Kobiety po operacjach bariatrycznych wymagają szczególnej opieki w ciąży
Operacje bariatryczne pomagają zmniejszyć otyłość, a co za tym idzie ryzyko cukrzycy ciążowej i nadciśnienia w ciąży, ale mogą przyczyniać się do powstawania komplikacji okołoporodowych.

Na 26. Europejskim Kongresie Otyłości w Glasgow zaprezentowano wyniki badań, z których wynika, że kobiety po operacjach bariatrycznych powinny zostać objęte szczególną opieką podczas ciąży. Grupa ta obciążona jest zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, wad wrodzonych oraz śmierci okołoporodowej.
Ryzyko niedoboru mikroelementów
Analiza porównawcza kilku badań, obejmująca historię medyczną ponad 14 tys. kobiet po operacjach bariatrycznych i niemal 4 mln ciężarnych, które nie miały wykonywanych tego typu zabiegów, wykazała, że w pierwszej grupie badanych występuje zwiększone ryzyko komplikacji okołoporodowych.
Kobiety po operacjach bariatrycznych, zwłaszcza po bypassie żołądka, mają o 57 proc. wyższe ryzyko porodu przedwczesnego, o 38 proc. wyższe ryzyko śmierci okołoporodowej oraz o 29 proc. wyższe ryzyko wad wrodzonych.
- Nie jest jasne, w jaki sposób chirurgia bariatryczna może wpływać na rozwój płodu, ale wiemy, że osoby po operacjach bariatrycznych częściej cierpią na niedobory mikroelementów - skomentowała Zainab Akhter z Institute for Defence Studies and Analyses, jednostki prowadzącej badania.
Ciąża po operacji bariatrycznej
Operacje bariatryczne to zabiegi chirurgiczne mające na celu leczenie otyłości. Do zabiegów kwalifikowane są osoby w wieku 18-60 lat z otyłością olbrzymią (wskaźnik masy ciała BMI ≥40) lub z otyłością II stopnia (BMI ≥35) z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe oraz zwyrodnienie stawów.
Dowiedz się więcej: Chirurgiczne leczenie otyłości. Dla kogo są operacje bariatryczne?
Rodzaje operacji bariatrycznych:
- zabiegi restrykcyjne (zmniejszenie pojemności żołądka): regulowana opaska żołądkowa (adjustable gastric banding – AGB), pionowa opaskowa plastyka żołądka (vertical banded gastroplasty – VBG), rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy – SG);
- zabiegi wyłączające (zmniejszenie powierzchni wchłaniania): wyłączenie żółciowo-trzustkowe (bilio-pancreatic diversion – BPD) oraz wyłączenie dwunastnicy (duodenal swich – DS);
- zabiegi skojarzone: przede wszystkim zespolenie omijające żołądkowo-jelitowe z pętlą Roux-en-Y (Rouxen-Y gastric bypass – RYGB).
Po operacji bariatrycznej ze staraniami o dziecko warto wstrzymać się przez dwa lata, a planowanie ciąży należy skonsultować z lekarzem.
Źródło: newkerala.com