Obserwuj w Google News

Badanie WR - kiedy należy je wykonać?

2 min. czytania
Aktualizacja 03.11.2022
24.04.2019 14:17
Zareaguj Reakcja

Badanie WR (odczyn Waserrmana) to jedno z obowiązkowych badań w ciąży, które przyszła mam musi wykonać dwukrotnie. Koniecznie sprawdź, jak należy się przygotować do testu!

Kobieta w ciąży jest w trakcie badania WR.
fot. Shutterstock

Badanie WR, czyli odczyn Waserrmana to serologiczne badanie, które wykonuje się w celu wykrycia kiły. Ten test jest obowiązkowym badaniem w ciąży. Każda przyszła mama musi wykonać go dwukrotnie, nawet jeśli pierwszy wynik nie wskazuje na zarażenie się bakterią krętka białego.

Zobacz także:  Nieprawidłowy poziom ciśnienia w ciąży zagraża życiu dziecka! 

Badanie WR (odczyn Wassermana) w ciąży

Badanie WR jest obowiązkowym badaniem w ciąży. Wykonuje się je dwa razy (także w przypadku, gdy wynik pierwszego testu jest prawidłowy). Na pierwsze badanie WR należy się zgłosić między 9. a 10. tygodniem ciąży, a na kolejne między 33. a 37. tygodniem ciąży.

Badanie WR (odczyn Wassermana) – kiedy należy je wykonać?

Badanie WR umożliwia wykrycie kiły. W trakcie trwania ciąży to badanie powinno być wykonane dwukrotnie. Nawet wtedy, kiedy pierwszy wynik wyszedł prawidłowo. Wynik drugiego badania kobieta powinna mieć ze sobą w czasie porodu. Lekarz przyjmujący poród musi mieć pewność, że kobieta nie jest zarażona kiłą.

Nieleczona kiła jest niebezpieczna nie tylko dla matki, ale także płodu. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Płód może się zarazić kiłą podczas porodu. Szybkie wykrycie kiły umożliwia szybkie wdrożenie leczenia. Jest to szansa na urodzenie zdrowego dziecka. Warunkiem jest przyjmowanie od 4. miesiąca ciąży odpowiednich środków farmakologicznych.

Należy też wspomnieć, że nieprawidłowy wynik może wyjść także podczas innych, różnych chorób. Przed postawieniem diagnozy należy wykonać jeszcze szereg innych badań i testów potwierdzających lub wykluczających kiłę.

Banie na obecność bakterii krętka bladego wywołującego kiłę, wykonuje się nie tylko w ciąży, ale także przy pojawieniu się niepokojących objawów wskazujących na tę chorobą. Te testy muszą także wykonywać osoby już zarażone w celu oceny dotychczasowego leczenia.

Badanie WR (odczyn Wassermana) – jak przygotować się do badania?

Przed wykonaniem badanie WR nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Odczyn Wassermana jest wykonany z pobranej już probówki krwi. Badanie jest całkowicie bezpieczne i komfortowe. Dyskomfort może wynikać tylko z konieczności wkucia igły.

Badanie WR (odczyn Wassermana) – wynik ujemny

Ujemny wynik informuje nas o tym, że do zakażenia kiłą nie doszło. Jednak nie jest to 100% pewność – do zakażenia mogło dojść w późniejszym okresie. Do czasu wykonania kolejnego testu, najlepiej wstrzymać się z kontaktami seksualnymi i innymi zachowaniami, które zwiększają ryzyko przeniesienia choroby. Czasami nieprawidłowy wynik badań, nie zawsze oznacza zachorowanie na kiłę, czasami może on wskazywać na obecność innego wirusa, np. HIV. W takich przypadkach należy wykonać bardziej precyzyjne badania, które potwierdzą, czy to zakażenia rzeczywiście doszło.

Zobacz także:  TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka!

ezembed

Uważaj na te przedmioty! Są skupiskiem ogromnej ilości bakterii! 

ezembed