Zamknij

9. tydzień ciąży: jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w ciąży?

11.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 22:52

9. tydzień ciąży to czas, kiedy kształtują się narządy płciowe twojego dziecka, ale poznanie jego płci jeszcze nie jest możliwe. W twoim ciele szaleją hormony, skóra staje się gładsza, piersi się powiększają. Dowiedz się, jakie jeszcze zmiany zajdą w twoim oraz dziecka organizmie.

Ciężarna kobieta siedzi na kanapie i trzyma w ręku serduszko.
fot. Shutterstock

W 9. tygodniu ciąży płód zaczyna powoli przypominać miniaturkę człowieka – maluszek ma już wykształtowane rączki i nóżki. W tym czasie przyszłą mamę nadal mogą uporczywie dręczyć mdłości (nudności).

9. tydzień ciąży – który to miesiąc?

9 tydzień ciąży to początek 3. miesiąca (1 trymestr). Chociaż jeszcze tego nie czujesz, twoje dziecko zaczyna już poruszać tułowiem oraz kończynami.

9. tydzień ciąży – USG i inne badania

W 9. tygodniu ciąży nie ma konieczności wykonywania specjalistycznych badań. Jednak jeśli nie byłaś na badanie USG, jest to ostatni dzwonek, aby się na nie wybrać.

9. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Maluszek w 9. tygodniu ciąży waży około 2 gramy i mierzy około 25 mm. Rozmiarem przypomina wiśnię. Jego główka jest bardziej wyprostowana, a w mózgu kształtują się już półkule mózgowe. Jest to także czas, w którym widoczna staje się szyja.

Oprócz tego dziecko ma już ukształtowane ręce oraz nogi. Powoli zanika też jego ogon. W tym okresie ciałko pokryte jest delikatnym meszkiem, który nazywany jest lanugo. Oczy przesuwają się powoli na odpowiednie miejsce, a gałki pokrywają się powiekami. Jednak dziecko ma dalej zamknięte oczka (otworzą się one dopiero w okolicy szóstego miesiąca ciąży). W tym czasie maluszek energicznie ćwiczy swoje kończyny, na zmianę prostuje i zagina nóżki. Za kilka tygodni przyszła mama będzie mogła poczuć już ruchy dziecka.

W 9. tygodniu ciąży nadal rozwija się układ trawienny, wykształca się też odbyt. Jest to także czas intensywnego rozwoju mózgu – w każdej minucie tworzy się około 2,5 miliona nowych komórek nerwowych. Serce dziecka bardzo szybko pracuje i jest już podzielone na cztery komory. W tym momencie serce płodu bije najszybciej – jest to ponad 165 uderzeń na jedną minutę.

Pewne struktury zaczynają się specjalizować. Ostatecznie wykształcą się z nich narządy wewnętrzne: wątroba, nadnercza, śledziona oraz woreczek żółciowy. Tworzą się także genitalia malucha, ale jest jeszcze za wcześnie, aby poznać płeć dziecka. W krtani zaczynają się rozwijać więzadła głosowe, a w jamie ustnej – kubki smakowe. U maluszka formują się także paluszki, który są jeszcze połączone cienką błoną, ale ona w najbliższym czasie zniknie.  Wykształcają się uszy oraz nosek i podbródek.

9. tydzień ciąży – brzuch

Wielkość brzucha w 9. tygodni ciąży się nie zmienia. Nadal nie widać, że jesteś w odmiennym stanie. Powiększa się tylko macica, która w tym czasie przypomina już rozmiarem dużego grapefruita.

9. tydzień ciąży – objawy oraz dolegliwości

W 9. tygodniu ciąży przyszłej mamie mogą dokuczać nudności, mdłości, a także ból podbrzusza. Mogą drażnić ją także niektóre zapachy. Jest to też etap, w którym szaleją hormony, które głównie wpływają na zmienne nastroje. W tym okresie ciąży stężenie hormonu ciążowego HCG osiąga najwyższy poziom – nie zdziw się, gdy twoja skóra stanie się pięknie wygładzona lub pojawią się na niej zmiany trądzikowe.

Jest to także czas, kiedy piersi kobiety ciężarnej stają się coraz pełniejsze i lekko nabrzmiałe. Przyszła mama może także niewiele przytyć. Jest to głównie uzależnione od budowy ciała.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!