Zamknij

Borelioza a ciąża. Czy po zakażeniu krętkami można starać się o dziecko?

13.01.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 15:30

Kobiety chorujące na boreliozę często zastanawiają się, czy w trakcie choroby mogą bezpiecznie zajść w ciążę. Problem jest złożony. 

Borelioza a ciąża: czy to bezpieczne?
fot. Shutterstock

Borelioza z Lyme to wielonarządowa choroba wywołana przez krętki z rodzaju Borrelia. Stan zapalny rozwija się najczęściej w skórze, ale także w stawach, układzie nerwowym i sercu. Dowiedz się więcej na temat możliwości leczenia boreliozy i zachodzenia w tym czasie w ciążę.

Borelioza a starania o dziecko

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków, dobieranych do typu boreliozy. Większość lekarzy uważa, że antybiotykoterapia załatwia sprawę, ale część środowiska naukowego wskazuje jednak na fakt, że krętki boreliozy potrafią tworzyć niewrażliwe na antybiotyki formy przetrwalnikowe.

- Jeżeli zanegujemy formy przetrwalnikowe, to uznamy, że to banalne zakażenie, które możemy wyleczyć kilkutygodniową terapią antybiotykiem. Jeżeli uznamy, że bakterie te mają formy przetrwalnikowe, a w dodatku komórki boreliozy niszczą komórki układu odpornościowego, to jest to choroba nieuleczalna, można ją tylko zaleczyć - mówił w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" dr Piotr Kurkiewicz, internista, który od 20 lat sam zmaga się z boreliozą.

Lekarz podkreślał, że rekomendowane w Polsce testy ELISA i Western-blot nie zawsze są wiarygodne. W przypadku nieustępujących po leczeniu antybiotykami objawów lub przebyciu boreliozy przed rozpoczęciem starań o dziecko warto poszerzyć diagnostykę o specjalistyczne testy KKI (Krążące Kompleksy Immunologiczne) i LTT (Test Transformacji Limfocytów).

Co jeśli testy wykażą obecność krętków boreliozy, a chcemy rozpocząć starania o dziecko?

Leczenie boreliozy w ciąży

Naukowcy ostrzegają, że patogeny z gatunku krętków mają zdolność przenikania przez łożysko ssaków, gdy znajdują się w krwiobiegu ciężarnej. Istnieją doniesienia, że zakażenie krętkami Borrelia w trakcie ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) podwyższa ryzyko przedwczesnego porodu i wad wrodzonych, ale dotyczy to wyłącznie aktywnej postaci choroby. W tej sytuacji rekomendowane jest wdrożenie antybiotykoterapii, dobranej odpowiednio do rodzaju boreliozy, z wyjątkiem przeciwwskazanej w ciąży doksycyliny.

Zobacz takżeBarbara Kurdej-Szatan chce powiększyć rodzinę. Opowiedziała szczerze o posiadaniu dziecka 

W najczęstszej postaci choroby - rumieniu wędrującym - podaje się amoksycylinę lub aksetyl cefuroksymu. W neuroboreliozie i nawrotowej postaci stawowej zalecane jest podawanie ceftriaksonu drogą dożylną, co nie wpływa negatywnie na płód.

Natomiast z dużych badań epidemiologicznych, przeprowadzonych na grupie 5000 dzieci i ich matek eksponowanych na zakażenie Borrelia, wynika, że przebyta borelioza nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych u noworodków. Badania nie wykazały również zagrożenia niską masą urodzeniową.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Dr hab. n. med. Anna Piekarska, prof. UM "Borelioza a ciąża", Medycyna po Dyplomie 09/2017; mp.pl