stresem. To, jak czuje się mama, ma wpływ na rozwój dziecka, które odbiera sygnały ze świata zewnętrznego. O dziecko ile nie potrafi opowiedzieć o swoich doświadczeniach „z brzucha”, mają one wpływ na pierwsze lata życia. Co maluch pamięta najlepiej z życia płodowego? Oto 5 najważniejszych wspomnień:

Uczucie kołysania

Przez większość ciąży dziecko może swobodnie poruszać się w wodach płodowych. W brzuchu ma wystarczająco dużo miejsca, by wykonywać fikołki! To właśnie unoszenie się w wodach płodowych, które kołysały się przy każdym, nawet najmniejszym ruchu mamy, jest najważniejszym wspomnieniem z okresu płodowego. Kiedy kobieta w ciąży chodzi, płód odczuwa to jako przyjemne bujanie, a kiedy mama się śmieje, dziecko „podskakuje”.  To dlatego wiele noworodków uspokaja się i zasypia dzięki bujaniu.

Dźwięki

Dziecko zaczyna słyszeć dźwięki i reaguje na nie  już od 16 tygodnia ciąży. Dziecko rozpoznaje głos najbliższych, dlatego warto jak najczęściej „mówić do brzucha”. Wiele mam zastanawia się, co mówić, jednak nie ma to większego znaczenia. Chodzi tylko o głos mamy, który dziecko rozpozna po narodzinach. Dziecko w brzuchu słyszy też piosenki – niektóre dzieci uspokajają się, gdy słyszą melodie, których często słuchały w brzuchu mamy.

Smaki

Kiedy mama je, niektóre smaki docierają do dziecka przez płyn owodniowy. Według naukowców to naturalny proces przygotowania dziecka do poznawania smaków po narodzinach. Kubki smakowe u dziecka tworzą się już około 8 tygodnia ciąży. W 15 tygodniu dziecko kształtuje swoje preferencje smakowe i najbardziej lubi, gdy mama je słodycze. Po narodzinach dziecko karmione piersią potrafi rozpoznać pokarm swojej mamy.

Stres

Ciąża to bardzo stresujący moment w życiu kobiety. Stres może wynikać z różnych przyczyn, ale często jest związany z samą ciążą. Dziecko rozpoznaje emocje mamy. Co prawda nie odczuwa dokładnie tego samego, jednak docierają do niego hormony. Nadmiar stresu w ciąży wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka. Tak jak przemoc wobec dzieci wpływa na funkcje biologiczne mózgu, podobnie może działać depresja mamy zdiagnozowana w trakcie ciąży. Narażenie na częsty stres podczas życia płodowego może skutkować późniejszymi problemami ze zdrowiem psychicznym oraz zaburzeniami funkcji poznawczych u dziecka.

Szczęście

Pozytywny nastrój przyszłej mamy ma korzystny wpływ na charakter dziecka. Tak samo, jak stres mamy, dziecko rozpoznaje również jej szczęście i pozytywne emocje, dzięki endorfinom. Śmiech mamy działa na dziecko uspokajająco, a szczęście ciężarnej wspiera funkcjonowanie całego jej organizmu. Umiejętność wyczucia nastroju matki jest widoczna u dziecka także po narodzinach – jest to związane z doświadczeniami z życia płodowego.

Źródło: mataja.pl, dziecisawazne.pl, niebieskiepudelko.pl