Antybiotyk w ciąży i podczas karmienia piersią: czy to bezpieczne?
Czy to prawda, że w ciąży nie można przyjmować antybiotyków? Ciąża jest względnym przeciwwskazaniem do antybiotykoterapii. Tego typu leczenie stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wszystko zależy jednak os sytuacji: od tygodnia ciąży, zdrowia matki, ciężkości choroby. W czasie karmienia piersią zasady są mniej restrykcyjne. Dowiedz się, czy w ciąży i w czasie karmienia można przyjmować antybiotyk.

Przyjmowanie antybiotyków w ciąży lub w czasie karmienia piersią zawsze wymaga dokładnego rozważenia przez lekarza, ostateczną decyzję podejmuje jednak kobieta. Należy przede wszystkim zastanowić się, czy istnieje ryzyko tego leczenia dla przyszłej mamy i płodu i czy korzyści wynikające z antybiotykoterapii przewyższają to ryzyko.
Ciąża jest przeciwwskazaniem do zażywania antybiotyków i wielu innych leków. To stan podwyższonego ryzyka, gdy waży się nie tylko zdrowie ciężarnej, ale również płodu. Z tego powodu decyzja o wdrożeniu leczenia antybiotykami w ciąży i w okresie laktacji musi być zawsze dokładnie analizowana pod kątem wskazań medycznych i możliwego toksycznego działania na dziecko.
Niektóre antybiotyki podawane w czasie ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym trymestrze, mogą oddziaływać szkodliwie na płód, a stosowane w okresie połogu mogą obciążać organizm noworodka, przedostając się do jego ustroju z pokarmem matki. Zdarza się jednak, że stan ciężarnej jest na tyle poważny, że wymaga ona leczenia antybiotykiem.
Nieleczone zakażenia bakteryjne mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, wtedy rozwiązaniem, choć nie idealnym, okazuje się antybiotyk.
Wskazaniem do zastosowania antybiotykoterapii u ciężarnych są:
- zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych,
- zakażenia układu moczowego,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- waginoza,
- zapalenie pochwy,
- zakażenia Chlamydia trachomatis,
- rzeżączka,
- kiła,
- przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
- choroby bakteryjne zagrażające życiu: zapalenie wsierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc.
W pierwszym trymestrze ciąży przeciwwskazane może być stosowanie: kotrimoksazolu, preparaty nitrofuranów , rifampicyny (wodogłowie), chloramfenikolu (gwałtownie przechodzi przez łożysko), glikopeptydów (wankomycyna, teikoplanina) leków przeciwgrzybiczych tj. amfoterycyna B, flucytozyna.
Większość antybiotyków można stosować w czasie karmienia piersią. Wiele kobiet w obawie przed skutkami ubocznymi leków rezygnuje z antybiotykoterapii lub odstawia dziecko od piersi. Zazwyczaj nie ma wcale takiej potrzeby. Źródłem informacjo o działaniu leków i ich wpływie na zdrowie, również zdrowie dziecka, powinien być lekarz, nie internet. Generalna zasada stosowania leków podczas laktacji brzmi: przyjmuj lek zaraz po karmieniu, nigdy tuż przed karmieniem.
Antybiotykami przeciwwskazanymi przy karmieniu piersią są: chloramfenikol, tetracykliny i aminoglikozydy. Pamiętaj jednak, że jest to lista orientacyjne. W każdym przypadku należy rozważyć korzystny wpływ danego leku na zdrowie.
Źródło: antybiotyki.edu.pl