Obserwuj w Google News

Czy można zajść w ciążę w czasie miesiączki?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
15.01.2018 17:24
Zareaguj Reakcja

Miesiączka nie zabezpiecza przed ciążą. Jeśli w czasie menstruacji odbywasz stosunki bez zabezpieczenia możesz zajść w ciążę. Takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko, ale nie można tego wykluczyć. Antykoncepcja w czasie menstruacji jest konieczna, jeśli nie chcesz zajść w ciążę. Dowiedz się, jak to możliwe.

East News
fot. ---

Uprawiasz seks w czasie miesiączki, bo myślisz, że dzięki temu nie zajdziesz w ciążę? To błąd. Nie można wykluczyć, że w wyniku takiego stosunku nie dojdzie do zapłodnienia. Błędne przeświadczenie na ten temat funkcjonuje dlatego, że czas menstruacji uznawany jest za okres bezpłodny. To stwierdzenie dotyczy oczywiście kobiet, które miesiączkują regularnie, a ich cykl obliczony jest na 28 dni. Wystarczy jednak przesunięcie cyklu, opóźnienie miesiączki, choroba lub najmniejsze rozregulowanie, by przesunął się cały kalendarz dni płodnych i niepłodnych. Jeśli chcesz uniknąć ciąży, zabezpieczaj się również w czasie menstruacji.

Zapłodnienie w czasie miesiączki - jak to możliwe?

Średni cykl menstruacyjny kobiety, uważany za prawidłowy, trwa 28 dni. To okres pomiędzy pierwszym dniem miesiączki, a ostatnim dniem przed kolejną miesiączką. Przyjmuje się, że kobiety miesiączkują w różnych odstępach czasu, przecież każda z kobiet jest inna. Lekarze określają, że prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać od 21 do 32 dni. Krótsze lub dłuższe cykle uznawane są za nieprawidłowe i wymagają konsultacji z lekarzem.

W trakcie cyklu miesiączkowego dochodzi do owulacji, czyli jajeczkowania, czego efektem jest pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórek jajowych. Uwolnione jajeczka trafiają następnie do jajowodu i czekają na pojawienie się plemników. Jeśli się spotkają, to najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Dojrzałe jajeczko żyje zaledwie 24 godziny, plemniki natomiast mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet kilka dni, jeśli w czasie owulacji lub chwilę po nie dojdzie do stosunku, to szanse na ciążę są znikome.

KRÓTKIE CYKLE

Problem pojawia się wtedy, gdy występują bardzo krótkie cykle. Niektóre kobiety mają krótkie cykle menstruacyjne, które trwają 22 dni, a nawet krócej. To stwarza

. Zatem, jeśli uprawiasz seks w czasie miesiączki (tym bardziej pod koniec), to żywe plemniki mogą zapłodnić komórkę, gdy dojdzie do owulacji tuż po okresie. Kobiety mające krótkie cykle mają zazwyczaj trudności z wyliczeniem czasu jajeczkowania, wtedy każdy dzień cyklu niesie za sobą ryzyko zapłodnienia.

Plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe nie są menstruacją. To krwawienia nieprawidłowe, które wymagają konsultacji z lekarzem i nie świadczą o tym, że ma miejsce okres bezpłodny.

PRZESUNIECIE KRWAWIENIA

Krwawienie miesiączkowe może ulegać przesunięciu, może na przykład pojawić się w połowie cyklu, wtedy kiedy dni płodne. Ryzyko zapłodnienia w takich przypadkach jest niezwykle duże. Panie, które miesiączkują nieregularnie i mają świadomość, że krwawienie przesuwa się lub pojawia się nieoczekiwanie, powinny stosować antykoncepcję przez cały czas. Nie mają bowiem pewności, kiedy dokładnie występuje jajeczkowanie i kiedy można bezpiecznie współżyć.

Seks w czasie miesiączki - czy jest bezpieczny?

Stosunek w czasie menstruacji zwiększa ryzyko zakażenia i przenoszenia chorób drogą płciową. Szyjka macicy i pochwa są bardzo podatne na infekcje w czasie miesiączki, dotyczy to nie tylko opryszczki i kiły, ale także zakażeń bakteryjnych. Z tego względu zaleca się zabezpieczanie prezerwatywą i wyjątkowe dbanie o higienę intymną.