Obserwuj w Google News

Breast crawl (samoprzystawienie) – jak noworodek pełznie do piersi?

3 min. czytania
Aktualizacja 12.10.2021
26.05.2021 21:10
Zareaguj Reakcja

Tuż po narodzinach położone na brzuchu mamy dziecko zaczyna samo pełznąć w stronę piersi, żeby rozpocząć pierwsze karmienie. To właśnie breast crawl, pełzanie do piersi, samoprzystawienie, czyli naturalny odruch noworodka. Nie należy go zakłócać.

Breast crawl - pierwsze karmienie noworodka
fot. Shutterstock
  1. Jak odbywa się breast crawl?
  2. Jakie korzyści z breast crawl odnosi mama?
  3. Jakie są korzyści dla dziecka?
  4. Skąd noworodek wie, jak ma przystawić się do piersi?

Breast crawl jest naturalnym i intuicyjnym odruchem występującym u praktycznie wszystkich zdrowych nowo narodzonych dzieci. Wynikają z niego nie tylko korzyści dla zdrowia mamy i dziecka, ale jest on także jednym z warunków udanego karmienia piersią. Breast crawl, czyli pełzanie w stronę piersi, został opisany po raz pierwszy w 1987 roku przez naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Jak odbywa się breast crawl?

Tuż po narodzinach dziecko zostaje położone na brzuszku na nagim brzuchu mamy, jest przytulone do niej i leży tuż pod jej piersią. Jego naturalne odruchy sprawiają, że zaczyna poruszać się w stronę piersi mamy. Podczas breast crawlu (samoprzystawienia) noworodek nie od razu zaczyna pełznąć – zwykle zaczyna to robić po ok. 15 minutach. Na samo ssanie trzeba poczekać nawet do godziny. Korzyści dla mamy i dziecka płyną nie tylko ze ssania przez nie piersi, ale już z samego pełznięcia w jej stronę.

Jakie korzyści z breast crawl odnosi mama?

Pełzając, noworodek odpycha się od brzucha mamy nóżkami. Ich nacisk może pomóc jej urodzić łożysko, a także redukuje krwawienie po porodzie. Natomiast rączki dziecka chwytające brodawkę stymulują pierś do wytwarzania pokarmu – pomaga to w produkcji prolaktyny oraz powoduje napływ oksytocyny (zwanej też hormonem miłości) z przysadki mózgowej kobiety do jej krwiobiegu.

Oksytocyna działa na wiele receptorów w mózgu i powoduje uwalnianie 19 różnych hormonów. Odgrywa też kluczową rolę przy zacieśnianiu więzi między mamą a dzieckiem. Może powodować u niej lekką senność, ale również euforię, a także uczucie większej miłości do nowo narodzonego dziecka.

Jakie są korzyści dla dziecka?

Największą korzyścią z breast crawl dla dziecka jest długi kontakt skóra do skóry z mamą. Dla noworodka ma on znaczenie nie tylko czysto fizyczne – bo dzięki temu jest mu ciepło – ale także psychologiczne, bo ułatwia mu to adaptację w świecie poza brzuchem mamy, który jest dla niego zupełnie nowy i w którym panują odmienne warunki niż te, jakie znał i do których był przyzwyczajony. Obserwacje na oddziałach szpitalnych potwierdzają, że takie dzieci krócej płaczą, a temperatura ich ciała jest bardziej wyrównana.

Umożliwienie nowo narodzonemu dziecku nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry z mamą jest niezwykle ważne dla poprawnego rozpoczęcia karmienia piersią.

Skąd noworodek wie, jak ma przystawić się do piersi?

Wbrew pozorom nowo narodzone dzieci mają wiele umiejętności, potrafią m.in. ssać, poznać mamę po zapachu czy głosie, a także same przystawić się do piersi. Dziecko rodzi się z instynktem, który każe mu pełznąć do piersi, by zacząć ją ssać i zaspokoić głód – to jedna z najważniejszych umiejętności umożliwiających przeżycie. Noworodki, podobnie jak inne małe ssaki, wiedzą, jak odnaleźć pierś mamy.

Badania pokazują, że zupełnie sporadycznie zdarza się, że maluszek w ogóle nie dociera do piersi. Z siedemnastu noworodków położonych w pozycji do breast crawlu (dziecko leży brzuszkiem na brzuchu mamy) i mających nieprzerwany kontakt skóra do skóry z matką przez jedną godzinę, szesnaście przystawiło się prawidłowo. Piętnastu noworodkom z innej grupy przerwano kontakt po około 20 minutach po to, aby je zważyć i zmierzyć. Po około 20 minutach zostały zwrócone mamom, a wtedy zaledwie siedmioro dzieci w tej grupie przystawiło się prawidłowo.

– Każdy zdrowy i donoszony noworodek ma wrodzone odruchy, które pozwalają mu prawidłowo przystawić się do piersi. Wystarczy tylko umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry w pozycji odchylonej na plecach, w której maleństwo leży brzuchem na brzuchu mamy. Co więcej, bezpośredni kontakt skóra do skóry ułatwia wyrzut oksytocyny, hormonu, który pełni kluczową rolę w nawiązaniu i budowaniu więzi między matką a dzieckiem – mówi Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, neonatolog, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert medyczny kampanii #kompetentni na rzecz upowszechnienia wiedzy o breast crawl.

Źródło: breastcrawl.pl / mat. pras. kampanii #kompetentni