Zamknij

5. tydzień ciąży. Pierwsze, wczesne objawy ciąży

14.04.2021 17:26

Nie masz miesiączki? Prawdopodobnie jesteś w ciąży. Zrób koniecznie test ciążowy. Dowiedz się, jakie są wczesne objawy ciąży i co należy robić w 5. tygodniu ciąży.

kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

Minął termin spodziewanej miesiączki, a krwawienie nie nadchodzi? Jeśli starasz się o dziecko, to dobra wiadomość. Prawdopodobnie jesteś w ciąży. Zrób test ciążowy. Co się zmienia w ciele kobiety w 5. tygodniu ciąży i jak wygląda zarodek?

5. tydzień ciąży – test ciążowy, badanie hormonu beta hCG

Nie zwlekaj z wykonaniem testu ciążowego. Możesz także wykonać badanie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, które wykrywa ciążę już kilka lub kilkanaście dni po zapłodnieniu. Jak najszybciej wybierz się do lekarza, aby potwierdzić ciążę.

5. tydzień ciąży – brzuch i pierwsze objawy

Co się dzieje u przyszłej mamy? 5. tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca ciąży. Kobieta zaczyna się oswajać z myślą o tym, że już wkrótce zostanie mamą. Brzuch nadal jest płaski, ale mogą wystąpić bóle w podbrzuszu. To efekt zwolnienia pracy jelit (mogą się pojawić wzdęcia) oraz rozciągającej się macicy, która uciska pęcherz.

W 5. tygodniu ciąży możesz odczuwać już objawy ciąży, takie jak:

Wiele kobiet odczuwa wstręt do silnych zapachów oraz skarży się na metaliczny posmak w ustach.  U niektórych mam pojawiają się zachcianki żywieniowe. Mogą mieć ochotę na pokarmy, których nie lubiły przed ciążą.

Początek ciąży to także okres zmiennych nastrojów. Po chwilach euforii spowodowanych wiadomością o ciąży mogą przyjść momenty zwątpienia i smutek. To naturalne emocje, z jednej strony wywołane przez hormony, z drugiej spowodowane przez naturalny lęk przed zmianą.

5. tydzień ciąży - na co uważać, zalecenia

Na co należy uważać, jeśli lekarz potwierdził ciążę? Nasilający się ból w podbrzuszu oraz plamienie albo krwawienie to powody do niepokoju. Mogą zwiastować poronienie albo ciążę pozamaciczną.

Jeśli do tej pory nie przyjmowałaś kwasu foliowego, koniecznie zacznij go łykać. Zapobiega wadom wrodzonym cewy nerwowej.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przepisze witaminy i minerały potrzebne w ciąży. Pamiętaj, aby podczas całego połogu stosować zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa.

5. tydzień ciąży - usg

Badanie USG wykonane w 5. tygodniu ciąży pozwala stwierdzić, że pęcherzyk ciążowy ma wymiary ok. 5-11 mm. Wewnątrz pęcherzyka ciążowego widoczny jest pęcherzyk żółtkowy, którego obecność potwierdza rozwijającą się ciążę.

5. tydzień ciąży - rozwój dziecka

W 5. tygodniu ciąży zarodek zagnieździł się już w macicy. Zaczyna się tworzyć się centralny układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w 5. tygodniu ciąży zaczyna się już kształtować twarz, kończyny oraz komory i przedsionki w sercu.

Jak wygląda rozwój dziecka w 5. tygodniu ciąży?

  • Pojawiają się wątroba i nerki
  • W główce dziecka kształtują się zalążki oczu i uszu
  • Pojawiają się mięśnie i tkanki (z nich wykształcą się kości)
  • Zaczyna formować się łożysko, które będzie odżywiać płód
  • Pod koniec 5. tygodnia ciąży powstaje serce.

To ci się może przydać: