Obserwuj w Google News

Dlaczego w czasie ciąży należy często odwiedzać stomatologa?

3 min. czytania
14.05.2018 15:33
Zareaguj Reakcja

Higiena i stan jamy ustnej kobiet oczekujących dziecka ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Choroby przyzębia mogą zwiększać m.in. ryzyko przedwczesnego porodu lub urodzenie dziecka o małej wadze urodzeniowej.

Kobieta w ciąży podczas badania stomatologicznego
fot. Shutterstock

- Choroby przyzębia zwiększają również ryzyko powstania tzw. stanu przedrzucawkowego, czyli preeklampsji, objawiającej się niebezpiecznym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, białkomoczem oraz zahamowaniem wzrostu płodu - ostrzegał, podczas konferencji zorganizowanej z okazji przypadającego 12 maja Europejskiego Dnia Zdrowych Dziąseł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego prof. Tomasz Konopka.

Badania kliniczne wykazały, że drobnoustroje izolowane z łożyska, jak również z żołądka noworodków przedwcześnie urodzonych, były tożsame z mikroflorą jamy ustnej matek. Okazało się, że bakterie z tkanek przyzębia mogą przenikać do krwiobiegu, a następnie zakażać łożysko i płód. Mikroby mogą również wydzielać szkodliwe toksyny, a cytokiny prozapalne pobudzają groźną dla płodu reakcję zapalną.

Co powinno zaniepokoić kobiety w ciąży?

Dla kobiet w ciąży (a właściwie dla ich dzieci) bardzo niebezpieczne są bakterie wywołujące zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Szacuje się, że zapalenie dziąseł pojawia się u ponad 50% kobiet w ciąży (choć niektóre badanie wskazują nawet na 90%). Natomiast zapalenie przyzębia dotyka nawet 12-15 proc. kobiet w ciąży.

Zdaniem prof. Tomasza Konopki, lekarza oraz samą kobietę w ciąży powinny zaniepokoić wszelkie objawy wskazujące na stan zapalny dziąseł lub przyzębia, a więc:

  • zaczerwienienie dziąseł,
  • krwawienie z dziąseł,
  • obrzęk dziąseł,
  • ból podczas szczotkowania,
  • "odsłonięcie" zęba,
  • ruchomość lub rozchwianie zęba,
  • tworzenie się kieszonek przyzębnych.  

Polecamy: Czy korzystanie z komórki w czasie ciąży szkodzi dziecku? Nowe wyniki badań

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego dla kobiet w ciąży

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego w opublikowanym raporcie dotyczącym stanu jamy ustnej kobiet w ciąży zalecili:

  • kontrolę jamy ustnej kobiet w ciąży najpóźniej przed 12. tygodniem od poczęcia,
  • stałe monitorowanie jamy ustnej ciężarnej, zarówno przez stomatologów, ginekologów lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a w przypadku niepokojących zmian podjęcie odpowiedniego leczenia.

- Niestety, lekarze - oczywiście poza stomatologami - rzadko zaglądają do jamy ustnej kobiet w ciąży, ale coraz częściej - przynajmniej deklaratywnie - przekonują się do tego ginekolodzy - powiedziała podczas konferencji prof. Renata Górska, konsultantka krajowa w dziedzinie periodontologii.

W przypadku wykrycia niepokojących zmian, lekarze mogą szybko i skutecznie pomóc przyszłej mamie, podając antybiotyki lub wykonując proste i bezpieczne dla dziecka zabiegi stomatologiczne.

Ważne! Kobiety w ciąży, u których wykryto zapalenie dziąseł lub przyzębia mogą przyjmować antybiotyki, np. amoksycylinę lub metronidazol. Natomiast nie stosuje się u nich tetracyklin i antybiotyków rzadko stosowanych.

Warto przeczytać: Pijesz kawę, będąc w ciąży? Twoje dziecko może mieć... nadwagę!

Jak powinny dbać o higienę jamy ustnej kobiety w ciąży?

U kobiet w ciąży bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Zdaniem ekspertów, zęby powinny być szczotkowane co najmniej dwa razy dziennie po dwie minuty i jest to wystarczające pod warunkiem, że robimy to prawidłowo i starannie. Zalecane są również szczoteczki elektryczne, szczególnie u tych osób, które niewłaściwie szczotkują zęby ręcznie. Do szczotkowania zębów należy używać past zawierające fluor i substancje antyseptyczne.

Szczotkowanie zębów jest podstawową metodą usuwania płytki nazębnej z powierzchni zębów. Zalecana jest metoda obrotowo-wymiatająca. Zęby należy szczotkować według określonego schematu, aby nie pominąć żadnej powierzchni. Na przykład najpierw zewnętrzną, a później wewnętrzną powierzchnię zębów, potem dolne, a na końcu górne zęby.

Szczoteczka do zębów powinna być wykonana z syntetycznych (nylonowych) miękkich, gęsto ułożonych włókien. Należy ją przechowywać na sucho i wymieniać co 6-8 tygodni. Do czyszczenia powierzchni stycznych i przestrzeni międzyzębowych zaleca się stosowanie nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych.

Bardzo istotnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest też oczyszczanie powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje. Do czyszczenia powierzchni grzbietowej języka służą skrobaczki oraz specjalne szczoteczki.

- W drugim trymestrze ciąży bez obaw dla rozwijającego się płodu można również wykonywać skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, oraz polerowanie powierzchni korzenia - zapewniała podczas konferencji prof. Górska. Dodała również, że niektóre zabiegi można przeprowadzać w znieczuleniu ogólnym. Należy jedynie unikać podawania ciężarnym epinefryny (zwłaszcza u kobiet z nadciśnieniem lub stanem przedrzucawkowym).

Ważne! Podczas ciąży zalecana jest dieta bogata w białko, wapń, fosfor, fluor i witaminy (A, C i D), pełniące rolę w prawidłowym rozwoju zawiązków zębów i ich mineralizacji. Należy też unikać podjadania między posiłkami oraz w nocy, ponieważ prowadzi to do ciągłego odkładnia płytki nazębnej i spadku pH w jamie ustnej.

Według Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, głównym powodem zapalenia dziąseł u kobiet w ciąży jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, w tym przede wszystkim niewystarczające usuwanie płytki nazębnej, a dopiero na drugim miejscu są zmiany hormonalne.

Zobacz także: Darmowe leki dla kobiet w ciąży? Jakie preparaty mogą im służyć?

Źródło: PAP

-------------------------------

zdrowie.radiozet.pl/mk